X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Chcieliśmy uczelni bez ideologii". Mija 40 lat od powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 03:47
40 lat temu, 22 września 1980 roku, na Uniwersytecie Gdańskim utworzono Tymczasowy Komitet Założycielski Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Władze komunistyczne zezwoliły na rejestrację organizacji dopiero 17 lutego 1981 roku, po strajku studentów.
40 lat temu powołano do życia NZS. Nz transparent z wiecu zorganizowanego przez działaczy Studenckich Komitetów Solidarności, przed budynkiem Instytutu Filozofii UJ w Krakowie
40 lat temu powołano do życia NZS. N/z transparent z wiecu zorganizowanego przez działaczy Studenckich Komitetów Solidarności, przed budynkiem Instytutu Filozofii UJ w KrakowieFoto: PAP/Jerzy Ochoński

Jak powiedział Polskiemu Radiu pierwszy przewodniczący Zrzeszenia Jarosław Guzy, powstanie NZS-u było naturalnym procesem po strajku stoczniowców.

20830011 (1).jpg
Historyk: to prezydentura Lecha Kaczyńskiego przypomniała o zapomnianych bohaterach Solidarności
Posłuchaj
00:17 Guzy IAR 01.mp3 Jarosław Guzy o powołaniu do życia NZS-u (IAR)

- Jego źródeł trzeba szukać kilka lat wcześniej, kiedy pojawił się po śmierci Stanisława Pyjasa w Krakowie Studencki komitet Solidarności i jednym z postulatów było powołanie zależnej organizacji studenckiej - mówił.

"Nam chodziło o reformę studiowania"

Jarosław Guzy podkreśla znaczenie Niezależnego Zrzeszenia Studentów w przełamaniu monopolu komunistycznych organizacji na uczelniach. - Nam chodziło o reformę studiowania, o reformę uczelni, o autonomię uczelni, o wyzbycie się całej, ideologicznej, politycznej presji, jakiej poddane były uczelnie, podobnie jak całe życie w kraju - mówił Jarosław Guzy. Dodał, że te cele przyświecały także podczas strajku na uczelni, który trwał do stanu wojennego.

Czytaj również:

Posłuchaj
00:30 Guzy IAR 02.mp3 Guzy o ideach i działalności NZS-ów (IAR)

- Walczyliśmy z większością środowiska akademickiego, mając za sojuszników nowo wybranych rektorów, którzy utworzyli konferencję rektorów - mówił Jarosław Guzy.

NZS po 1981 roku

Niezależne Zrzeszenie Studentów było ważnym elementem przemian po roku 1980 i odniosło ważne sukcesy. - Udało się zreformować uczelnie, które nie wróciły już do tego stanu podporządkowania władzy państwowej, ustawa o szkolnictwie wyższym, o którą walczyliśmy, przeszła prawie w niezmienionym kształcie i kilka lat zapewniała w latach 80. dużą swobodę funkcjonowania na uczelni zarówno kadrze naukowej, jak i studentom - podkreślał Jarosław Guzy.

pap_19810628_06L (1).jpg
Anna Walentynowicz - matka Solidarności. "Była wyczulona na ludzką krzywdę"
Posłuchaj
00:23 Guzy IAR 03.mp3 Jarosław Guzy o sukcesach NZS-ów (IAR)

Niezależne Zrzeszenie Studentów zdominowało życie uczelni po 1981 roku. Rektorami zostawali kandydaci popierani przez Zrzeszenie, organizacja była liczniejsza niż Socjalistyczny Związek Studentów Polskich

W ramach NZS-ów działały samorządy studenckie, które miały realizować postanowienia stowarzyszenia na uczelniach. W czasie stanu wojennego Niezależne Zrzeszenie Studentów zeszło do podziemia. Organizacja została ponownie zalegalizowana we wrześniu 1989 roku.

Czytaj także

Strajk w Stoczni Gdańskiej. Cenckiewicz: bohaterskie kobiety były w nim pierwszoplanowymi aktorkami

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 20:12
- To dzięki kilku dzielnym kobietom strajk w Stoczni Gdańskiej nie upadł. W jego ratowaniu odegrały kluczową rolę - powiedział Sławomir Cenckiewicz, historyk i dyrektor Wojskowego Biura Historycznego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nasz główny postulat został spełniony w ciągu kilku dni". Franciszek Noras o strajku w kopalni "Ziemowit"

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2020 08:00
- Głównym postulatem naszej kopalni było usunięcie z niej dyrektora - mówił w Polskim Radiu 24 Franciszek Noras, maszynista lokomotyw kolejowych Kopalni Węgla Kamiennego "Ziemowit" w Lędzinach w czasie strajków sierpniowych.
rozwiń zwiń