X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Nowy Jork: Polonia w II turze zagłosuje nie tylko korespondencyjnie. "Bardzo cieszy to rozwiązanie"

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 07:11
Konsulat RP w Nowym Jorku powiadomił, że od poniedziałku wyborcy w tym okręgu mają dodatkową opcję bezpośredniego doręczenia do tej placówki pakietów wyborczych. Spotkało się to z zadowoleniem, ponieważ z powodu pandemii COVID-19 w pracy poczty występowały zakłócenia.
Wybory w Polsce
Wybory w PolsceFoto: Dziurek / Shutterstock.com

Jak poinformował konsulat, od poniedziałku do soboty włącznie będzie możliwość nie tylko korespondencyjnego, lecz także bezpośredniego dostarczania pakietów wyborczych do siedziby placówki na Manhattanie. We wszystkie dni robocze można to uczynić w godzinach urzędowania, a w sobotę 11 lipca - od godziny 7 do 21.

shutterstock wybory urna 1200 1.jpg
USA: Polonia przygotowuje się do II tury wyborów

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w placówkach dyplomatycznych RP w Stanach Zjednoczonych o dzień wcześniej niż w Polsce, czyli właśnie 11 lipca.

Rekordowa liczba wyborców polonijnych w USA

W najliczniejszych skupiskach Polonii amerykańskiej, zgromadzonych w okręgach konsularnych Nowego Jorku i Chicago, do list wyborców dopisało się rekordowo wiele osób. W Nowym Jorku liczba wyborców, po doliczeniu pięciu tysięcy zgłoszonych do głosowania w drugiej turze, przekroczyła łącznie 18 tys. W Chicago wraz z dodanymi ok. 4,8 tys. wyborców elektorat polonijny liczy 17,5 tys. osób.

Mimo wysokiej frekwencji nie wszyscy Polacy mogli skorzystać z prawa do głosowania korespondencyjnego w pierwszej turze wyborów. Związane z epidemią koronawirusa zakłócenia w pracy amerykańskiej poczty spowodowały, że niektórzy albo nie otrzymali pakietów wyborczych, albo dostali je zbyt późno. Obecnie mają wybór - mogą wysłać kartę do głosowania albo zanieść ją bezpośrednio do konsulatu.

Czytaj również:

Wyborcy zadowoleni ze zmiany zasad głosowania

- Konsulat dobrze wywiązuje się ze swojego zadania, upewniając się, że każda osoba, która chce głosować, będzie miała na to szansę i nie zostanie ograniczona przeszkodami natury biurokratycznej czy technicznej. Zdajemy sobie sprawę z tego, że głosujemy w bardzo wyjątkowych czasach. Trudności były do przewidzenia - powiedział PAP działacz polonijny w Nowym Jorku Grzegorz Fryc.

Jego zdaniem w zaistniałej sytuacji konsulat nie tylko znalazł rozwiązanie, ale też wprowadził je w życie. Każdy wyborca ma teraz jednakowe warunki do głosowania i stoi w obliczu podobnych utrudnień - podkreślił. - Wielu moich przyjaciół było poirytowanych, że nie otrzymało pakietów na czas. Bardzo ich ucieszyło to rozwiązanie - dodał Fryc.

W podobnym tonie wypowiadała się mieszkająca w New Jersey Grażyna. Oceniła, że w tym roku głosy Polonii w Ameryce liczą się tym bardziej, że elektorat jest liczniejszy. - Poza tym stawka głosowania jest chyba wyższa niż kiedykolwiek. To dobrze, że Polonia jest tego świadoma, a teraz każdy ma możliwość oddania głosu w taki lub inny sposób i współdecydowania o losach Polski - przekonywała.

Czytaj również:

Według zgromadzonych we wszystkich konsulatach RP danych w Stanach Zjednoczonych zgłosiło się do udziału w wyborach łącznie ponad 46 tys. osób.

jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wybory prezydenckie. Za granicą zagłosuje znacznie więcej Polaków niż pięć lat temu

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 07:04
330 tys. Polaków zgłosiło chęć głosowania za granicą w wyborach prezydenckich - wynika z informacji przekazywanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W 21 krajach głosowanie będzie odbywało się wyłącznie korespondencyjnie, w 6 krajach Polacy w ogóle nie będą mogli zagłosować.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory prezydenckie. Za granicą Polacy zagłosują w 87 krajach, w 21 tylko korespondencyjnie

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2020 08:32
Ponad 380 tys. Polaków mieszkających za granicą zgłosiło do tej pory chęć głosowania w wyborach prezydenckich. Poza granicami Polski będzie 169 komisji obwodowych. W 14 krajach będzie można zagłosować osobiście, w 52 - zarówno osobiście, jak i korespondencyjnie, a w 21, m.in. w USA, Wielkiej Brytanii i Niemczech - tylko w formie korespondencyjnej.
rozwiń zwiń