X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Janusz Wojciechowski: komisja ds. rolnictwa jest jedną z najważniejszych w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 16:57
– Rolnictwo w Europie ma przyszłość. Jeśli będę za nie odpowiedzialny to zrobię wszystko, by rozwijało się. (…) Czuję problemy rolników. Nie trzeba mi opowiadać o życiu na wsi, bo znam to z własnego doświadczenia – powiedział w Polskim Radiu 24 Janusz Wojciechowski, kandydat na komisarza Unii Europejskiej. – Szansa na tekę ds. rolnictwa to wielki sukces negocjacyjny rządu – dodał.  
Audio
  • 27.08.2019 Janusz Wojciechowski: rolnictwo to bardzo ważny obszar odpowiedzialności.
Janusz Wojciechowski
Janusz Wojciechowski Foto: Lukasz Szelag/REPORTER/EastNews

Janusz Wojciechowski zastąpił w roli kandydata na komisarza Krzysztofa Szczerskiego, który zrezygnował z ubiegania się o to stanowisko po tym, jak otrzymał propozycję objęcia teki ds. rolnictwa. Rozmówca Polskiego Radia 24 ma już doświadczenie w tej przestrzeni. Przez wiele lat zasiadał w komisji ds. rolnictwa w Parlamencie Europejskim. Przyznał, że swoją nominację traktuje jako wielką odpowiedzialność, ale również jako szansę.

wojciechowski 1200 tt - Kopia.jpg
Janusz Wojciechowski kandydatem Polski na komisarza Unii Europejskiej

– Wspólna polityka rolna w największym stopniu ma wpływ na to, co dzieje się w całej Europie. To ogromny obszar odpowiedzialności i jedna z najważniejszych tek w całej Unii Europejskiej, również dla Polski. Nasz kraj ma olbrzymi potencjał rolniczy. Niesłychanie ważną częścią naszej rzeczywistości gospodarczej i społecznej jest rolnictwo. W związku z tym bardzo cieszę się, że polskiemu rządowi udało się wynegocjować tę sferę odpowiedzialności we Wspólnocie – podkreślił Janusz Wojciechowski.

Sukces polskiego rządu

Jako wielki sukces negocjacyjny określił Janusz Wojciechowski przyznanie Polsce teki ds. rolnictwa. W kompetencji komisarza, który kieruje tym sektorem, leży m.in. to, kiedy uruchomić unijne rezerwy finansowe w czasie kryzysu, jakim jest chociażby susza. Z punktu widzenia polskiego rolnictwa to niezwykle istotna kwestia.

– Komisja Europejska powinna reagować, gdy rolnictwu coś zagraża. To dziedzina gospodarki, która sama sobie nie poradzi. Zbyt wielkie jest ryzyko związane z wszelkimi żywiołami. Dlatego wsparcie jest bardzo potrzebne. Przyznaje się je na szczeblu krajowym, ale kluczowy jest także szczebel unijny – wskazał.

Stworzenie długofalowej wizji rolnictwa

Za ważny punkt swojej działalności, w przypadku mianowania na stanowisko komisarza, Janusz Wojciechowski chciałby również obrać stworzenie długofalowej wizji rolnictwa na naszym kontynencie. Podkreślił, że z tego względu duże znaczenie będzie miał pierwszy rok nowej Komisji Europejskiej, gdyż to właśnie wtedy nabierze kształtów polityka rolna Unii na kolejne lata.

pap legutko 1200.jpg
Prof. Ryszard Legutko: skończyły się czasy, gdy decydowali najwięksi z zachodniej Europy

– Chciałbym, aby moja wizja sięgała nawet roku 2050. Tego typu założenia funkcjonują w obrębie polityki klimatycznej lub energetycznej. Brakuje ich natomiast w przypadku polityki rolnej. Polsce przede wszystkim zależy na tym, by w tej długoletniej perspektywie utrzymać wspólną politykę rolną ponieważ są próby jej dyskredytowania i ograniczania. Powinna być ona także sprawiedliwa w kwestii podziału dopłat. Musi też uwzględniać mniejsze gospodarstwa rodzinne – wyjaśnił polityk.

Ratowanie małych gospodarstw

Janusz Wojciechowski zwrócił uwagę, że problemem Unii Europejskiej jest zanik małych gospodarstw. – Polski nie dotyka to jeszcze w znacznym stopniu, ale w innych państwach Europy każdego dnia likwidowanych jest tysiąc takich gospodarstw, cztery miliony w ciągu dekady. Nie jest to dobry proces, bo ze swoją wyspecjalizowaną produkcją rolną i tworzeniem żywności wysokiej jakości są ważnym składnikiem europejskiej przestrzeni rolnej. Trzeba to uwzględnić w polityce rolnej – dodał.  

Istnieje przyszłość dla rolnictwa

"Potrzebujemy rolnictwa, a ono potrzebuje wsparcia. Musimy również zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe wszystkim Europejczykom. Polityka rolna musi być prośrodowiskowa" – powiedział Janusz Wojciechowski.

– Rolnictwo w Europie ma przyszłość. Jeśli będę za nie odpowiedzialny to zrobię wszystko, by rozwijało się. Wiele wskazuje, że zostanę komisarzem. Odbyłem już wstępną rozmowę z szefową KE Ursulą von der Leyen. Czeka mnie jeszcze dłuższe spotkanie programowe, gdy przedstawię swoją wizję polityki rolnej. Powinno do niego dojść w tym tygodniu – stwierdził polski kandydat na komisarza.

Wojciechowski 1200.jpg
Janusz Wojciechowski: spodziewam się kolejnych rozmów z Ursulą von der Leyen

Bogate doświadczenie polskiego kandydata

Poza uczestnictwem w pracach komisji ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski był również przez 12 lat wiceprzewodniczącym tego organu. Natomiast jako członek Europejskiego Trybunału Obrachunkowego kontrolował głównie sprawy dotyczące rolnictwa.

– Pochodzę ze wsi, więc sprawy rolnictwa były mi zawsze bliskie. Czuję problemy rolników. Nie trzeba mi opowiadać o życiu na wsi, bo znam to z własnego doświadczenia. Myślę, że patrząc na moją drogę zawodową mogę powiedzieć, że sporo dowiedziałem się na temat rolnictwa. Są warunki, by wieś europejska, jak i polska, mogły się dobrze rozwijać – wskazał.

Z Januszem Wojciechowskim rozmawiał Aleksander Ziemiańczyk.

Polskie Radio 24/db

--------------------------------------

Data emisji: 27.08.2019

Godzina emisji: 16:40

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzysztof Szczerski: dziś w Europie potrzeba równowagi między różnymi punktami widzenia

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 07:30
- Chciałbym, żeby bliskość Polski i Niemiec miała wpływ na przyszłą politykę europejską, bo dzisiaj w Europie potrzeba równowagi między różnymi punktami widzenia - powiedział w "Sygnałach dnia" Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Krzysztof Ardanowski: Fundusz Gwarancji Rolnych zapewni korzystne kredytowanie dla rolników

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 13:12
– Dzięki Funduszowi Gwarancji Rolnych rolnicy będą mieli dostęp do korzystnych kredytów o łącznej wartości ponad 1 mld zł – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa, który jest jednym z sygnatariuszy nowego instrumentu finansowego będącego wsparciem dla polskich gospodarzy.
rozwiń zwiń