X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jak kształtowało się społeczeństwo obywatelskie po odzyskaniu niepodległości?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2019 08:17
Święto Niepodległości, które obchodzimy 11 listopada, to okazja do wspólnego świętowania powrotu Polski na mapy Europy i Świata. Było to jednak wydarzenie o ogromnym znaczeniu nie tylko polityczny, lecz również społecznym.
Audio
  • 10.10.19 "Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja". O kształtowaniu się społeczeństwa obywatelskiego po odzyskaniu niepodległości (PR24)
Józef Piłsudski na Wawelu w 1919 roku
Józef Piłsudski na Wawelu w 1919 rokuFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

O tym, w jaki sposób kształtowało się społeczeństwo obywatelskie na początku II RP, mówił w Polskim Radiu 24 dr Adam Buława, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wiwatujące tłumy na ulicach miast?

Znane są opowieści i obrazy z okresu odzyskiwania niepodległości. Gość Polskiego Radia 24 został zapytany, czy faktycznie wiwatujące na ulicach tłumy cieszące się na widok żołnierzy - to obraz prawdziwy, czy jednak tylko zgrabnie utworzony przekaz propagandowy?

1200 660 11 Listopada 2019 ok.jpg
Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia "Polska Niepodległa"

- Tak to było. Tak naprawdę nie tylko w Warszawie, ale i wszystkich miastach Królestwa Kongresowego w tej części, która była pod wpływem akcji witania się z nową rzeczywistością - mówił dr Adam Buława. - Spontaniczny zryw. Wskazuje się, że często bardzo młodzi, kilkunastoletni młodzieńcy, ale i kobiety i staruszki - podkreślił.

Gość podkreślił jednak, że obraz ten - jakkolwiek w znaczniej mierze prawdziwy - nie musi być wcale tak jednoznaczny i oczywisty.

- Trzeba też pamiętać, że to troszeczkę w źródłach było podkoloryzowane, bo każdy później w latach 20. i 30 II RP chciał się pod tym podpisać i chciał być - nazwijmy to - kombatantem wydarzeń. Rzeczywistość była bardziej prozaiczna - zaznaczył.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Maciej Rosalak: 11 listopada to data symboliczna, ale wybrana dość dobrze

- Musimy pamiętać, że wiele jednostek niemieckich jeszcze potem trwało. Trzeba powiedzieć, że ostatni szpital niemiecki wyjechał z Warszawy dopiero na początku grudnia, ostatni zwarty oddział niemiecki - 20 listopada - wyjaśnił.

- Nie chcę umniejszać tego zrywu, bo ma on wymiar niezwykły. Polacy po 123 latach niewoli wreszcie się zjednoczyli - podkreślił dr Adam Buława.

Więcej w nagraniu.

Audycję "Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja" prowadził Maciej Woźniakiewicz.

Polskie Radio 24/jmo

______________________

Data emisji: 10.11.2019

Godzina emisji: 7.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Będzie rekordowy Bieg Niepodległości. Ponad 20 tys. biegaczy na warszawskich ulicach

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 15:27
22 tysiące biegaczy uczci Dzień Niepodległości na ulicach Warszawy. Po raz 31. na ulicach stolicy odbędzie się Bieg Niepodległości. Wydarzeniu patronuje radiowa Trójka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Matuszak: chcemy, żeby niepodległość świętować śpiewająco

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 09:25
- Świętujemy jako Polacy, ale także my, jako MON, dajemy szansę wszystkim chętnym, aby przejść przez te dni śpiewająco, krokiem defiladowym, tudzież pobiegać trochę po mieście - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Matuszak z Centrum Operacyjnego MON.
rozwiń zwiń