W niedzielę Polacy znów tłumnie ruszą do urn wyborczych. Rząd wprowadził szczególne zasady dotyczące bezpieczeństwa zdrowotnego w czasie wyborów. W "Sygnałach dnia" minister zdrowia Łukasz Szumowski wyjaśniał, na czym polegają nowe regulacje oraz podkreślał, że pójście do wyborów - pod warunkiem przestrzegania zasad - jest bezpieczne.
05:43 _PR1_AAC 2020_07_10-07-43-55_for_media.mp3 Łukasz Szumowski o bezpieczeństwie w czasie II tury wyborów prezydenckich ("Sygnały dnia" / Jedynka)
Łukasz Szumowski: dystans, maseczki, dezynfekcja rąk – wszystko to obowiązuje w lokalach wyborczych
Równocześnie Łukasz Szumowski przypomniał, że w II turze wprowadzono pierwszeństwo w głosowaniu dla osób powyżej 60 lat, opiekunów z dziećmi poniżej trzech lat, kobiet w ciąży i niepełnosprawnych. "Chcemy, by każdy miał równie szanse" - podkreślił.
Szumowski: liczba chorych w populacji jest bardzo mała
Minister zdrowia stwierdził też, że epidemia w Polsce ma trend spadkowy.- Coraz więcej osób jest już odpornych, bezpiecznych. Swoją drogą liczba osób chorych w populacji jest bardzo, bardzo mała - mówił minister zdrowia, za przykład podając badania przesiewowe wykonywane osobom jadącym do sanatoriów. - To jest poniżej 1,6 promila, czyli na blisko 19 tys. zbadanych osób, które jadą do sanatoriów, tylko 30 z nich miała wirusa. To pokazuje, że tego wirusa naprawdę jest niewiele - zaznaczył.
Prof. Łukasz Szumowski został także zapytany, na jakim poziomie jest wskaźnik reprodukcji wirusa w populacji. - Na niskim. Przytoczyłem te dane dotyczące 1,6 promila ilości wirusa w populacji badanej może nieprzypadkowo, ale bez związku z żadnym ogniskiem, żadnym ryzykiem typu pracowników medycznych, to się okazuje, że tego wirusa jest bardzo mało. Szansa, że spotkamy kogoś w kolejce do lokalu wyborczego czy w lokalu wyborczym, jest niezwykle mała - podkreślił.
Zobacz także:
Wybory "bezpieczniejsze niż wyjście do sklepu"
- W lokalach wyborczych oczywiście jest utrzymywany reżim (sanitarny - red.), w przeciwieństwie do wielu miejsc, gdzie codziennie jesteśmy, czyli w sklepach, na ulicy, w transporcie publicznym. Lokale wyborcze jawią się jako ostoja i bezpieczne miejsce, gdzie wszyscy nadal utrzymują ten reżim sanitarny - tłumaczył prof. Łukasz Szumowski.
Głosowanie poza kolejką w II turze wyborów. Zobacz, komu przysługuje pierwszeństwo
Gość "Sygnałów dnia" został zapytany o to, czy udział w wyborach na pewno jest bezpieczny, na co odparł, że "na pewno jest bezpieczniejszy, niż wyjście do sklepu". Wyjaśnił też, jak wyglądają obowiązujące w tej chwili zasady bezpieczeństwa w lokalach wyborczych.
- Po pierwsze - reżim sanitarny, czyli niewielka liczba osób w lokalu, maseczki i dezynfekcja - to daje nam pewność, że wszystkie możliwe działania zostały wykonane. Stąd się pojawiły kolejki. Nie chcąc, żeby osoby starsze, osoby bardziej narażone na warunki atmosferyczne stały w tych kolejkach, wprowadziliśmy regulację, że mogą być obsłużone - i powinny - w pierwszej kolejności, żeby nie miały tych obaw - mówił prof. Łukasz Szumowski.
- Głosowanie, wybór prezydenta Rzeczpospolitej, jest jednym z niezwykle ważnych aktów, które każdy chciałby i powinien mieć prawo wykonać, nie obawiając się o swoje zdrowie, nie obawiając się, że musi stać dłużej w kolejce, szczególnie jeśli jest osobą, która może nie ma siły - dodał.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
* * *
Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzi: Katarzyna Gójska
Gość: Łukasz Szumowski (minister zdrowia)
Data emisji: 10.07.2020
Godzina emisji: 07.40
jmo