X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Pierwszy raz bez deficytu. Sejm przyjął budżet na 2020 rok

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 14:20
Budżet na 2020 rok zakłada zbilansowanie dochodów i wydatków, które mają wynieść po 435,3 mld zł. Wiceminister finansów Tomasz Robaczyński podkreślał, że budżet zapewni długofalową stabilność finansów publicznych.
Sejm RP
Sejm RPFoto: PAP/Rafał Guz
  • Sejm przyjął w piątek ustawę budżetową na 2020 r. 
  • Za ustawą budżetową głosowało 231 posłów, 217 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu
  • W tegorocznym budżecie zarówno dochody, jak i wydatki mają wynieść po ok. 435,3 mld zł, co oznacza brak deficytu budżetowego
sejm_13stka_1200.jpg
Budżet na 2020 rok. Poseł PiS: publiczne pieniądze muszą być jak najlepiej wykorzystywane. My to robimy

Przed piątkowymi głosowaniami, szef sejmowej komisji finansów Henryk Kowalczyk (PiS) podkreślił, że w czasie prac parlamentarnych, projektu "nie zepsuto", zaznaczając, że nie przewiduje on deficytu budżetowego.

Wiceminister finansów Tomasz Robaczyński odpowiadając na pytania posłów, podkreślał, że tegoroczny budżet zapewni długofalową stabilność finansów publicznych. - Mimo że wydatki są najwyższe w historii, to udało się zgromadzić w budżecie tyle dochodów, aby te wydatki można było pokryć - powiedział. Dodał, że cały czas spada obsługa długu, są coraz niższe koszty obsługi długu i w związku z tym coraz więcej środków można przeznaczyć na realizację wydatków publicznych.

Zdjęcie ilustracyjne.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Pieniądze z OFE na IKE lub do ZUS. Zobacz co wybrać

Sejm nie poparł ponad 460 wniosków mniejszości, które były złożone wcześniej jako poprawki do projektu. Były one odrzucone podczas pierwszego czytania projektu w komisji.

duda 1200.jpg
Prezydent: strategia walki z nowotworami była potrzebna, bo będzie ich coraz więcej

Miliony na onkologię

Posłowie rozpatrzyli też 111 poprawek, zgłoszonych w drugim czytaniu, przyjmując w piątek 15 z nich - autorstwa PiS.

Przyjęte poprawki zakładają m.in. 10 mln zł na realizację programu wieloletniego "Narodowa Strategia Onkologiczna na lata 2020-2030", dodatkowe 13 mln zł na wzrost wynagrodzeń pracowników sądów administracyjnych kosztem funduszu wynagrodzeń sędziów, a także 1 mln zł dla Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA; ponadto, 4 mln zł dla Fundacji - Zakład Narodowy im. Ossolińskich.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Chwile grozy w Sejmie. Poseł PO zasłabł podczas debaty

Poprawki PiS przewidują też 10-proc. podwyżki dla pracowników parków narodowych, a także 2,5 mln zł dla Powiatowych Inspektoratów Nadzoru Budowlanego.

Kolejna poprawka zakłada dodatkowe 40 mln zł na dofinansowanie zakupu pojazdów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek ochotniczych straży pożarnych, 1 mln zł na Państwową Inspekcję Pracy oraz 0,6 mln zł dla Państwowej Agencji Atomistyki.

sejm_13stka_1200.jpg
Emeryci i renciści dostaną trzynaste emerytury. Sejm odrzucił senackie poprawki

Brak deficytu budżetowego

W tegorocznym budżecie zarówno dochody, jak i wydatki mają wynieść po ok. 435,3 mld zł, co oznacza brak deficytu budżetowego. Założono, że PKB w ujęciu realnym wzrośnie o 3,7 proc., a inflacja utrzyma się na poziomie 2,5 proc.

Wzrost przeciętnego rocznego funduszu wynagrodzeń w gospodarce narodowej oraz emerytur i rent ma sięgnąć nominalnie 6,3 proc. Ministerstwo Finansów zapewnia, że budżet na 2020 r. spełnia kryteria stabilizującej reguły wydatkowej oraz deficytu sektora finansów według metodyki unijnej niższego niż 3 proc. PKB.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Sejm przyjął ustawę o przeniesieniu środków z OFE do IKE i ZUS

Według resortu prognozowany wzrost dochodów budżetu państwa w 2020 r. determinowany będzie m.in. wzrostem gospodarczym, przewidywanym poziomem inflacji, a także efektem już wdrożonych i przygotowywanych zmian systemowych, mających na celu dalsze uszczelnienie systemu podatkowego, jak również działań zmierzających do zmniejszenia obciążenia podatkowego podatkiem PIT.

sejm_1302_pap_1200.jpg
Sejm zdecydował o przyznaniu rekompensaty mediom publicznym

Wzrost płac dla nauczycieli

Jeszcze przed pierwszym czytaniem budżetu w Sejmie, rząd złożył do ustawy autopoprawkę przewidującą 6-proc. wzrost płac dla nauczycieli. Zgodnie z budżetem od września będzie obowiązywać podniesiona kwota bazowa dla nauczycieli. Ma ona wynosić 3537,80 zł, czyli 200,45 zł więcej od kwoty bazowej obowiązującej od 1 stycznia do 31 sierpnia 2020 r. i uwzględniającej skutki podwyżek wprowadzonych w 2019 r.

Kwota bazowa służy do wyliczenia wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego.Budżet 2020 Budżet 2020

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Radosław Fogiel: trzynaste emerytury będą wypłacone zgodnie z planem

W uzasadnieniu do autopoprawki zaznaczono, że pieniądze na wrześniowe podwyżki będą finansowane ze zwiększonej o 100 mln zł subwencji oświatowej (pieniądze przesunięte z rezerwy celowej). Po podniesieniu subwencja ma wynosić 49 mld 835 mln 775 tys. zł.

Drugim źródłem finansowania będą oszczędności wynikające z różnicy między prognozowaną liczbą etatów a wynikającymi z Systemu Informacji Oświatowej danymi rzeczywistymi.

Ustawa trafi teraz pod obrady Senatu. 

kstar

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekonomista: relacja długu publicznego w stosunku do PKB znacząco spada

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 14:11
- Kraje europejskie będą nam zazdrościły takiego wzrostu PKB jaki jest prognozowany na 2020 rok - ocenił w audycji Polskiego Radia 24 ekonomista Janusz Szewczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po debacie w Sejmie projekt budżetu skierowany do komisji. Głosowanie w piątek

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 19:15
Projekt budżetu państwa na 2020 rok ponownie trafi do sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Jutro rozpatrzy ona poprawki zgłoszone przez rządzących i opozycję w trakcie ponad 6-godzinnej debaty na sali plenarnej. Sejm zagłosuje nad całym projektem w piątek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Posiedzenie Sejmu. Posłowie będą głosowali nad budżetem na 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 09:44
Sejm rozpoczął jednodniowe posiedzenie, na którym odbędzie się głosowanie nad tegorocznym budżetem oraz nad projektem ustawy o opłatach od tzw. małpek i słodzonych napojów.
rozwiń zwiń