X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Ochrona dzieci, profanacje i LGBT głównymi tematami spotkania Rady Biskupów Diecezjalnych

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 07:00
Historia i przyszłość polsko-ukraińskich relacji, ochrona dzieci i młodzieży, profanacje obiektów sakralnych, kwestia LGBT+, pielgrzymka duchowieństwa do Dachau oraz 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II - to główne tematy spotkania Rady Biskupów Diecezjalnych.
Audio
  • 27 sierpnia spotka się Rada Biskupów Diecezjalnych (KEP)
Widok na klasztor i kościół na Jasnej Górze
Widok na klasztor i kościół na Jasnej GórzeFoto: Shutterstock.com/Daniel Jedzura
  • Na Jasnej Górze zbiera się Rada Biskupów Diecezjalnych
  • Gościem posiedzenia będzie abp Światosław Szewczuk, arcybiskup większy kijowsko-halicki i zwierzchnik Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-ukraińskiego
  • Hierarchowie będą rozmawiać m.in. o ochronie dzieci i młodzieży, profanacjach obiektów sakralnych i LGBT

1200_PAP_szkola.jpg
Apel KEP do rodziców ws. zajęć z edukacji seksualnej w szkołach

Obrady tradycyjnie odbędą się na Jasnej Górze. Poprzedzi je spotkanie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. - Jednym z ważnych tematów sesji Rady Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze będą zagadnienia związane z historią i przyszłością relacji między Kościołem greckokatolickim na Ukrainie i Kościołem rzymskokatolickim w Polsce - poinformował bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.

- Gościem specjalnym posiedzenia będzie abp Światosław Szewczuk, arcybiskup większy kijowsko-halicki i zwierzchnik Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-ukraińskiego - dodał biskup.

episkopat_1200-pap.jpg
Biskupi nt. ochrony małoletnich

Ochrona dzieci i młodzieży

Kolejna kwestia, którą zajmą się biskupi podczas obrad Rady Biskupów Diecezjalnych to ochrona dzieci i młodzieży. Konferencja Episkopatu Polski pod kierunkiem Delegata ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży abp. Wojciecha Polaka kontynuuje prace w tym zakresie. Dążymy do tego, aby jak najbardziej uwrażliwiać duchownych i wiernych świeckich na te kwestie.

- Pragniemy, by wspólnoty kościelne były bezpiecznym miejscem dla dzieci i młodzieży, by ich bezpieczeństwo stało się priorytetem dla całego społeczeństwa - zapowiedział Jego Ekselencja.

1200 parada.jpg
Rzecznik KEP: nie może być przyzwolenia na obrażanie Boga i ludzi wierzących

Profanacje i świętokradztwa bolesne dla katolików

Jak zapowiedział Sekretarz Generalny KEP, jednym z tematów spotkania na Jasnej Górze będą też profanacje i świętokradztwa, jakie miały miejsce ostatnio w naszym kraju oraz kwestie związane ze środowiskiem LGBT+. - To sprawy bardzo bolesne dla katolików. Chcemy również się nad nimi zatrzymać i je omówić – podkreślał bp A. Miziński.

Gądecki 1200 Twitter.jpg
Abp Stanisław Gądecki: próba zohydzenia Kościoła ma na celu osłabienie ducha narodu

Kolejnym tematem spotkania biskupów diecezjalnych będą kwestie związane z prasą katolicką. - Polska ma wielkie i piękne tradycje prasy katolickiej, co pokazuje chociażby przykład działalności św. Maksymiliana Marii Kolbe. Chcemy przyjrzeć się obecnej sytuacji prasy katolickiej, by jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby współczesnych odbiorców i wesprzeć jej rozwój – tłumaczył biskup.

Sekretarz Generalny KEP poinformował również, że w kwietniu przyszłego roku, w 75. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Dachau planowana jest ogólnopolska pielgrzymka duchowieństwa do tego miejsca. - W Dachau uwięziono około 3 tys. zakonników, diakonów, księży i biskupów katolickich, a blisko 1800 pochodziło z Polski. Prawie 900 zamordowano. Podczas spotkania biskupów diecezjalnych będziemy omawiać sprawy związane z organizacją pielgrzymki - powiedział bp Artur Miziński.

abp-Marek-Jedraszewski-F-1200.jpg
Biskupi Europy przesyłają listy poparcia dla abp. Jędraszewskiego. "Ataki są niebywałe"

Biskupi omówią również inicjatywy związane z 100. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II, która przypada 18 maja 2020 roku. - Jan Paweł II jest chlubą dla Polski i Kościoła Powszechnego. Pamiętamy co roku o rocznicach z Nim związanych. Setna rocznica jest wyjątkowa, dlatego są planowane liczne inicjatywy. Chcemy ją pięknie uczcić – wyjaśniał biskup.

Sesję Rady Biskupów Diecezjalnych poprzedzi Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski, podczas której są przygotowywane tematy na zebranie plenarne.

Konferencja Episkopatu Polski, IAR / kstar, mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rzecznik Episkopatu: jednoznaczna dezaprobata wobec aktów agresji w Białymstoku

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2019 18:12
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Paweł Rytel-Andrianik powiedział, że przemoc i pogarda w żadnym przypadku nie mogą być usprawiedliwiane i akceptowane. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biskupi Europy przesyłają listy poparcia dla abp. Jędraszewskiego. "Ataki są niebywałe"

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 15:38
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Węgier, bp András Veres, wyraził poparcie dla metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego w liście skierowanym do przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego. To kolejne gesty solidarności, jakie otrzymują polscy biskupi po fali krytyki skierowanej przeciwko metropolicie krakowskiemu abp. Markowi Jędraszewskiemu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

J. Brudziński o występie drag queen: to walka z chrześcijaństwem

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2019 15:00
Odrzucenie systemu wartości, walka z chrześcijaństwem, kościołem katolickim, rodziną, patriotyzmem, to jest to, co łączy bolszewickich barbarzyńców i ich ideologicznych, neomarksistowskich spadkobierców – napisał europoseł PiS Joachim Brudziński, odnosząc się w ten sposób do pokazu drag queen w Poznaniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drag queen Mariolkaa Rebell przeprasza. "Kukła była metaforą"

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2019 16:53
– Chciałabym przeprosić wszystkich, którzy poczuli się urażeni charakterem mojego występu – podkreśliła drag queen Mariolkaa Rebell w wydanym przez siebie oświadczeniu. W sobotę w poznańskim klubie wystąpiła ona z "kukłą" z wizerunkiem abpa Jędraszewskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biskupi Ukrainy bronią abp. Jędraszewskiego. "Ideologia gender przybiera maskę walki o równość"

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 15:16
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy biskup Bronisław Bernacki wyraził listownie poparcie dla metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego.
rozwiń zwiń