Zapory i znaki zakazu wjazdu. Rusza budowa mostu pontonowego na Wiśle

2020-09-04, 11:56

Zapory i znaki zakazu wjazdu. Rusza budowa mostu pontonowego na Wiśle
Prace przygotowawcze przed rozpoczęciem budowy na Wiśle mostu pontonowego. Foto: PAP/Tomasz Gzell

W okolicach miejsca, w którym do Wisły zrzucane są nieczystości, służby miejskie zagrodziły w piątek drogi prowadzące do rzeki. Wprowadzono objazdy na ścieżkach rowerowych. Na kolektorze ściekowym w godzinach porannych było kilku pracowników miejskich wodociągów. Miejsce przyszłej budowy mostu pontonowego oglądało dwóch żołnierzy.

W czwartek rzecznik ratusza Karolina Gałecka zapowiedziała, że najprawdopodobniej w piątek rozpoczną się prace związane ze stabilizacją gruntu i zwożeniem materiałów pod budowę przeprawy pontonowej przez Wisłę.

Powiązany Artykuł

Michał Woś 1200 F.jpg
"Skala jest porażająca". Minister środowiska o awarii w "Czajce"

Przygotowania pod budowę

W piątek rano zagrodzono dojazd do brzegu Wisły pod mostem Marii Skłodowskiej–Curie na osiedlu Tarchomin. W miejscu tym, podczas ubiegłorocznej awarii, prowadzono prace związane z budową bypassa, którym ścieki z lewobrzeżnej Warszawy popłynęły do oczyszczalni Czajka. Prawy brzeg rzeki na wysokości mostu północnego patrolowali policjanci.

Także na drugim brzegu, gdzie znajduje się kolektor zrzucający ścieki do Wisły, służbę pełnili funkcjonariusze policji. Na kolektorze stał samochód ciężarowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK), obok którego przechadzało się kilku pracowników spółki. Nad brzegiem rzeki, w miejscu, w którym w ubiegłym roku saperzy zbudowali most, dwaj żołnierze dokonywali rekonesansu.

Czytaj także:


Przy przepompowni ścieków przy ul. Fraysa służby miejskie ustawiły na jezdni i ścieżce rowerowej zapory i znaki zakazu wjazdu. Zorganizowano objazdy dla rowerzystów, na które cyklistów kierowała straż miejska.

Budowa mostu podtrzymującego alternatywny rurociąg ma się rozpocząć we wtorek. W piątek lub w sobotę saperzy zaczną sprowadzać pierwsze elementy przeprawy.

Zgodnie z harmonogramem, równolegle do budowy mostu pontonowego i tymczasowego przesyłu, który zostanie na nim ułożony, mają zacząć się prace przy wykonywaniu przewiertów pod rzeką, w których zostanie ułożony dodatkowy rurociąg. Po zakończeniu tych prac przejmie on przesył ścieków, co pozwoli na demontaż tymczasowego bypassu i mostu pontonowego. Później naprawiany będzie kolektor, który uległ awarii.

Pomoc rządu

Decyzja o budowie mostu pontonowego, który ma władzom Warszawy pomóc w walce ze skutkami awarii, zapadła w poniedziałek. O udzieleniu miastu pomocy zdecydował premier Mateusz Morawiecki.

Do awarii kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni Czajka doszło w minioną sobotę. Nieczystości są zrzucane do Wisły. Według informacji opublikowanych przez Wojewódzki Inspektorach Ochrony Środowiska w Warszawie ilość ścieków nieoczyszczonych odprowadzonych do rzeki od początku awarii do czwartku rano wynosiła 1,6 mln m sześc.

Poprzednia awaria kolektorów, w efekcie której nieczystości płynęły do rzeki, miała miejsce rok temu, również pod koniec sierpnia. Zbudowanym z inicjatywy rządu i sfinansowanym z budżetu państwa tymczasowym rurociągiem umieszczonym na moście pontonowym ścieki płynęły do oczyszczalni do czasu, gdy MPWiK naprawił układ pod Wisłą, czyli do połowy listopada.

kb

Polecane

Wróć do strony głównej