Kaleta o decyzji TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej: to akcja polityczna przeciwko Polsce

2020-04-09, 17:00

Kaleta o decyzji TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej: to akcja polityczna przeciwko Polsce
Sebastian Kaleta. Foto: PAP/Radek Pietruszka

– Unia Europejska, w tym TSUE, nie posiada kompetencji do wstrzymywania możliwości działania organów konstytucyjnych państwa członkowskiego – podkreślił w w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, komentując środowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Posłuchaj

Sebastian Kaleta o decyzji TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej SN (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
+
Dodaj do playlisty

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w środę zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów dotyczących Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w sprawach dyscyplinarnych sędziów. Wniosek o tymczasowe zawieszenie  do czasu wydania ostatecznego wyroku przez TSUE  złożyła Komisja Europejska. Polski rząd argumentował, że wniosek jest nieuzasadniony. "Chociaż organizacja wymiaru sprawiedliwości należy do kompetencji państw członkowskich UE, to mają one obowiązek dotrzymywać zobowiązań wynikających dla nich z prawa Unii"  zaznaczył jednak TSUE.

Powiązany Artykuł

PAP Michał Wójcik 1200.jpg
"Sędziowie TSUE są oderwani od rzeczywistości". Michał Wójcik o decyzji ws. Izby Dyscyplinarnej

"Orzeczenie TSUE jest aktem uzurpacyjnym"

Sebastian Kaleta podkreślił, że w jego opinii "Unia Europejska, w tym TSUE, nie posiada kompetencji do wstrzymywania możliwości działania organów konstytucyjnych państwa członkowskiego". – Oczywiście sędziowie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego są sędziami, a zatem funkcjonują w oparciu o swoją niezawisłość i niezależność jako sądu i ja jako poseł czy każdy inny przedstawiciel administracji rządowej, w  tym nawet premier, nie możemy nakazać danemu sędziemu takiego a nie innego zachowania. Dlatego, że taki jest w Polsce porządek konstytucyjny – powiedział wiceminister sprawiedliwości, odpowiadając na pytanie, czy decyzja TSUE weszła w życie i działanie Izby Dyscyplinarnej SN zostało zawieszone.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Poważne naruszenie zasady niezawisłości sędziowskiej". Politycy o postanowieniu TSUE

 Orzeczenie TSUE jest aktem uzurpacyjnym, który podważa polską suwerenność w zakresie, w którym nigdy jako państwo nie wyraziliśmy na to zgody z tego powodu, że UE nie posiada kompetencji jeśli chodzi o organizację sądownictwa w danym kraju członkowskim  dodał gość audycji.  Nie ma żadnego aktu prawa unijnego, który miałby zastępować Ustawę o Sądzie Najwyższym. Nie ma unijnych rozporządzeń czy dyrektyw w sprawach sądowych, a zatem UE nie kompetencji, by tę sferę regulować  zaznaczył Sebastian Kaleta.

"Podobnie jest w Hiszpanii"

Wiceminister sprawiedliwości przypomniał też, skąd wynika źródło zarzutów o rzekomych naruszeniach niezawisłości sędziowskiej.  Z faktu, jak sędziowie Izby Dyscyplinarnej SN powoływani są przez Krajową Radę Sądownictwa, w której z kolei większość sędziów powołał parlament. To główny zarzut rzekomego upolitycznienia. Ale przypominam, że w taki sam sposób powołani są sędziowie Sądu Najwyższego w Hiszpanii. Oni kilka miesięcy temu zignorowali wyrok TSUE i nie słyszę, żeby TSUE zawiesił hiszpańskie sądownictwo  mówił gość audycji.

Powiązany Artykuł

TSUE Luksemburg free shutter 1200.jpg
TSUE żąda zawieszenia Izby Dyscyplinarnej SN. Kaleta: to akt naruszający suwerenność Polski

 Niestety widzimy, że to jest akcja polityczna przeciwko Polsce. Naszemu krajowi po prostu próbuje się zabraniać wykonywać suwerennych praw, w tym przypadku reformy sądownictwa. I o tym musimy zdecydowanie mówić  zaznaczył wiceminister sprawiedliwości.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - popołudnie
Prowadzi: Patrycjusz Wyżga
Gość: Sebastian Kaleta (wiceminister sprawiedliwości)
Data emisji: 9.04.2020
Godzina emisji: 16.46

bb/mk

Polecane

Wróć do strony głównej