X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Tomasz Sakiewicz: bez reformy sądów nigdy nie wyjdziemy z postkomunizmu

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 06:45
Pod hasłami "Brońmy suwerenności Polski" i "kasta basta" w południe przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie rozpocznie się manifestacja w obronie reformy sądownictwa. Organizatorami są Komitet "Suwerenni" i działacze klubów "Gazety Polskiej".
Audio
  • Mateusz Rojewski: bronimy Izby Dyscyplinarnej, aby prawo było równe (IAR)
  • Adam Borowski: reforma ma spowodować, że wydawanie krzywdzących wyroków nie będzie możliwe (IAR)
Tomasz Sakiewicz
Tomasz SakiewiczFoto: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Jak powiedział IAR Tomasz Sakiewicz - redaktor naczelny "Gazety Polskiej" i "Gazety Polskiej Codziennie", w Polsce musi nastąpić gruntowna reforma sądów. W jego opinii, bez tego nigdy nie wyjdziemy z postkomunizmu. Tomasz Sakiewicz uważa, że dotychczasowe sądy zostały zostawione po to, by pilnować najważniejszych elementów postkomunizmu.

>>>[ZOBACZ RÓWNIEŻ] "Kasta basta". 8 lutego demonstracja w obronie reformy sądownictwa

Tomasz Sakiewicz zaznaczył, że podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustaw sądowych jest dopiero początkiem drogi do uzdrawiania sądów.

- Przecież w tej chwili mafie istniejące w sądownictwie próbują dogadywać się z urzędnikami w Unii Europejskiej i zupełnie ponad demokratycznymi wyborami, a nawet ponad głowami różnych rządów próbują załatwiać sobie decyzje, które ograniczą polską suwerenność. I będą ingerować w to, co jest suwerennym prawem Polski - uważa publicysta.

ZOBACZ TAKŻE
1200_Przyłębska_PAP.jpg
"Narastająca nagonka". Prezes TK o powodach nieobecności podczas posiedzeń Senatu

"Bronimy Izby Dyscyplinarnej"

Przewodniczący Klubu Młodych Gazety Polskiej m.st. Warszawy, Mateusz Rojewski, podkreślił, że założeniem jutrzejszej manifestacji jest między innymi zdyscyplinowanie sędziów. - My bronimy tego, co już się stało. Bronimy np. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, której wcześniej nie było. Nie było ciała, które by de facto dyscyplinowało sędziów. Teraz takie ciało powstało. Dlatego jest taki bunt po tamtej stronie - zaznaczył.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Poseł PSL: wzywaliśmy prezydenta do zawetowania ustawy dot. reformy sądownictwa

- Bronimy Izby Dyscyplinarnej, tak, żeby prawo było równe. Jeżeli jakiś sędzia popełni czyn zabroniony, również, żeby można było wyciągnąć wobec takiej osoby konsekwencje, tak jak wobec normalnego obywatela - dodał Rojewski.

Borowski: reforma ma usprawnić wymiar sprawiedliwości

Adam Borowski, opozycjonista z czasów PRL oraz przewodniczący warszawskiego "Klubu Gazety Polskiej", podkreślił, że wymiar sprawiedliwości wymaga naprawy.

- Ta reforma ma usprawnić wymiar sprawiedliwości oraz spowodować, że wydawanie krzywdzących wyroków, niezgodnych z Kodeksem postępowania karnego nie będzie możliwe. Jeśli się tak przydarzy, to sędziowie, którzy dopuszczą się rażącego łamania prawa, zostaną pociągnięci do odpowiedzialności, co dotychczas było niemożliwe - ocenił.

>>>[JEDYNKA] Robert Biedroń: trzeba usprawnić sądownictwo, by obywatel miał poczucie sprawiedliwości

7x24 02.02.2020 1200.jpg
Paweł Sałek: Polacy potrzebują reformy wymiaru sprawiedliwości

Tysiące manifestantów

Tomasz Sakiewicz zapowiada, że w dzisiejszej manifestacji weźmie udział 5 tysięcy osób, które się zarejestrowały, ale może być ich więcej, bo każdy może przyjść. Na czele komitetu organizacyjnego stoi Adam Borowski, działacz podziemia, szef warszawskiego klubu "Gazety Polskiej". Wśród organizatorów w komitecie "Suwerenni" są dziesiątki osób, które zakładały Solidarność, były w KPN-ie , w Solidarności Walczącej, reprezentują organizacje poszkodowanych przez sędziów i przez wymiar sprawiedliwości.

Podczas manifestacji głos zabiorą działacze opozycyjni z czasów PRL tacy jak Andrzej Gwiazda, Andrzej Rozpłochowski oraz Krzysztof Wyszkowski, a w imieniu poszkodowanych przez sądy wystąpi Marek Kubala. Zostaną również odczytane listy od przewodniczącego Solidarności Piotra Dudy oraz od działaczy gdańskiego Stowarzyszenia Godność, skupiającego byłych więźniów komunistycznych.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak