X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Walka z mafią VAT-owską. CBŚP zatrzymało kilkanaście osób za miliardowe wyłudzenia

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 15:55
Prokurator krajowy Bogdan Święczkowski poinformował o kolejnych 16 zatrzymanych osobach w śledztwach dotyczących wyłudzeń podatku VAT i prania brudnych pieniędzy. Chodzi o sprawy dotyczące wyłudzeń na łączną kwotę ponad miliarda złotych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: CBŚP

- To jest kolejny przykład tego, jak prokuratura przy współpracy z CBŚP, ABW i CBA zajmuje się zwalczaniem przestępczości związanej z wyłudzaniem podatku VAT i odzyskiwaniem mienia w ramach konfiskaty rozszerzonej czy zarządu przymusowego - podkreślił Bogdan Święczkowski.

cbśp 663 free.jpg
Ogólnopolska akcja CBŚP. Rozbito grupę handlarzy wyrobami tytoniowymi

Podczas konferencji prasowej prokurator krajowy poinformował, że w ostatnich trzech dniach prokuratury regionalne w Lublinie i w Katowicach przeprowadziły realizacje w trzech sprawach dotyczących przestępstw VAT-owskich. Jak zaznaczył, w ramach tych działań służby zatrzymały 16 osób. Prokurator dodał, że w sprawach tych podejrzane są już łącznie 293 osoby.

Jak poinformował Święczkowski, sześć osób zatrzymano w śledztwie prowadzonym w Lublinie. Chodzi o postępowanie dotyczące oszustw, wyłudzeń podatku VAT i prania brudnych pieniędzy na łączną kwotę mld zł. Grupa przestępcza w latach 2010 - 2017 miała prowadzić fikcyjny obrót wyrobami stalowymi. Prokurator dodał, że w tej sprawie podejrzane są 222 osoby. - Udało się w tym postępowaniu zabezpieczyć mienie w postaci nieruchomości i ruchomości, m.in. zegarków, samochodów na łączną kwotę ponad 100 mln zł - wskazał.

Prokurator krajowy przekazał też, że do zatrzymania 10 osób doszło również w Katowicach. W tym przypadku zatrzymani działali w dwóch zorganizowanych grupach zajmujących się wyłudzeniami podatku VAT i praniem brudnych pieniędzy. Jak przekazał, pierwsze postępowanie dotyczy próby wyłudzenia łącznie ponad 20 mln zł na podstawie fałszywych dokumentów stwierdzających obrót maszynami do produkcji mięsa. Zarzuty w tym postępowaniu usłyszało już 38 osób.

Z kolei drugie śledztwo prowadzone w Katowicach dotyczy grupy, która w latach 2015-2016 miała prać brudne pieniądze i wyłudzać podatek VAT poprzez fikcyjny obrót artykułami spożywczymi. Obecny na konferencji dyrektor departamentu ds. przestępczości gospodarczej Michał Ostrowski poinformował, że "dotychczas w śledztwie zarzuty przedstawiono 37 podejrzanym, badana jest również działalność 20 podmiotów gospodarczych". - Ustalona kwota podatku narażonego na uszczuplenie w wyniku działania przestępców to ponad 23 mln złotych - dodał.

Zobacz też:

Prokuratura Krajowa poinformowała przy tym, że zatrzymania kolejnych osób "wpisują się w konsekwentne działania prokuratury prowadzone od 2016 r. przeciwko mafiom VAT-owskim".

"Rośnie wartość zabezpieczeń majątkowych w sprawach dotyczących VAT"

Prokuratura wskazała, że w 2015 roku prowadzonych było 352 postępowań dotyczących wyłudzeń VAT, w 2018 r. było ich 1043, a rok później 1187. Obecnie w prokuraturach regionalnych i okręgowych pozostaje w toku 1072 spraw.

PK podkreśliła też, że ponad trzykrotnie zwiększyła się łączna kwota uszczupleń lub narażenia na uszczuplenie objęta zarzutami. - W 2015 roku wynosiła ona 7 mld zł, w roku 2018 – 11 mld, a w 2019 r. już 23 mld złotych. Liczba osób, wobec których wydano postanowienia o przedstawieniu zarzutów w roku 2015, wynosiła 1328, w roku 2018 – 1838, a w roku 2019 już 2138 - wskazała prokuratura.

Prokuratura zaznaczyła też, że niemal czterokrotnie wzrosła liczba osób objętych aktami oskarżenia. "Wyniosła ona w latach 2015, 2018 i 2019 kolejno 329, 1064 i 1294 osób" - zaznaczono.

Prokuratura wskazała, że rośnie też wartość zabezpieczeń majątkowych w sprawach dotyczących VAT. Jak przekazano, w 2018 r. prokuratorzy zabezpieczyli ponad 460 mln złotych, a w roku ubiegłym wartość ta wzrosła o ponad 200 mln zł i wyniosła 669 mln zł.

mg

Czytaj także

Przemycali cudzoziemców do Polski. CBŚP i Straż Graniczna rozbiły grupę przestępczą

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 07:44
Policjanci CBŚP i funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali trzy osoby podejrzane o nielegalną pomoc w przemycie cudzoziemców. Łącznie w sprawie są podejrzane 44 osoby, którym postawiono łącznie ponad 400 zarzutów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyłudzili pieniądze z ponad 100 firm. CBŚP rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 09:10
Działania Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu i funkcjonariuszy CBŚP doprowadziły do rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie oszukali ponad 100 firm, podając się za legalnie działające przedsiębiorstwo - poinformowała rzecznik Prokuratury Krajowej Ewa Bialik.
rozwiń zwiń