X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Jestem gotów stanąć do rywalizacji". Sikorski o kandydowaniu na prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 22:35
"Tak, jestem gotów stanąć do demokratycznej rywalizacji" - napisał na Twitterze Radosław Sikorski, cytując wywiad, którego udzielił portalowi Wyborcza.pl. Polityk, pytany w nim o start w wyborach prezydenckich, stwierdził, że "jeżeli powstałaby taka przestrzeń, to bardzo poważnie to rozważy".
- Liczę na bardzo szybkie prawybory, w ciągu kilku dni - stwierdził Radosław Sikorski
- Liczę na bardzo szybkie prawybory, w ciągu kilku dni - stwierdził Radosław SikorskiFoto: PAP/Marcin Obara
1200_Kidawa_EN.jpg
Trzaskowski kandydatem na prezydenta? Lokalne struktury PO dostały nowe wytyczne

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że w piątek na posiedzeniu zarządu PO z kandydowania w wyborach prezydenckich ma zrezygnować wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Kandydatem na prezydenta ma zostać prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, choć rozważana jest też kandydatura byłego szefa MSZ i byłego marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego, zaproszonego na piątkowe posiedzenie zarządu.

Rozmowa z tym ostatnim opublikowana została na łamach portalu "Gazety Wyborczej".

1200_Kidawa_EN.jpg
PO może wymienić kandydata na prezydenta. Na giełdzie kilka nazwisk

- Przede wszystkim pamiętajmy, dzięki komu nie mamy dzisiaj prezydenta Andrzeja Dudy na drugą kadencję w pierwszej turze. Dzięki Małgorzacie Kidawie-Błońskiej, która walecznie, z samopoświęceniem doprowadziła do tego, co postanowiła - do nieodbycia się wyborów w karykaturalnej ordynacji i w niebezpiecznym terminie (10 maja - przyp. red.). Cała Polska powinna być wdzięczna pani marszałek za to, czego już dokonała... - mówił Sikorski.

"Małgorzata Kidawa-Błońska już wygrała"

Przekonywał też, że "Małgorzata Kidawa-Błońska już wygrała z Andrzejem Dudą, bo odebrała mu zwycięstwo w pierwszej turze". Dodał, że "Kidawa-Błońska ma bardzo mocny mandat, bo wybrała ją najwyższa władza w PO, konwencja naszej partii". - Gdyby miała być zmiana kandydata, nie może to być decyzja wąskiej grupy osób, to musi być decyzja gremium demokratycznego - podkreślił Sikorski.

- Pani marszałek była kandydatem w wyborach, w niekonstytucyjnych wyborach, które w niekonstytucyjny sposób się nie odbyły. I - jak powiedział Borys Budka - przydałaby się dla restartu jej kampanii odnowa mandatu. Zakładam, że jeśli będzie nasza, platformiana, demokratyczna procedura, to pani marszałek w niej wystartuje. Jakieś wybory prezydenckie kiedyś będą i nie ma dnia do stracenia, żeby albo potwierdzić mandat Kidawy-Błońskiej, albo wyłonić kogoś innego - zaznaczył.

Dopytywany, czy jej mandat wygasł, Sikorski odpowiedział, że "mamy nowe wybory". - Liczę na bardzo szybkie prawybory, w ciągu kilku dni. W postaci albo rady krajowej, albo konwencji przeprowadzonej zdalnie. Mogłoby to być zrobione w regionach, o ile wiem, mamy takie techniczne możliwości. Potwierdzilibyśmy, że jesteśmy partią ogólnopolską i demokratyczną - podkreślił Sikorski.

"Jeśliby powstała taka przestrzeń..."

Na pytanie, czy sam by wystartował, odpowiedział: "Rozmawiamy dzień przed posiedzeniem zarządu, na którym ma to być omawiane. Jeśliby powstała taka przestrzeń, to bardzo poważnie to rozważę".

Sikorski skomentował też stwierdzenie, że on i Rafał Trzaskowski mieliby szanse z Andrzejem Dudą w II turze. - Widzę, że w mediach społecznościowych, gdzie nasze dwa nazwiska zaczęły od paru godzin funkcjonować, ta rywalizacja, na razie czysto hipotetyczna, budzi emocje. Mnie cieszy, że Platforma proponuje coś, co do czego ludzie mają jakieś zdanie. Jedni oczywiście za, inni przeciw. Wreszcie Platforma zrobiłaby coś, co rozgrzałoby emocje wokół naszego ewentualnego kandydata - mówił Sikorski. 

pb

Czytaj także

"To nie jest zaskoczenie". Artur Soboń o możliwej zmianie kandydatki PO na prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 17:22
- Wykorzystuje się formułę nowych wyborów, żeby tę kandydatkę zmienić. Od samego początku mówiliśmy, że to jest intencja koleżanek i kolegów z PO, aby tych wyborów ostatecznie nie przeprowadzić i zmienić kandydata - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzaskowski zastąpi Kidawę-Błońską? Adam Borowski: PO nie ma dobrego kandydata

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 19:12
- W Platformie Obywatelskiej mogli sobie nie zdawać sprawy, że Małgorzata Kidawa-Błońska aż tak nie będzie sobie radzić. Choć codzienny kontakt powinien powiedzieć jej otoczeniu, że ona się nie nadaje, nie jest kobietą walki, gubi się i zalicza wpadki. Miała też katastrofalny sztab wyborczy, przecież to nie ona wymyślała swoje wystąpienia w sprawie bojkotu i zawieszania kampanii - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Borowski ("Gazeta Polska"). Gościem był również Tomasz Krzyżak ("Rzeczpospolita"). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Kazimierz Kik: tylko nie Rafał Trzaskowski

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 21:30
- Rafał Trzaskowski to polityk zamknięty, wyniosły, nie przyciąga. Nie przyciągnie nawet wyborców Platformy Obywatelskiej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Kik, politolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
rozwiń zwiń