Wiceminister zdrowia ws. metforminy: zalecane dalsze przyjmowanie leku

2019-12-05, 11:38

Wiceminister zdrowia ws. metforminy: zalecane dalsze przyjmowanie leku
Józefa Szczurek-Żelazko. Foto: PR24/AK

- Nie ma dowodów na to, że zanieczyszczenie, które mogło zdarzyć się w procesie produkcji metforminy, przekracza dopuszczalne normy. (…) Odstawienie leku może być groźniejsze dla chorych na cukrzycę niż zażywanie jej z niewielką ilością nitrozoaminy - powiedziała Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia.

Posłuchaj

5.12.19 Józefa Szczurek-Żelazko: poziom nitrozoaminy w metrofominie jest w normie.
+
Dodaj do playlisty

Zażywana przez niemal dwa miliony Polaków chorych na cukrzycę metformina może zawierać silnie trujący związek chemiczny m.in. podawany szczurom w celu wywołania u nich chorób nowotworowych – można przeczytać w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Dopuszczone normy nie zostały przekroczone

Powiązany Artykuł

szumowski-1200-tw.jpg
Zanieczyszczenia w metforminie. Łukasz Szumowski: nie ma podstaw do wycofania leku na cukrzycę

W związku z artykułem w polskim Ministerstwie Zdrowia zebrał się sztab kryzysowy, na którym stawili się krajowi konsultanci w różnych dziedzinach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Józefa Szczurek-Żelazko podkreśliła, że nie ma dowodów na to, iż zanieczyszczenie, które mogło zdarzyć się w procesie produkcji metforminy, przekracza dopuszczalne normy.

- Te kwestie analizuje również Europejska Agencja Leków i nie wydała specjalnego komunikatu, który wzywałby kraje członkowskie do wycofania tego leku. Dzieje się tak, gdy rzeczywiście poziom zanieczyszczenia jakąś substancją przekracza normy i jest groźny dla tych, którzy go przyjmują. W omawianym przypadku takiej sytuacji nie ma - stwierdziła.

Odstawienie leku groźne dla zdrowia i życia     

Sytuację dotyczącą metforminy analizują również krajowe instytucje zajmujące się lekami. Wiceminister zaapelowała, by osoby przyjmujące lek nie odstawiały go, bo może przynieść to więcej negatywnych skutków dla zdrowia niż zażywanie go z niewielką ilością środków, które mogłyby trafić do leku w wyniku jego produkcji.

Powiązany Artykuł

piguła_1200.jpg
Grzegorz Cessak: nitrozoaminy w metforminie w minimalnych stężeniach nie zagrażają zdrowiu i życiu

- Chciałabym zauważyć, że nitrozoamina znajduje się w wielu produktach żywnościowych, które na co dzień spożywamy. Może wytwarzać się również w naszym organizmie w toku przemiany materii. Jest przyjęty wskaźnik dopuszczalnego poziomu tego środka. W seriach metforminy, które zostały przebadane, nie został on przekroczony - uspokoiła Józefa Szczurek-Żelazko.

Czym jest metformina i nitrozoamina?

Metformina to bardzo popularny lek podawany przy cukrzycy typu II i przyjmowany przez ogromną grupę pacjentów. Niepożądaną substancją miała być nitrozoamina, czyli toksyczny związek chemiczny, który jest bardzo niebezpieczny dla wątroby.

Z Józefą Szczurek-Żelazko rozmawiał Michał Rachoń.

Polskie Radio 24/db

-------------------------------------

Data emisji: 5.12.2019

Godzina emisji: 9.33

Polecane

Wróć do strony głównej