X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nadzwyczajna sesja Rady Warszawy ws. "Czajki". Zwołał ją Trzaskowski, ale sam nie przyszedł

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 22:05
W czwartek odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Warszawy, na której został poruszony problem awarii w oczyszczalni ścieków "Czajka". Spotkanie zwołał Rafał Trzaskowski, ale sam się na nim nie pojawił.
Rafał Trzaskowski
Rafał TrzaskowskiFoto: PAP/Radek Pietruszka
 • Radni Warszawy zebrali się na nadzwyczajnej sesji poświęconej awarii w oczyszczalni ścieków "Czajka"
 • Sesja została zwołana na wniosek prezydenta miasta Rafała Trzaskowskiego
 • On sam jednak nie pojawił się na spotkaniu radnych
 • Wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński poinformował, że Rafała Trzaskowskiego nie ma, ale są jego zastępcy. - Osobiście reprezentuję prezydenta miasta - podkreślił Robert Soszyński
Czytaj więcej
20901327 (1).jpg
Wiceprezes Wód Polskich: wysłaliśmy pisma do prezydenta Trzaskowskiego, na żadne nie odpowiedział

- Sesja została zwołana na wniosek prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Sesja ma na razie jeden punkt, jest to informacja prezydenta m.st. Warszawy w sprawie awarii przesyłu ścieków do oczyszczalni Czajka - rozpoczęła posiedzenie Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.

- Gdzie jest Rafał Trzaskowski? Jakie wydarzenie dziś jest ważniejsze dla Rafała Trzaskowskiego od sesji Rady m.st. Warszawy zwołanej na wniosek pana prezydenta w sprawie bulwersującej nie tylko mieszkańców Warszawy, nie tylko radnych opozycyjnych, ale bulwersującej mieszkańców całej Polski? - pytał Błażej Poboży, radny PiS.

Radny PiS Dariusz Figura pozytywnie ocenił jedynie decyzję o poproszeniu przez władze miasta o pomoc rządu. 


Posłuchaj
00:26 sesja-wiceprez-setka3.mp3 Radny PiS Dariusz Figura: zasada pomocniczości zadziałała modelowo (IAR)

czaja1200.jpg
Wiceprezydent Warszawy: naprawa systemu przesyłowego ścieków w trzech krokach

Prezydenta nie ma, są zastępcy 

Wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński powiedział, że Rafał Trzaskowski nie przyszedł na nadzwyczajną sesję Rady Miasta dotyczącej awarii w oczyszczalni Czajka, ponieważ ma do tego wyznaczonych zastępców.


Posłuchaj
00:29 sesja-wiceprezydent-setka.mp3 Robert Soszyński na sesji rady miasta: osobiście reprezentuję prezydenta Rafała Trzaskowskiego, zwracam się do Państwa w jego imieniu (IAR)

 

Wiceprezydent Warszawy poinformował, że w ciągu kilku tygodni wojsko zbuduje most pontonowy, na którym zostaną ułożone rury do tymczasowego przesyłu ścieków z lewego brzegu Wisły. 


Posłuchaj
00:24 sesja-wiceprez-setka2.mp3 Wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński: w czasie działania mostu pontonowego rozpocznie się budowa alternatywnego systemu przesyłu ścieków (IAR)

Robert Soszyński dodał, że nie są znane przyczyny awarii w oczyszczalni Czajka, ale jego zdaniem "nie należy wskazywać jako winnego Rafała Trzaskowskiego". Przeprosił warszawiaków oraz mieszkańców miast, które leżą poniżej stolicy, za zaistniałą sytuację. Zapewnił też, że woda pitna w mieście nie jest skażona.

Powtórna awaria i prokuratorskie śledztwo

W sobotę prezydent stolicy Rafał Trzaskowski poinformował o awarii kolektora przesyłającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka" i prowadzonym w związku z tym zrzucie ścieków do Wisły. Poprzednia awaria tej oczyszczalni miała miejsce rok temu.

Czytaj więcej
Czajka awaria EN 1200.jpg
Awaria "Czajki". Prokuratura, biegli i policja sprawdzają miejsce zdarzenia

We wtorek Prokuratura Regionalna w Warszawie poinformowała o wszczęciu śledztwa w sprawie niedopełnienia obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy publicznych "zobowiązanych do prawidłowego nadzoru nad odbiorem ścieków oraz sprowadzenia niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia wielu osób oraz mienia w wielkich rozmiarach niebezpieczeństwa w postaci zagrożenia epidemiologicznego i zanieczyszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym".

Czytaj także:

Z kolei Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga również we wtorek potwierdziła informację, dotyczącą zawiadomienia złożonego przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie. "W zawiadomieniu tym przedsiębiorstwo wskazało, iż awaria układu przesyłowego transmitującego z Warszawy lewobrzeżnej do oczyszczalni ścieków »Czajka« i spowodowany tym zrzut nieoczyszczonych ścieków do Wisły, mogła być wynikiem sabotażu lub działania o charakterze terrorystycznym" - poinformowała prokuratura.

W czwartek rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie, prok. Agnieszka Zabłocka-Konopka, poinformowała, że prokuratorzy "z udziałem biegłego z zakresu gospodarki wodnej, hydrotechniki i melioracji wodnej oraz funkcjonariuszy Policji dokonują obecnie oględzin miejsca zaistniałego zdarzenia".

Druga awaria w ciągu roku

Sobotnia awaria systemu przesyłu ścieków była drugą w ciągu 12 miesięcy. Do poprzedniej doszło niemal dokładnie rok wcześniej. Portal PolskieRadio24.pl był wtedy w miejscu, z którego nieczystości trafiały do Wisły. 


  jp

  Czytaj także

  Warszawskie ścieki trafiają do Wisły. Wiceprezes Wód Polskich: można było tego uniknąć

  Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 13:17
  Wiedząc o tym, że jest niebezpieczeństwo wystąpienia awarii, zwłaszcza po ubiegłorocznym przykrym doświadczeniu, trzeba było natychmiast przystąpić do budowy rurociągu zastępczego. Gdyby ten rurociąg zastępczy był, to w tym momencie nie byłoby tego problemu - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceprezes Wód Polskich Krzysztof Woś.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Awaria "Czajki". Warszawski ratusz przedstawił plan działań

  Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 16:53
  Warszawski ratusz przedstawił plan działań w sprawie awarii oczyszczalni "Czajka". Z zamieszczonej w mediach społecznościowych grafiki wynika, że najpierw powstanie most pontonowy z rurociągiem, dzięki czemu nieczystości nie będą już wpadać do Wisły. Jego budowa zajmie około 4-5 tygodni.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Wody Polskie bezpłatnie przekażą Warszawie rurociągi do awaryjnego przesyłu ścieków

  Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 10:46
  Wody Polskie bezpłatnie przekażą władzom Warszawy rurociągi, które w ubiegłym roku służyły do wybudowania awaryjnego przesyłu ścieków. Prezes Wód Polskich Przemysław Daca poinformował, że podjął tę decyzję ze względu na długie procedury dokumentacji, odsprzedaży rur i innego osprzętu.
  rozwiń zwiń