X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jerzy Główczewski - jedyny taki pilot myśliwca

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2017 14:50
Podczas II wojny światowej walczył na dwóch frontach: w Brygadzie Karpackiej w Afryce i Polskich Siłach Powietrznych na froncie zachodnim, jako pilot myśliwca w Dywizjonie 308. Jednak to okres powojenny Jerzy Główczewski uznaje za najciekawszy w swoim życiu.
Audio
  • Jerzy Główczewski - jedyny taki pilot myśliwca (Historie jak z książki/ Trójka)
Swoje burzliwe dzieje Jerzy Główczewski, przedwojenny inteligent, pilot i architekt opisał w książce Ostatni pilot myśliwca (na zdjęciu fragment okładki książki)
Swoje burzliwe dzieje Jerzy Główczewski, przedwojenny inteligent, pilot i architekt opisał w książce "Ostatni pilot myśliwca" (na zdjęciu fragment okładki książki) Foto: mat. prom./ PWN

- To z powodu przeżycia wojny, przyjazdu do Polski i osiągnięć, które były wtedy naszym udziałem - przyznaje gość Trójki, który jako architekt brał udział m.in. w odbudowie Warszawy.

Jerzy Główczewski przyjechał do Polski w 1947 r. i poszedł na studia. - Zdawałem sobie sprawę z tego, co dzieje się w Polsce. Ale byłem bardzo szczęśliwy, bo moja rodzina i nasz dom w Warszawie ocalały z całego tego pogromu - przyznał.

Był jednym z tych, którzy mieli przywrócić stolicy dawny blask. W 1962 roku wyjechał do USA, gdzie pracował dla Fundacji Forda i ONZ oraz wykładał architekturę w Instytucie Pratta w Nowym Jorku. Obecnie, jako jeden z ostatnich weteranów lotnictwa alianckiego, jest zapraszany w charakterze gościa honorowego na lotnicze imprezy jubileuszowe organizowane na całym świecie. Zapraszamy do wysłuchania audycji pełnej niesamowitych wspomnień Jerzego Główczewskiego.

Ponadto w "Historiach jak z książki":

  • książka "Zabić Reagana" Billa O’Reilly'ego i Martina Dugarda, która posłużyła jako kanwa filmu Roda Luriego "Killing Reagan", wyemitowanego przez National Geographic Channel
  • Zbigniew Gluza o jubileuszu Ossolineum
  • Felieton prof. Michał Kopczyńskiego o broni chemicznej
  • W cyklu "Koryfeusze" życiorys Mariusza Zaruskiego

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Jerzy Główczewski (autor książki "Ostatni pilot myśliwca")

Data emisji: 28.05.2017 
Godzina emisji: 12.08

ei/pg


Czytaj także

To nie przyjazd. To powrót

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2015 19:45
Alla pochodzi z Grodna. Jej przodkowie zostali po II wojnie światowej za wschodnią granicą Polski. Alla nie rozumie dlaczego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O bohaterstwie polskich żołnierzy

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2017 14:24
W audycji m.in. Tomasz Stańczyk opowie o książce "Polskie Termopile". Ale to nie koniec atrakcji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reemigranci i ich losy w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 19:53
Rocznie do Polski wraca kilkaset rodzin emigrantów. Przywożą ze sobą kapitał ekonomiczny, społeczny i kulturowy, który może wzbogacić polskie społeczeństwo.
rozwiń zwiń