X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szef PKW: jesteśmy gotowi na otwarcie lokali i na przyjście wyborców

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2020 00:01
Dziś wybory prezydenckie. Głosować można w godzinach 7.00-21.00. Jeśli żaden z kandydatów w pierwszej turze wyborów nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, wówczas - 12 lipca - odbędzie się druga tura wyborów.
Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak (P) i szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak (L) podczas konferencji prasowej PKW w Warszawie
Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak (P) i szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak (L) podczas konferencji prasowej PKW w WarszawieFoto: PAP/Mateusz Marek

- Jesteśmy gotowi na otwarcie lokali i na przyjście wyborców - zadeklarował w sobotę przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak.

polskie radio 24 mikrofon studio 1200.jpg
Wstępne wyniki, relacje ze sztabów i komentarze. Wieczór wyborczy Polskiego Radia 24

Posłuchaj
00:51 wybory - zasady - spec .mp3 Dziś wybory. O tym, jak oddać ważny głos - Karol Darmoros (IAR)

 

Jak przekazał szef PKW, który przeddzień wyborów prezydenckich był "Gościem Wiadomości" TVP Info, w związku z sytuacją na Podkarpaciu zmieniono lokalizację kilku komisji wyborczych.

Marciniak przypomniał ponadto, że wybory będą się odbywały w określonym reżimie sanitarnym, który zakłada, że wyborcy powinni mieć podczas procesu wyborczego zakryte usta i nos czy przebywać w odległości od minimum dwa metry od innych wyborców, a także mieć ze sobą swój długopis.

Poza tym - jak wyliczał - w lokalach wyborczych będą dozowniki z płynem odkażającym, a same lokale będą co godzina wietrzone przez dziesięć minut.

shutterstock wybory urna 1200 1.jpg
Trwa cisza wyborcza. Obowiązuje też w internecie

Szef PKW wyraził też nadzieję, że "wyborcy licznie skorzystają z możliwości oddania głosu".

O frekwencji

Podkreślił przy tym, że frekwencja wyborcza w wyborach prezydenckich jest wyższa niż w wyborach parlamentarnych czy samorządowych.

- Ostatnie wybory dostarczyły takich wniosków, że w tej drugiej ewentualnej turze jeszcze jest większa niż w pierwszej. Zawsze jednak przekracza 50 proc. - mówił. - W normalnych czasach sądzę, że byłaby rekordowa, bo od roku 2015 mamy cały czas tendencje wzrostową, jeżeli chodzi o wskaźnik frekwencji - każde wybory to wyższa frekwencja - dodał.

Siódme wybory prezydenckie po 1989 roku rozpoczną się w niedzielę o godzinie 7.00. Od północy z piątku na sobotę obowiązuje cisza wyborcza, która potrwa do zakończenia wyborów. Jeśli żadna z obwodowych komisji wyborczych nie przedłuży głosowania, cisza wyborcza zakończy się w niedzielę o godz. 21.00.

Głosowanie może zostać przedłużone w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń, czyli np. powodzi, zalania lokalu wyborczego, katastrofy budowlanej, komunikacyjnej czy konieczności dodrukowania kart do głosowania. Chodzi o przeszkody, które utrudniają bądź paraliżują pracę obwodowej komisji wyborczej i wykluczają lub w poważnym stopniu ograniczają dotarcie wyborców do lokalu wyborczego.

Według stanu na 26 czerwca do głosowania uprawnionych jest 30 mln 237 tys. 180 osób, w tym za granicą 373 tys. 751 osób.