X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Budżet na 2020 rok bez deficytu. Zobacz, jakie będą dochody i wydatki

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 17:00
- Resort finansów prowadzi odpowiedzialną politykę finansową państwa, czego dowodem jest przyjęta dziś ustawa budżetowa na 2020 r. Polskie finanse mają się dobrze, dlatego nasz budżet w tym roku nie będzie miał deficytu. Oparty jest na solidnych podstawach. W połączeniu z dobrymi dochodami wszystko to tworzy silne fundamenty dla polskiej gospodarki i pewne źródło finansowania programów prospołecznych - powiedział minister finansów Tadeusz Kościński.
Sejm RP przyjął budżet na 2020 r. - pierwszy od 30 lat bez deficytu
Sejm RP przyjął budżet na 2020 r. - pierwszy od 30 lat bez deficytuFoto: PAP/Paweł Supernak
 • Dziś Sejm RP uchwalił ustawę budżetową na 2020 rok
 • Budżet nie przewiduje deficytu, dochody i wydatki są równej wysokości - 435,3 mld zł
 • Jego realizacja zapewni stabilność finansów publicznych i wsparcie wzrostu gospodarczego
 • Przyjęta ustawa budżetowa gwarantuje też sfinansowanie wszystkich wydatków społecznych i gospodarczych
sejm_budżet_pap1200.jpg
Pierwszy raz bez deficytu. Sejm przyjął budżet na 2020 rok

Sejm RP przyjął budżet na 2020 r. - pierwszy od 30 lat bez deficytu. Budżet zakłada zbilansowanie dochodów i wydatków, które mają wynieść po 435,3 mld zł. Wiceminister finansów Tomasz Robaczyński podkreślał, że budżet zapewni długofalową stabilność finansów publicznych.

Najważniejsze parametry budżetowe na 2020 r.

 • prognoza dochodów budżetu państwa - 435,3 mld zł
 • limit wydatków budżetu państwa - 435,3 mld zł
 • całkowite zbilansowane dochodami wydatków budżetu państwa, co oznacza, że w 2020 r. nie wystąpi deficyt budżetu państwa
 • deficyt sektora finansów publicznych (według metodologii UE) na poziomie 1,2 proc. PKB. Podstawowe uwarunkowania makroekonomiczne
 • wzrost PKB (w ujęciu realnym o 3,7 proc.)
 • średnioroczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych (2,5 proc.)
 • wzrost przeciętnego rocznego funduszu wynagrodzeń w gospodarce narodowej oraz emerytur i rent (nominalnie o 6,3 proc.)
 • wzrost spożycia prywatnego (w ujęciu nominalnym o 6,4 proc.)
 • Prognozowany wzrost dochodów budżetu państwa w 2020 r. determinowany będzie m. in. wzrostem gospodarczym, przewidywanym poziomem inflacji, a także efektem już wdrożonych i aktualnie przygotowywanych zmian systemowych mających na celu dalsze uszczelnienie systemu podatkowego jak również działań mających na celu zmniejszenie obciążenia podatkiem PIT.

Dochody

W prognozie uwzględniono ponadto zmianę stawek akcyzy na używki, efekt wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych, efekt rozszerzenia Małego ZUS, a także skutki planowanych działań w zakresie promocji wyborów prozdrowotnych konsumentów oraz zmniejszenia „szarej strefy” w obrocie odpadami.

Wśród działań, mających na celu zmniejszenie obciążenia podatkowego osób fizycznych, które będą miały wpływ na dochody budżetowe w 2020 r., należy wymienić:

 • zwolnienie z podatku przychodów z pracy i umów zlecenia osób poniżej 26 roku życia do kwoty 85 528 zł
 • obniżenie stawki podatkowej dla pierwszego progu podatkowego na skali podatkowej z 18 do 17 procent
 • podwyższenie pracowniczych kosztów uzyskania przychodu.
 • Budżet na 2020 r. uwzględnia również po stronie dochodowej prognozę wpłaty z zysku NBP w wysokości 7,2 mld zł.
Budżet na 2020 r. /PAP Budżet na 2020 r. /PAP

Na dochody sektora finansów publicznych oddziaływać będzie ponadto przebudowa modelu funkcjonowania OFE.

kowalczyk_1200.jpg
Kowalczyk: budżet jest historyczny, a nawet rewelacyjny

Wydatki

W ramach limitu wydatków budżetu państwa zapewniono niezbędne środki finansowe zarówno na kontynuację dotychczasowych priorytetów Rządu z zakresu prowadzonej przez rząd polityki społeczno-gospodarczej, w tym w szczególności w ramach polityki prorodzinnej, jak również na realizację nowych zadań przy dalszym spadku rok do roku planowanych kosztów obsługi długu Skarbu Państwa.

W szczególności zapewniono m.in. rozszerzenie finansowania Programu "Rodzina 500+", finansowanie programu inwestującego w edukację polskich dzieci "Dobry start" obejmującego jednorazowym wsparciem wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny, a także finansowanie ze środków Funduszu Solidarnościowego dodatkowego wsparcia dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji oraz dodatkowego, rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w wysokości najniższej emerytury.

Budżet 2020 Budżet 2020

Ponadto zapewniono finansowanie rządowych programów infrastrukturalnych (drogowych oraz kolejowych), w tym na szczeblu samorządowym poprzez Fundusz Dróg Samorządowych oraz Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych (fundusz wspierający odbudowę sieci autobusowych połączeń lokalnych i walkę z wykluczeniem komunikacyjnym).

Prof. Witold Modzelewski o uchwaleniu budżetu. Źródło: TVP.Info

kstar / Ministerstwo Finansów

Czytaj także

Emilewicz: nie będzie gospodarczego tornada. Prognoza wzrostu jest bezpieczna

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 08:22
- Prognoza wzrostu gospodarczego powyżej 3,5 procent to bezpieczna, ostrożna prognoza - mówiła w Polskim Radiu 24 o projekcie budżetu Polski na 2020 rok Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju. - Budżet jest zrównoważony na poziomie ok. 435 mld złotych - wskazała polityk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budżet na 2020 rok. Poseł PiS: publiczne pieniądze muszą być jak najlepiej wykorzystywane. My to robimy

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 09:59
- Żyjemy zrównoważonym budżetem. To są publiczne pieniądze, dlatego należy je dobrze oglądać, by się nie marnowały. Szczycimy się, że tegoroczny budżet jest jednym z najlepszych i pierwszym zrównoważonym po 1990 r. - powiedział Grzegorz Lorek, poseł Prawa i Sprawiedliwości. W audycji "Dwie strony" udział wzięła również Monika Falej z Lewicy.
rozwiń zwiń