X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ruszyła platforma "Żołnierze Niepodległości". Poznaj historię tysięcy polskich bohaterów

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 16:30
Biogramy 56 tys. legionistów znalazły się na internetowej platformie Żołnierze Niepodległości zaprezentowanej w środę przez Muzeum Józefa Piłsudskiego. Celem portalu jest upamiętnienie wszystkich walczących o niepodległość i granice Rzeczypospolitej do 1922 r.
Audio
  • Muzeum J. Piłsudskiego uruchomiło internetową platformę Żołnierze Niepodległości (IAR)
Grzegorz Sieczkowski, Robert Supeł
Grzegorz Sieczkowski, Robert SupełFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik
  • Muzeum Józefa Piłsudskiego zaprezentowano internetową platformę Żołnierze Niepodległości
  • Znalazły się na niej biogramy niemal sześćdziesięciu tysięcy legionistów
  • Dyrektor Muzeum zaapelował o współpracę do wszystkich, którzy mają archiwalia dotyczące walczących o niepodległość
Rosyjscy jeńcy wzięci do niewoli przez polskich legionistów pod bitwie pod Rafajłową w 1915 roku.
Bitwa pod Rafajłową - zwycięstwo Legionów Polskich nad Rosjanami

- Uruchamiamy dzisiaj platformę internetową, którą nazwaliśmy "Żołnierze Niepodległości". To swego rodzaju wirtualny pomnik poświęcony wszystkim, którzy walczyli o niepodległość. To także projekt naukowy, dlatego portal będzie zjawiskiem interaktywnym, rozwijającym się, praca naukowa nad nim będzie trwała jeszcze wiele lat. Chcemy dotrzeć do informacji na temat każdego, kto o niepodległość Polski walczył - powiedział dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku Robert Supeł.

Jak przypomniał, w 2014 r. w stulecie wymarszu legionistów do walki, Muzeum przygotowało Wykaz Legionistów Polskich. - Był on efektem prac prowadzonych przez zespół pod kierunkiem prof. Janusza Ciska. Wtedy to było dwadzieścia kilka tysięcy nazwisk. Ale doszliśmy do wniosku, że ważne by dotrzeć do informacji na temat maksymalnie wszystkich legionistów, więc praca naukowa nad tym trwała. Po drugie chcielibyśmy uhonorować nie tylko ich, ale wszystkich, którzy walczyli o niepodległość, czyli mnóstwo innych formacji wojskowych, od działających w podziemiu po te walczące już jako Wojsko Polskie w wojnie z bolszewikami, powstańców śląskich, wielkopolskich - relacjonował.

Piłsudski wawel NAC-1200.jpg
Jak kształtowało się społeczeństwo obywatelskie po odzyskaniu niepodległości?

Początek inicjatywy to lata '30 zeszłego wieku

- Drugi powód dlaczego Muzeum się tym zajmuje, jest związany z faktem, że czujemy się zobowiązani do kontynuacji pewnego dziedzictwa, pomysłu, który miała Aleksandra Piłsudska. Z jej inicjatywy w latach 30. honorowano tych, co walczyli o niepodległość, Krzyżem i Medalem Niepodległości. II wojna przerwała tę inicjatywę, później do niej nie wrócono, a wydaje nam się, że to dzieło nie zostało dokończone. Podejmujemy to też w formie takiego wirtualnego pomnika, chcemy uhonorować wszystkich, których tylko odnajdziemy w archiwach. Ponieważ każdy się liczy - podkreślił dyrektor.

Obecnie na portalu znalazły się biogramy 56 tys. legionistów, jak podkreślają twórcy, maksymalnie jak najbardziej pełne, także jeżeli to możliwe dotyczące ich życia powojennego.

Legiony_Polskie_663.jpg
Jak powstawała Pieśń Legionów?

56 tysięcy biogramów

Łukasz Wieczorek, współautor "Słownika Legionistów Polskich" zaznaczył, że dzisiaj ich praca zyskała pewien finał w postaci portalu. - Uważam, że nasz Słownik będzie dla tego portalu świetnym początkiem, ponieważ wśród 56 tys. biogramów osób, które przewinęły się przez Legiony Polskie, możemy znaleźć i POW-iaków i członków Organizacji Bojowej PPS, powstańców śląskich, wielkopolskich. Dlatego to dobry punkt wyjścia do portalu, gdzie chcemy zgromadzić właśnie te osoby, które skupiły się wokół walki o niepodległość od 1908 do 1922 r. Portal będzie się rozwijał o różne inne formacje wojskowe - powiedział.

- Na portalu są obecnie biogramy legionistów, także osób, o których nie znajdziemy informacji gdzie indziej, które przewinęły się przez Legiony i służyły przykładowo przez dwa tygodnie. Część zaopatrzona jest w fotografie. Główną częścią portalu jest wyszukiwarka i ten zbiór 56 tys. biogramów, który będzie się rozszerzał. W planach mamy również publikowanie wszelkiego rodzaju materiałów związanych z tym okresem. W pierwszej kolejności będą to artykuły dotyczące historii I wojny i Legionów, planujemy zakładki opisujące umundurowanie czy wyposażenie. Ta postać to dopiero początek. Uruchomimy w niedługiej przyszłości nowe funkcje wyszukiwarki, będzie można odnaleźć konkretne osoby po formacjach wojskowych czy pułkach. Chcemy dać jak najwięcej możliwości nie tylko badaczom, ale również zwykłym użytkownikom - mówił Wieczorek.

pap orzeł marsz niepodległość 1200.jpg
Prof. Marek Barański: niepodległość była czymś, na co Polacy czekali i na co mieli nadzieję

Apel do wszystkich Polaków

Dyrektor Muzeum zaapelował do wszystkich, którzy mają jakieś archiwalia dotyczące walczących o niepodległość. - Apelujemy, by otworzyć szuflady i zgłosić się do nas. Jesteśmy zainteresowani każdym kawałeczkiem informacji, zdjęciem, materiałem, który może wzbogacić ten wirtualny pomnik. Powołaliśmy specjalny zespół naukowy, który będzie nad tym pracował - podkreślił.

Zaprosił także na otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku w przyszłym roku. - Jesteśmy obecnie w ostatniej fazie odbiorowej, zaraz potem, a mamy nadzieję, że nastąpi to jeszcze w tym roku, zaczniemy montować wystawę stałą i w połowie przyszłego roku zaprosimy na otwarcie - dodał Supeł.

Platformę można znaleźć pod adresem zolnierze-niepodleglosci.pl

kstar 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

11 listopada 1918 roku na łamach gazet z epoki

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 08:00
11 listopada 1918 roku z pierwszej strony "Kuriera Porannego" wołały do czytelnika… afisze teatralne. Pod licznymi ogłoszeniami ukazał się artykuł pt. "Komendant" donoszący: "Komendant powrócił! Wieść radosna gruchnęła od wczoraj rana po całej Warszawie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bertold Merwin - do końca legionista

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 10:21
Kiedy 100 lat temu wyruszał na wojnę, nie był młodzieńcem, kierującym się romantycznymi porywami, ale doświadczonym nauczycielem i dziennikarzem, wiedzącym dobrze, na co się decyduje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Rosalak: 11 listopada to data symboliczna, ale wybrana dość dobrze

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 15:30
- Data ta jest związana z przyjazdem do Warszawy Józefa Piłsudskiego i stworzeniem ośrodka władzy - przypominał w Polskim Radiu 24 Maciej Rosalak z "Historii do Rzeczy".
rozwiń zwiń