X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

"Dopóki żyjemy, będziemy tu przychodzić". Manifestacja pod ambasadą Rosji w przeddzień 17 września

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 00:02
W Warszawie, w przededniu 81. rocznicy napaści ZSRR na Polskę, przed bramą Ambasady Federacji Rosyjskiej odbyła się demonstracja zorganizowana przez Stowarzyszenie Wolnego Słowa i Kluby Gazety Polskiej. Jej głównym celem było przypomnienie sowieckich zbrodni i upamiętnienie ich ofiar. Uczestnicy demonstracji śpiewali patriotyczne pieśni, mieli ze sobą biało-czerwone flagi.
Pikieta pod ambasadą Rosji
Pikieta pod ambasadą RosjiFoto: printscreen / facebook.com / niezależna.pl

Współorganizator demonstracji i przewodniczący warszawskiego klubu Gazety Polskiej Adam Borowski zwrócił uwagę, że rocznica 17 września, czyli ataku ZSRR na Polskę, jest słabiej obecna w świadomości Polaków, niż 1 września.

ambasada rosji w pl 663 twitter.jpg
Rocznica napaści ZSRR na Polskę. Manifestacja przed ambasadą Rosji
Posłuchaj
00:45 Ambasada Rosja IAR obrazek.mp3 Demonstracja przed ambasadą Rosji w Warszawie (IAR)

"Będziemy tu przychodzić póki żyjemy"

Działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL-u dodał, że demonstracja jest organizowana od kilku lat, aby między innymi dbać o prawdę historyczną. - Powiedzieliśmy sobie, że dopóki żyjemy, to będziemy tu przychodzić i gospodarzom Kremla przypominać, że są odpowiedzialni za wybuch II wojny światowej. Od kilku lat prezydent Rosji Władimir Putin próbuje zmienić historię - powiedział Adam Borowski.

Czytaj również:

Posłuchaj
00:21 Borowski IAR.mp3 Adam Borowski o manifestacji pod ambasadą Rosji (IAR)

Wśród banerów na demonstracji wyróżniał się jeden przedstawiający kontury Polski, a na nich gazociąg z podpisem "Nord Stream 2" trzymany z jednej strony przez Hitlera, a z drugiej przez Stalina.

Posłuchaj
00:28 Borowski IAR 02.mp3 Borowski: Putin odbudowuje "imperium zła" (IAR)

"Niebezpieczne konszachty z Rosją"

Redaktor naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz wskazał, że protest ma podwójne znaczenie, ponieważ z jednej strony upamiętnia rocznicę napaści ZSRR na Polskę, a z drugiej piętnuje obecne działania Rosji.

pakt ribbentrop-molotow pap arch 1200 .jpg
81 lat temu zawarto pakt Ribbentrop-Mołotow. "Uruchomił wojenne domino"

- Za moimi plecami jest transparent mówiący o tym, jak niebezpieczne są konszachty z Rosjanami, jak próbuje się ponad głową Polski układać i dogadywać, również w Europie, z reżimem totalitarnym. Każdy, kto to robi, każdy, kto wspiera dzisiaj Moskwę, służy tak naprawdę ludobójczemu reżimowi i musi o tym pamiętać - mówił Tomasz Sakiewicz.

Posłuchaj
00:21 Sakiewicz IAR.mp3 Sakiewicz: każdy, kto wspiera Moskwę, służy ludobójczemu reżimowi (IAR)

Władze ZSRR w oficjalnej nocie dyplomatycznej z 17 września 1939 roku podały, że powodem wkroczenia Armii Czerwonej na teren Polski było "wzięcie pod opiekę" ludności zachodniej Ukrainy i Białorusi. Uznali oni, że w wyniku ataku III Rzeszy państwo polskie przestało istnieć. W rzeczywistości agresja była wynikiem zapisów tajnego protokołu dodatkowego w Pakcie Ribbentrop-Mołotow. Dokument podpisany 23 sierpnia 1939 roku między ZSRR a III Rzeszą opisywał szczegóły wspólnej napaści i podziału II Rzeczypospolitej.

jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

17 września 1939 - zdradziecki atak Stalina na Polskę

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 06:01
Tego dnia, 81 lat temu, na rozkaz Stalina na pozbawione obrony tereny wschodniej Rzeczpospolitej ruszyło 700 tys. żołnierzy Armii Czerwonej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: Katyń trwale wpisał się w historię naszej Ojczyzny

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 19:19
Mateusz Morawiecki na Facebooku odniósł się do przypadającej dziś 80. rocznicy zbrodniczej decyzji o rozstrzelaniu polskich oficerów. Premier zachęca w nim do odwiedzin nowego portalu "Katyń Pro Memoria" i wirtualnego spaceru po cmentarzu katyńskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbrodnia katyńska. 77 lat temu Niemcy poinformowali o odkryciu masowych grobów

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2020 07:25
77 lat temu Niemcy poprzez Radio Berlin poinformowali o odkryciu masowych mogił polskich oficerów na terenie sowieckiej Rosji. O mord na jeńcach wojennych naziści oskarżyli Rosjan, sowieci zaprzeczyli twierdząc, że za egzekucjami stoją Niemcy.
rozwiń zwiń