X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dziś powiedziałby nam: "Nie lękajcie się". Biskupi w liście na stulecie św. Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 06:40
Biskupi z Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w liście z okazji setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II napisali, że w trudnym dla nas wszystkich czasie - gdy zmagamy się z pandemią koronawirusa i stawiamy pytania o przyszłość naszych rodzin oraz społeczeństwa - warto zapytać o to, co papież Polak dziś miałby nam do powiedzenia i z jakim przesłaniem zwróciłby się teraz do rodaków. Jako pierwsze - jak napisali biskupi - na myśl przychodzą słowa: "Nie lękajcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi".
Papież Jan Paweł II
Papież Jan Paweł IIFoto: PAP/Janusz Mazur

Jan Paweł II.jpg
"Był wielkim świadkiem wiary". Franciszek o św. Janie Pawle II

List Prezydium Konferencji Episkopatu Polski będzie odczytany w kościołach w niedzielę 17 maja, w przeddzień rocznicy urodzin papieża Polaka. Biskupi przypominają w nim m.in. słowa, które św. Jan Paweł II wypowiedział w homilii rozpoczynającej pontyfikat w 1978 r.: "Nie lękajcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi. Dla Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji, rozwoju! Nie bójcie się! Chrystus wie, co nosi w swoim wnętrzu człowiek. On jeden to wie!".

- Tak, Chrystus wie, co każdy z nas nosi dziś w sobie, On doskonale zna nasze radości, niepokoje, nadzieje, lęki, tęsknoty. Tylko On ma odpowiedź na pytania, które stawiamy sobie w obecnej chwili - napisali przedstawiciele Episkopatu.

- Gdyby Papież Polak żył dzisiaj, na pewno dobrze rozumiałby osoby, które przebywają w izolacji i kwarantannie. Modliłby się za chorych, zmarłych oraz ich rodziny. Sam przecież wielokrotnie chorował i cierpiał w warunkach szpitalnego odosobnienia, bez możliwości sprawowania Mszy św. z wiernymi - napisali biskupi.

- Święty Jan Paweł II rozumiał i cenił pracę lekarzy, pielęgniarek, ratowników i pracowników medycznych, za których często się modlił i z którymi się spotykał - czytamy także w liście.

Projekt bez tytułu 1200.jpg
Rozpoczęły się procesy beatyfikacyjne rodziców Jana Pawła II

"Jan Paweł II domagał się ochrony życia od poczęcia do śmierci"

Prezydium Episkopatu podkreśla, że Papież z Polski odwiedził 132 kraje. - Jego nauczanie jest wciąż aktualne. Warto do niego sięgać, także poprzez internet i media społecznościowe, wykorzystując możliwości, które stwarzają nowe technologie. Już w 2002 roku Papież wzywał przecież cały Kościół do wypłynięcia "na głębię cyberprzestrzeni” - wskazują biskupi.

- Dzisiaj, gdy w czasie pandemii koronawirusa świat walczy o każde ludzkie życie, trzeba przypomnieć, że Jan Paweł II domagał się ochrony życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci - dodają.

W liście przywołano też słowa kard. Stanisława Dziwisza opisujące chwilę zamachu na życie św. Jana Pawła II: "Pamiętam, że w momencie zamachu na Placu św. Piotra [Papież] zachował duży spokój i opanowanie, choć sytuacja była dramatyczna, a zagrożenie życia ogromne. Pytany przeze mnie, potwierdził, że odczuwa ból spowodowany przez rany, pokazał też ich miejsca. Nie można jednak mówić o żadnej panice. Zanim stracił świadomość, od razu też zawierzał się Maryi i mówił, że przebacza temu, który do niego strzelił".

Biskupi cytują również papieża Franciszka, który we wstępie do książki "Święty Jan Paweł II, 100 lat. Słowa i Obrazy", opublikowanej w Watykanie z okazji stulecia urodzin św. Jana Pawła II, wyznał: "Wiele razy w czasie mojego życia kapłańskiego i biskupiego spoglądałem na niego, prosząc w moich modlitwach o dar wierności Ewangelii, tak jak on dawał o niej świadectwo".

kstar

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

35. rocznica Ruchu "Wolność i Pokój". Iluminacja na fasadzie Pałacu Prezydenckiego

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2020 23:51
W sobotę wieczorem na fasadzie Pałacu Prezydenckiego została wyświetlona iluminacja upamiętniająca 35. rocznicę założenia Ruchu "Wolność i Pokój".
rozwiń zwiń

Czytaj także

6. rocznica kanonizacji Jana Pawła II. Kard. Dziwisz: w trudnym czasie papież uczy zwracać się do Boga

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 10:32
- Św. Jan Paweł II towarzyszy nam także w trudnym czasie epidemii - mówił kard. Stanisław Dziwisz w Krakowie Łagiewnikach w poniedziałek w szóstą rocznicę kanonizacji Jana Pawła II. Zaapelował też o solidarną pomoc dla wszystkich oczekujących wsparcia. 27 kwietnia 2014 r. Franciszek kanonizował błogosławionego Jana Pawła II.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Początek procesów kanonizacyjnych rodziców Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 23:26
7 maja w Wadowicach odbędzie się pierwsza, uroczysta sesja trybunałów, które będą prowadziły procesy beatyfikacyjne i kanonizacyjne rodziców św. Jana Pawła II: Emilii Wojtyły z d. Kaczorowskiej oraz Karola Wojtyły - seniora. Postulatorem procesów będzie ks. Sławomir Oder.
rozwiń zwiń