X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zmarł major Jerzy Główczewski. Pilot słynnego Dywizjonu 308 miał 97 lat

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 03:30
W Stanach Zjednoczonych, w wieku 97 lat zmarł major Jerzy Główczewski. Podczas II wojny światowej służył m.in. w Dywizjonie 308. Za wybitne zasługi był wielokrotnie odznaczany, w tym trzykrotnie Krzyżem Walecznych.
Audio
  • Zmarł major Jerzy Główczewski, pilot Dywizjonu 308 (IAR)
Jerzy Główczewski
Jerzy GłówczewskiFoto: PAP/Marcin Obara
myśliwce 1200.jpg
Jerzy Główczewski - jedyny taki pilot myśliwca

Major Jerzy Główczewski urodził się w Warszawie w 1922 roku. Podczas wojny wydostał się z okupowanego kraju i przez Rumunię przedostał na Bliski Wschód. Wstąpił do Brygady Karpackiej, w szeregach której walczył w kampanii afrykańskiej.

W 1942 roku zgłosił się do lotnictwa. Został przeniesiony najpierw do Wielkiej Brytanii, a następnie do Francji. Służąc w Dywizjonie 308 odbył 100 lotów bojowych. Walczył między innymi w bitwie pod Gandawą.

Po wojnie wrócił do Polski. Jako architekt uczestniczył w odbudowie Warszawy. Podróżował po świecie, odbywając praktyki we Francji, Irlandii i Stanach Zjednoczonych. W USA podjął pracę jako wykładowca na Uniwersytecie Stanowym w Północnej Karolinie.

Swoimi wojennymi przeżyciami dzielił się publikując książki. Za wybitne zasługi był wielokrotnie odznaczany, w tym trzykrotnie Krzyżem Walecznych. Ostatnie lata spędził mieszkając w Nowym Jorku.

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak