X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Sprawa kredytu państwa Dziubaków. Jest decyzja sądu

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 14:36
Warszawski Sąd Okręgowy odroczył rozprawę Państwa Dziubaków do 3 stycznia przyszłego roku. Chodzi o frankowiczów, w których sprawie orzekał unijny Trybunał Sprawiedliwości. Podczas dzisiejszego posiedzenia do sprawy włączył się przedstawiciel Rzecznika Praw Obywatelskich.
Audio
  • RPO zaangażował się w sprawę p. Dziubaków, frankowiczów, co do których opinię wydał TSUE. Relacja Arkadiusza Augustyniaka (IAR)
Sąd do 3 stycznia przyszłego roku odroczył rozprawę frankowiczów, w których sprawie wypowiedział się TSUE
Sąd do 3 stycznia przyszłego roku odroczył rozprawę frankowiczów, w których sprawie wypowiedział się TSUEFoto: PAP/Rafał Guz
tsue 1200 free.jpg
Trybunał Sprawiedliwości UE stanął po stronie frankowiczów

Po zakończeniu rozprawy reprezentująca Państwa Dziubaków adwokat Agnieszka Plejewska powiedziała, że zgodziła się na zaangażowanie RPO w sprawę. Dodała, że przedstawiciel Rzecznika chce przystąpić do sprawy w interesie publicznym.

W tej sprawie orzekał TSUE

Mecenas Ireneusz Stolarski reprezentujący pozwany bank nie zgadza się ze stwierdzeniem, że orzeczenie TSUE otworzyło drzwi do unieważniania umów lub przewalutowania kredytów frankowych na złote. Powiedział, że według TSUE tak zwanego prostego odfrankowienia nie można zastosować.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Maciej Dujka: polskie sądy muszą stosować interpretację prawa określoną przez TSUE

Beata Wojciechowska z biura Rzecznika Praw Obywatelskich wyjaśnia, że zaangażowanie RPO w sprawę wynika ze stwierdzenia, że frankowicze byli słabszą stroną zawieranych umów. Dodała, że wyrok, który zapadnie w tej sprawie, może mieć wpływ na decyzje sądów dotyczące innych frankowiczów.

Podczas dzisiejszej rozprawy sąd oddalił wniosek o prowadzenie sprawy przy drzwiach zamkniętych. Nie zezwolił natomiast na rejestrację dźwięku ani obrazu.

jmo

Czytaj także

Barbara Piwnik: orzeczenie TSUE ws. frankowiczów może skłonić banki do negocjacji

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 11:24
- Mam nadzieję, że banki otrzymały sygnał ostrzegawczy. W rozstrzygnięciach sądowych dochodzą jeszcze koszty postępowania, być może banki będą bardziej skłonne do negocjacji - mówiła w Polskim Radiu 24 sędzia Barbara Piwnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Elżbieta Mączyńska: po wyroku TSUE polskie sądy staną przed wielkim wyzwaniem

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 11:30
- Wyrok TSUE ws. kredytów frankowych będzie zachętą dla frankowiczów, by jednak spróbować walczyć o swoje prawa w sądzie - uważa profesor Elżbieta Mączyńska. Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl ostrzega jednocześnie, że polskie sądy prawdopodobnie staną przed ogromnym wyzwaniem, jakim będzie masowy napływ spraw dot. kredytów we frankach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Duda: sądy będą kierowały się wytycznymi, które TSUE dał ws. frankowiczów

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 16:27
Prezydent Andrzej Duda ocenił, że wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. frankowiczów wpłynie na sytuację kredytobiorców. - Klienci będą mogli domagać się tego, aby zostały dokonane w umowach kredytowych odpowiednie zmiany - podkreślił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Frankowicze mogą sporo zyskać w sądzie. "Nie wiadomo, ilu klientów złoży pozew"

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 07:57
Maksymalne koszty odfrankowienia sektora bankowego będą zależeć od tego, ilu klientów złoży pozwy - donosi wtorkowa "Rzeczpospolita". I jak dodaje, oczekiwania banków, że wyrok TSUE nie jest dla kredytobiorców aż tak korzystny, mogą być przedwczesne.
rozwiń zwiń