X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Trwają wybory prezydenckie. Pierwszy raz w historii w formie hybrydowej

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2020 07:01
Dziś w całej Polsce odbywają się wybory prezydenckie, pierwsze w historii przeprowadzane w trybie hybrydowym. Oznacza on, że wyborcy, którzy wcześniej zgłosili taką chęć, mogą oddać głos korespondencyjnie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Tytus Żmijewski
 • Lokale wyborcze są otwarte w godzinach od 7.00 do 21.00
 • Należy w nich przestrzegać zaleceń ministra zdrowia dotyczących ochrony przed koronawirusem
 • Obowiązuje zachowanie odstępu od innych głosujących i zakrycie ust i nosa

Aby oddać ważny głos, na karcie do głosowania należy postawić znak "x" przy nazwisku wybranego kandydata. Znak "x" to co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki. Informacje, jak oddać ważny głos, znajdują się na dole karty do głosowania.

Posłuchaj
00:51 10493523_1.mp3 Wybory prezydenckie - jak oddać ważny głos (IAR)

W tegorocznych wyborach o najwyższy urząd w państwie ubiega się 11 kandydatów. Są to (w kolejności alfabetycznej):

 • Robert Biedroń
 • Krzysztof Bosak
 • Andrzej Duda
 • Szymon Hołownia
 • Marek Jakubiak
 • Władysław Kosiniak-Kamysz
 • Mirosław Piotrowski
 • Paweł Tanajno
 • Rafał Trzaskowski
 • Waldemar Witkowski
 • Stanisław Żółtek

Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska ponad 50-procentowego poparcia, 12 lipca odbędzie się druga tura głosowania. Prezydentem Rzeczpospolitej zostanie wówczas ten kandydat, który otrzyma największą liczbę głosów.

Wybory komisja shutt-1200.jpg
Ekspert: należy spodziewać się wysokiej frekwencji w wyborach

Wybory powszechne, równe, bezpośrednie i tajne

Zgodnie z Konstytucją Prezydent RP jest wybierany w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym na pięcioletnią kadencję i może być ponownie wybrany tylko raz.

Prezydent obejmuje urząd po złożeniu przed Zgromadzeniem Narodowym następującej przysięgi: "Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem". Przysięga może być złożona z dodaniem zdania "Tak mi dopomóż Bóg".

Prezydent na arenie międzynarodowej

Jako reprezentant Rzeczypospolitej Prezydent uosabia państwo na arenie międzynarodowej, szczególnie w kontaktach z innymi państwami oraz organizacjami międzynarodowymi, jak Wspólnoty Europejskie, NATO czy ONZ. To właśnie Prezydent ratyfikuje i wypowiada umowy międzynarodowe.
Konstytucja stanowi, że Prezydent jest najwyższym zwierzchnikiem sił zbrojnych RP. W czasie pokoju sprawuje to zwierzchnictwo za pośrednictwem ministra obrony narodowej. Organem doradczym Prezydenta w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa jest Rada Bezpieczeństwa Narodowego.

Zwierzchnictwo prezydenta nad Siłami Zbrojnymi symbolizuje Proporzec Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wzorowany na Chorągwi Rzeczypospolitej. Chorągiew RP, którą posługiwał się tylko prezydent, w 1939 roku została wywieziona do Londynu, gdzie używana była przez Prezydentów na Uchodźstwie. 22 grudnia 1990 roku została przekazana Prezydentowi Lechowi Wałęsie przez ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Obecnie znajduje się w Zamku Królewskim.

mid-20626320 (1).jpg
Szef PKW: jesteśmy gotowi na otwarcie lokali i na przyjście wyborców

Współpraca z rządem

Warunkiem wejścia w życie każdej ustawy w Polsce jest podpisanie jej przez Prezydenta. Jeśli ma on wątpliwości co do słuszności przyjętych w ustawie rozwiązań lub jej zgodności z Konstytucją, może ustawę zawetować i ponownie przesłać Sejmowi lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie jej zgodności z Konstytucją. Sejm może weto Prezydenta odrzucić większością kwalifikowaną 3/5 głosów w obecności połowy ustawowej liczby posłów. W przypadku skierowania ustawy do Trybunału Konstytucyjnego jej wejście w życie zależy od treści wydanego przez Trybunał orzeczenia.

W myśl Konstytucji prezydent desygnuje Premiera, którym zwyczajowo jest osoba wskazana przez większość parlamentarną. Desygnowany Premier proponuje Prezydentowi skład Rady Ministrów.
Prezydent nadaje też ordery i odznaczenia, w tym najwyższe polskie odznaczenie państwowe - Order Orła Białego, a także między innymi pięcioklasowe - Order Odrodzenia Polski i Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej oraz trzyklasowy Order Krzyża Wojskowego. Prezydent nadaje też najważniejsze odznaczenia wojskowe, jak Krzyż Wojskowy czy Wojskowy Krzyż zasługi z Mieczami.

Prezydent nadaje stopnie profesorskie i nominacje sędziowskie. Na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa powołuje osoby do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego: Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, administracyjnych oraz wojskowych.

kstar

Czytaj także

Łukasz Szumowski: dystans, maseczki, dezynfekcja rąk – wszystko to obowiązuje w lokalach wyborczych

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 08:20
– Komisja wyborcza będzie odpowiedzialna za przestrzeganie norm sanitarnych – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia minister zdrowia Łukasz Szumowski.
rozwiń zwiń