X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wiceminister zdrowia ws. metforminy: zalecane dalsze przyjmowanie leku

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 11:38
- Nie ma dowodów na to, że zanieczyszczenie, które mogło zdarzyć się w procesie produkcji metforminy, przekracza dopuszczalne normy. (…) Odstawienie leku może być groźniejsze dla chorych na cukrzycę niż zażywanie jej z niewielką ilością nitrozoaminy - powiedziała Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia.
Audio
  • 5.12.19 Józefa Szczurek-Żelazko: poziom nitrozoaminy w metrofominie jest w normie.
Józefa Szczurek-Żelazko
Józefa Szczurek-ŻelazkoFoto: PR24/AK

Zażywana przez niemal dwa miliony Polaków chorych na cukrzycę metformina może zawierać silnie trujący związek chemiczny m.in. podawany szczurom w celu wywołania u nich chorób nowotworowych – można przeczytać w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Dopuszczone normy nie zostały przekroczone

szumowski-1200-tw.jpg
Zanieczyszczenia w metforminie. Łukasz Szumowski: nie ma podstaw do wycofania leku na cukrzycę

W związku z artykułem w polskim Ministerstwie Zdrowia zebrał się sztab kryzysowy, na którym stawili się krajowi konsultanci w różnych dziedzinach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Józefa Szczurek-Żelazko podkreśliła, że nie ma dowodów na to, iż zanieczyszczenie, które mogło zdarzyć się w procesie produkcji metforminy, przekracza dopuszczalne normy.

- Te kwestie analizuje również Europejska Agencja Leków i nie wydała specjalnego komunikatu, który wzywałby kraje członkowskie do wycofania tego leku. Dzieje się tak, gdy rzeczywiście poziom zanieczyszczenia jakąś substancją przekracza normy i jest groźny dla tych, którzy go przyjmują. W omawianym przypadku takiej sytuacji nie ma - stwierdziła.

Odstawienie leku groźne dla zdrowia i życia     

Sytuację dotyczącą metforminy analizują również krajowe instytucje zajmujące się lekami. Wiceminister zaapelowała, by osoby przyjmujące lek nie odstawiały go, bo może przynieść to więcej negatywnych skutków dla zdrowia niż zażywanie go z niewielką ilością środków, które mogłyby trafić do leku w wyniku jego produkcji.

piguła_1200.jpg
Grzegorz Cessak: nitrozoaminy w metforminie w minimalnych stężeniach nie zagrażają zdrowiu i życiu

- Chciałabym zauważyć, że nitrozoamina znajduje się w wielu produktach żywnościowych, które na co dzień spożywamy. Może wytwarzać się również w naszym organizmie w toku przemiany materii. Jest przyjęty wskaźnik dopuszczalnego poziomu tego środka. W seriach metforminy, które zostały przebadane, nie został on przekroczony - uspokoiła Józefa Szczurek-Żelazko.

Czym jest metformina i nitrozoamina?

Metformina to bardzo popularny lek podawany przy cukrzycy typu II i przyjmowany przez ogromną grupę pacjentów. Niepożądaną substancją miała być nitrozoamina, czyli toksyczny związek chemiczny, który jest bardzo niebezpieczny dla wątroby.

Z Józefą Szczurek-Żelazko rozmawiał Michał Rachoń.

Polskie Radio 24/db

-------------------------------------

Data emisji: 5.12.2019

Godzina emisji: 9.33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Walka z cukrzycą. Jak istotna jest rola rodziny?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 00:00
Cukrzyca to pierwsza niezakaźna choroba, która została uznana przez ONZ za epidemię XXI wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister zdrowia o leku na cukrzycę: jeszcze nie został wycofany

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 10:04
- Na razie w Polsce nie wycofano leków na cukrzycę z metforminą - podał wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. W Ministerstwie Zdrowia zwołano sztab kryzysowy w tej sprawie.
rozwiń zwiń