X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Maciej Dujka: polskie sądy muszą stosować interpretację prawa określoną przez TSUE

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 11:48
- Nie ma przepisu, który oznaczałby, że polskie sądy są związane wyrokiem TSUE. Związany nim będzie jedynie warszawski sąd okręgowy w sprawie państwa Dziubaków - stwierdził mec. Maciej Dujka, radca prawny. - Nie oznacza to jednak, że sądy nie będą stosowały się do tego orzeczenia. Sądy polskie muszą stosować interpretację prawa określoną przez TSUE - dodał.
Audio
  • 04.11.2019 Gość PR24: mec. Maciej Dujka, radca prawny o wyroku TSUE ws. frankowiczów.
Sala rozpraw TSUE
Sala rozpraw TSUEFoto: curia.europa.eu/mat. dla prasy

Prawo UE nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu umów dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu. Trybunał stwierdził w wyroku, że "w zawartych w Polsce umowach kredytu indeksowanego do waluty obcej nieuczciwe warunki umowy dotyczące różnic kursowych nie mogą być zastąpione przepisami ogólnymi polskiego prawa cywilnego". 

Ocena należy do polskich sądów

Gość PR24 omówił, czego dotyczył wyrok TSUE dot. frankowiczów. - Pytanie dotyczyło przewalutowania kredytu – czyli spłacania go w polskich złotych. Trybunał Sprawiedliwości wskazał, że przepisy UE nie stoją na przeszkodzie, żeby taką umowę unieważnić, ale sądy krajowe muszą oceniać, czy utrzymanie takiej umowy w mocy jest zgodne z przepisami prawa polskiego - wyjaśnił mec. Maciej Dujka. - W prawie polskim, w mojej ocenie, nie ma takich przepisów, które zabraniałyby utrzymania takiej umowy w mocy - dodał. 

<<CZYTAJ TAKŻE>>Barbara Piwnik: orzeczenie TSUE ws. frankowiczów może skłonić banki do negocjacji

franki szwajcarskie zdj. ilu. shutterstock 1200.jpg

Prezes stowarzyszenia "Stop Bankowemu Bezprawiu": większość umów "frankowych" niezgodna z prawem

Tożsame treści bankowych umów

Gość PR24 pytany o aspekt praktyczny zauważył, że "nie ma przepisu, który oznaczałby, że polskie sądy są związane wyrokiem TSUE". - Związany będzie jedynie warszawski sąd okręgowy w sprawie państwa Dziubaków. Nie oznacza to jednak, że sądy nie będą stosowały się do tego wyroku. Sądy polskie muszą stosować interpretację prawa określoną przez TSUE - tłumaczył radca prawny.

Jest to o tyle istotne, że  - jak stwierdził gość PR24 - wszystkie umowy z bankami "zawierały prawie tożsame treści". - We wszystkich tych sprawach trzeba będzie zatem stosować ten wyrok TSUE - przewidywał. - Tylko roszczenia będą różne - dodał.

Więcej w nagraniu.

Rozmawiała Magdalena Złotnicka 

Data emisji: 04.10.2019

Godzina emisji: 10.33

Polskie Radio 24/ IAR/tb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mec. Kacper Jankowski: frankowicze dostali mocny oręż do walki z bankami

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 15:01
- Na ten dzień oczekiwały tysiące polskich rodzin. Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie frankowiczów sprawił, że kredytobiorcy dostali dodatkowy, bardzo mocny oręż do walki z bankami - powiedział w Polskim Radiu 24 mec. Kacper Jankowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawnicy: TSUE jak Juliusz Cezar, który nie pozwolił robić z obywateli niewolników

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 19:40
- Myśląc o sukcesie frankowiczów, przychodzi mi do głowy bitwa pod Zelą z 47 r. p.n.e. - mówiła prawniczka Beata Komarnicka-Nowak. - Juliusz Cezar pokonał króla Farnakesa II, który próbował z obywateli rzymskich zrobić niewolników - wskazywała na analogię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publicysta: orzeczenie TSUE ws. frankowiczów trąci trochę "kapiszonem"

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 21:46
– Wydaje mi się, że oczekiwania w stosunku do orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej były większe. Mam na myśli np. masowe unieważnienie umów – powiedział Mariusz Gierej z portalu mPolska24.pl. Do tematu odniósł się również Robert Tekieli z Polskiego Radia.
rozwiń zwiń