X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Pieniądze z OFE na IKE lub do ZUS. Zobacz co wybrać

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 09:40
Oszczędzanie na emeryturę na nowym Indywidualnym Koncie Emerytalnym (IKE) lub przeniesienie środków na konto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) - taki wybór będą mieli oszczędzający w Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE). Sejm przyjął rządowy projekt ustawy o przekształceniu OFE w IKE.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Piotr Latacha/Shutterstock.com

W ustawie zapisano, że środki zgromadzone na IKE będą prywatną własnością oszczędzającego i nie będą mogły stanowić przedmiotu transferu do budżetu państwa. 

Opcją domyślną będzie przejście z OFE na IKE. Stanie się to bez potrzeby wykonywania jakichkolwiek czynności czy dostarczania deklaracji przez oszczędzających. Pieniądze przekazane z OFE do IKE, w przeciwieństwie do tych, które trafią do ZUS, będą podlegały dziedziczeniu.

shutterstock złotówki gotówka pieniądze 1200.jpg
Sejm przyjął ustawę o przeniesieniu środków z OFE do IKE i ZUS

- Oddajemy Polakom pieniądze i gwarantujemy, że do nich należą – powiedziała po przyjęciu ustawy minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

- To mają być środki odkładane przez ludzi na emeryturę, a nie zasób, do którego rządzący mogą sięgać, gdy uznają, że jest taka potrzeba. IKE to korzystniejsze rozwiązanie dla oszczędzających, dlatego w ustawie wskazaliśmy je jako opcję domyślną. Szczególnie atrakcyjne jest dla młodych osób, które do emerytury mają wiele lat. Bo w dłuższej perspektywie IKE dadzą im więcej pieniędzy. IKE, a właściwie instytucje je prowadzące będą podlegały nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego, a na pięć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego przez oszczędzającego pieniądze będą inwestowane w coraz bardziej bezpieczne instrumenty finansowe, tak by przyszłego emeryta nie dotknęła żadna strata – dodała.

emerytura1200.jpg
Zmiany dotyczące OFE przyniosą finansom publicznym w 2020 r. 18,3 mld zł

Dwa miesiące na wybór

Uczestnik OFE będzie miał prawo do złożenia deklaracji i przeniesienia środków na indywidualne konto w ZUS. Wówczas taka osoba będzie gromadzić oszczędności emerytalne w całości w pierwszym filarze systemu emerytalnego. Czas na złożenie deklaracji, której wzór określi rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, to 2 miesiące: od 1 czerwca do 1 sierpnia 2020 r. Automatycznie do ZUS zostaną przekazane pieniądze zgromadzone w OFE przez osoby, które do 2 października 2021 r. osiągną wiek emerytalny, w przypadku których, z uwagi na tzw. suwak (obecnie obowiązujące systematyczne przekazywanie pieniędzy uczestników OFE do ZUS, rozpoczynające się na 10 lat przed osiągnięciem przez nich wieku emerytalnego), większość środków z OFE została już przekazana do ZUS. Tak więc w ich przypadku, na rachunkach w OFE zostały już niewielkie kwoty.

Od kiedy zmiany

Zmiana wejścia w życie ustawy od 1 czerwca 2020 r.

- 27 listopada tego roku wszystkie środki zgromadzone na OFE staną się środkami prywatnymi Polaków. One będą na IKE lub w ZUS. Środki z IKE będzie można wypłacić nawet w całości, ale po osiągnięciu wieku emerytalnego - powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

oszczędzanie kalkulator pieniądze 1200.jpg
Rządy Pieniądza o OFE, IKE i emeryturach

Wypłaty z IKE bez podatku

Środki zgromadzone w IKE będą mogły być wypłacone przez oszczędzającego lub spadkobierców w całości bądź w częściach bez dodatkowych opłat czy podatków. Specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte (SFIO), powstałe z przekształcenia OFE wniosą z tytułu przekształcenia opłatę odpowiadającą wartości 15% aktywów netto OFE, w dwóch transzach (w 2020 i 2021 r.) To stawka równoważna efektywnej stopie opodatkowania emerytur wypłacanych z ZUS. Środki z tej opłaty trafią do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) i mogą być przeznaczone wyłącznie na obsługę zobowiązań FUS.

ZUS jako wybór a nie "suwak"

Istotą zmiany jest możliwość wyboru. Każdy może zdecydować czy pozostawić pieniądze na IKE, powstałe z przekształcenia OFE czy przelać je do ZUS. Jednym z głównych założeń reformy jest likwidacja tak zwanego „suwaka”, który teraz pomniejsza oszczędności emerytów zgromadzone w OFE – na 10 lat przed emeryturą zaczyna stopniowo przekazywać je do ZUS.

Domyślny wybór IKE lub deklaracja wyboru ZUS to odpowiednio przekształcenie OFE w emerytalny filar kapitałowy lub wybór wyłącznie filaru opartego o waloryzowaną emeryturę z ZUS. Wybór ZUS oznacza rezygnację z oszczędzania na emeryturę w systemie kapitałowym. Zebrane od tej pory oszczędności emerytalne w całości gromadzone będą na koncie w ZUS. Kapitał jest tam ewidencjonowany indywidualnie dla każdego ubezpieczonego i jest waloryzowany ustalanymi przez rząd wskaźnikami.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] IKE umożliwia dziedziczenie pieniędzy z OFE przez spadkobierców

Co zmienił parlament

Do projektu ustawy przekazanej do parlamentu przez rząd, Sejm wniósł poprawki. W większości były to korekty techniczne np. doprecyzowujące czy redakcyjne. Jedną z istotniejszych zmian jest zmniejszenie limitów zaangażowania funduszy zarządzających IKE w akcje spółek giełdowych (z 80 do 75 proc. w 2020 r.) Wydłużono też czas dochodzenia do minimalnego limitu (60 proc.) do 2036 r. (przed poprawką było to 70 proc. do 2032 r.).

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Reforma emerytalna: ZUS zachęca do przenoszenia środków z OFE na jego konta

Zmniejszenie limitów zaangażowania ma na celu stabilizację na rynku akcji. Chodzi o to, żeby SFIO, które będą zarządzać nowymi IKE, nie były zmuszone dokupować „na siłę” akcji, by zrealizować narzucony ustawą limit, tylko po to, by potem je odsprzedać. Posłowie zmniejszyli też limit dodatkowych kapitałów własnych, które fundusze muszą utrzymywać jako zabezpieczenie zarządzanymi środkami. Pierwotnie był to 1 proc. aktywów, natomiast po poprawce - 0,75 proc. Te zmiany wynikają z aktualnego zaangażowania OFE w aktywa i dotyczą zarządzania aktywami przez SFIO powstałe z przekształcenia OFE. Teraz ustawą zajmie się Senat, ma na to 30 dni.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rządy Pieniądza o OFE, IKE i emeryturach

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 12:12
O nowym systemie emerytalnym jego zaletach i wątpliwościach, przedstawionym przez premiera Mateusza Morawieckiego, mówili goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reforma emerytalna: ZUS zachęca do przenoszenia środków z OFE na jego konta

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 15:27
O ustawie likwidującej OFE, w tym o zachęcaniu przez ZUS do przenoszenia środków na jego konta, rozmawiali m.in. goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24: prof. Elżbieta Mączyńska, Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Szkoła Główna Handlowa i ekonomista Marek Wołos.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Projekt ustawy likwidującej OFE na posiedzeniu rządu. Dwie możliwości przeniesienia środków

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 07:30
Rząd zajmie się 6 listopada projektem ustawy dotyczącej Otwartych Funduszy Emerytalnych. Projekt zakłada, że środki z OFE zostaną przeniesione na Indywidualne Konta Emerytalne lub do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wybór należy do członków OFE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany dotyczące OFE przyniosą finansom publicznym w 2020 r. 18,3 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 15:50
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w Ocenie Skutków Regulacji projektu w sprawie przekształcenia OFE w IKE szacuje, że w 2020 r. zmiana będzie miała dodatni wpływ na sektor finansów publicznych w wysokości 18,3 mld zł, a w 2021 r. w kwocie 4,4 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pieniądze z OFE na IKE albo do ZUS. Projekt po pierwszym czytaniu w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 16:10
Projektowana zmiana dotycząca przeniesienia środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na indywidualne konta emerytalne (IKE) odbędzie się z korzyścią dla obecnych członków OFE - zapewniał w Sejmie wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

IKE umożliwia dziedziczenie pieniędzy z OFE przez spadkobierców

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 12:30
Minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak zachęca do pozostania w IKE. W Sejmie jest teraz procedowana ustawa, która przenosi nasze pieniądze z Otwartych Funduszy Emerytalnych do ZUS-u lub na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). Ten drugi wariant wiąże się z opłatą przekształceniową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm przyjął ustawę o przeniesieniu środków z OFE do IKE i ZUS

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 23:20
Sejm przyjął rządową ustawę dotyczącą przeniesienia środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne lub do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Regulację przyjęto wraz z częścią poprawek rekomendowanych wcześniej przez komisję finansów publicznych oraz polityki społecznej oraz komisję rodziny.
rozwiń zwiń