X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Michał Wójcik: szybka reakcja ministra sprawiedliwości to nowy standard

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 08:45
- W sensie politycznym sprawa jest zamknięta. Nastąpiła bardzo szybka reakcja Zbigniewa Ziobro, ministra sprawiedliwości prokuratora generalnego. W sensie prawnym - sprawę zbada sąd. Pojawiły się pozwy, a niektóre osoby mówią, że nie było takich sytuacji - mówił w PR24 wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. 
Audio
  • 05.09.2019 "24 Pytania-rozmowa poranka". Gość: Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości

Gość PR24 odniósł się do doniesień niektórych mediów informujących o tym, że wiceszef resortu sprawiedliwości Łukasz Piebiak miał stać za zorganizowanym hejtem wobec sędziów krytykujących PiS. 

"Kiedy jako minister sprawiedliwości dowiedziałem się o tego rodzaju zachowaniach, których nie aprobuję i nie akceptuję, natychmiast wyciągnąłem konsekwencje" - tak Zbigniew Ziobro skomentował podczas wtorkowej konferencji prasowej tzw. aferę hejterską. Zdaniem ministra, jego reakcja na ujawnione w sierpniu informacje była "modelowa".

Michał Wójcik przypomniał w Polskim Radiu 24, że w związku z doniesieniami dot. nieprawidłowości w Ministerstwie Sprawiedliwości, nastąpiła bardzo szybka reakcja Zbigniewa Ziobro.

- W sensie politycznym, gdy doszło do tak potężnego zamieszania, to jest nowy standard wprowadzony przez nas. Zostały skrócone delegacje do Ministerstwa Sprawiedliwości niektórym sędziom, został rozwiązany zespół, który zajmuje się sprawami dyscyplinarnymi. W czasach, gdy rządzili poprzednicy, nikt nie zdobywał się na takie decyzje - przypomniał wiceminister sprawiedliwości. Gość potwierdził, że "w resorcie sprawiedliwości, kiedy media ujawniły te rozmowy, do których dochodziło czy nie dochodziło, podjęto standardowe działania prawne". Pytany o materiał dowodowy, na podstawie którego zapadły decyzje w Ministerstwie Sprawiedliwości Michał Wójcik stwierdził. - Mamy takie informacje, jakimi państwo dysponujecie - powiedział.

Gość PR24 zauważył ponadto, że atak na osobę Zbigniewa Ziobro nie był działaniem przypadkowym. - Opozycję bolą najbardziej dwie osoby: Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro. Warto przypominać, że w resorcie sprawiedliwości powstało najwięcej ustaw, które przekładają się na pozyskiwanie środków, np. dotyczących podatku VAT. To dzięki nim możemy finansować programy społeczne - tłumaczył Michał Wójcik.

Czytaj także:
Piebiak TT 663.jpg
Łukasz Piebiak podał się do dymisji. "W poczuciu odpowiedzialności"

Akcja oczerniania sędziów

Z artykułów opublikowanych w drugiej połowie sierpnia przez Onet wynikało, że wiceszef resortu sprawiedliwości Łukasz Piebiak miał stać za zorganizowaniem akcji dyskredytujących niektórych sędziów, krytycznych wobec rządowych zmian w wymiarze sprawiedliwości. Jedna z nich miała być wymierzona w szefa Stowarzyszenia "Iustitia" prof. Krystiana Markiewicza. Z doniesień portalu wynikało, że w proceder zaangażowany miał być m.in. sędzia Sądu Najwyższego Konrad Wytrykowski, który miał wymyślić akcję wysyłania do prezes SN prof. Małgorzaty Gersdorf zawierających wulgarną treść pocztówek.

Po tych doniesieniach wiceminister Piebiak podał się do dymisji, a większość opisanych sędziów zapowiedziała prywatne akty oskarżenia i pozwy wobec części mediów.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"

Prowadzący: Stanisław Janecki

Gość: Michał Wójcik (wiceminister sprawiedliwości)

Data emisji: 05.09.2019

Godzina emisji: 7:36

PR24/tb/IAR/PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łukasz Piebiak: zmiany w prawie są niezbędne. Nie możemy zwlekać

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 14:47
- Przedłużanie analizy dotyczącej zmian w prawie karnym, mogłoby skutkować kolejną tragedią. Nikt nie chce, aby do tego doszło i nikt za to nie będzie chciał ponosić odpowiedzialności. Nie można zwlekać - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości odnosząc się do planowanych przez resort nowelizacji przepisów karnych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Sowa: niech Łukasz Piebiak powie, kim jest "szef"

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 07:58
- Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który jest i prokuratorem generalnym, absolutnie nie zabezpiecza wyjaśnienia tej kwestii w sposób całkowicie bezstronny - powiedział o sprawie Łukasza Piebiaka w Polskim Radiu 24 Marek Sowa, poseł Platformy Obywatelskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publicyści: kampania wyborcza w pełni

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2019 10:03
W debacie PolskieRadio24 o zbliżających się wyborach parlamentarnych dyskutowali: publicysta i socjolog Krzysztof Karnkowski, Jerzy Mosoń, ekspert fundacji FIBRE oraz Karol Gac z portalu "Do rzeczy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawa sędziego Łukasza Piebiaka. Komentarze publicystów

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2019 12:04
Publicyści: Marek Król z tygodnika "Sieci", Jacek Łęski z TVP, Miłosz Lodowski, dziennikarz portalu rebelya.pl oraz Jerzy Mosoń z fundacji FIBRE rozmawiali na temat doniesień medialnych mówiących o tym, iż sędzia Łukasz Piebiak inicjował działania, których celem było hejtowanie w sieci innych sędziów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Woś: reforma wymiaru sprawiedliwości ciągle trwa

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 16:31
- Duża część ustaw ustrojowych, reformujących wymiar sprawiedliwości spotkała się z gigantycznym oporem tych, którzy przez lata tworzyli prawnicze elity i mieli wpływ na kształt sądownictwa - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Woś, minister ds. pomocy humanitarnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Schetyna: składamy wniosek o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 13:05
Składamy w czwartek wniosek o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry - poinformował szef PO Grzegorz Schetyna. Jak dodał, wniosek ma związek ze sprawą hejtowania sędziów w internecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Holenderski minister oskarża Polskę o niepraworządność. Ministerstwo Sprawiedliwości: posunął się do gróźb

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 10:05
Minister sprawiedliwości Holandii, Sander Dekker, napisał oświadczenie, w którym oskarża Polskę o niepraworządność. Zapowiedział również podjęcie "bliżej nieokreślonych kroków". Zdaniem polskiego resortu sprawiedliwości, polityk "posunął się do gróźb wobec Polski".
rozwiń zwiń