Biskupi Europy przesyłają listy poparcia dla abp. Jędraszewskiego. "Ataki są niebywałe"

2019-08-13, 15:38

Biskupi Europy przesyłają listy poparcia dla abp. Jędraszewskiego. "Ataki są niebywałe"
Abp Marek Jędraszewski. Foto: Archidiecezja Krakowska, Joanna Adamik

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Węgier, bp András Veres, wyraził poparcie dla metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego w liście skierowanym do przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego. To kolejne gesty solidarności, jakie otrzymują polscy biskupi po fali krytyki skierowanej przeciwko metropolicie krakowskiemu abp. Markowi Jędraszewskiemu.

W liście przekazanym przez biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, bp András Veres wyraził solidarność episkopatu Węgier. "Wiemy z naszej historii, że wytrwanie w nauczaniu naszej wiary wielokrotnie wywoływało gniew innych. Tym niemniej obserwujemy ze zdumieniem ostatnie niesłuszne ataki, ponieważ wyraziliście jedynie nauczanie Kościoła katolickiego w obliczu zjawiska naszych czasów. Szokujące jest to, że ci, którzy domagają się akceptacji swoich przekonań, jednocześnie odmawiają prawa do wypowiadania się wam i tym, którzy mają odmienne zdanie w danej sprawie" - napisał w liście przewodniczący episkopatu Węgier. Dodał: "Ponieważ ataki te są niebywałe, pragniemy również i my wyrazić za pomocą tego listu naszą solidarność i nasze braterskie wsparcie".

Podobny list z poparciem dla abp. Jędraszewskiego skierował przewodniczący Konferencji Episkopatu Słowacji Stanislav Zvolenský, w którym wyraził solidarność z KEP, a w szczególny sposób z metropolitą krakowskim.

"Próby ograniczenia wolności religijnej"

"Dzisiaj - jak podkreśla w liście przewodniczący episkopatu Słowacji - bardziej niż kiedykolwiek ważne jest mówienie o człowieku w sposób integralny, zwracając uwagę na antropologię chrześcijańską". "Mamy wiele powodów, aby myśleć, że zwolennicy ideologii gender (pośród których znajduje się niestety wielu aktywistów LGBT) starają się zmusić nas do uważania ich wyboru stylu życia za równoważny, a przede wszystkim moralnie prawidłowy. W tym sensie odbieramy również atak na arcybiskupa krakowskiego. Ataki tego typu skrywają w rzeczywistości próby ograniczenia wolności religijnej" - napisał w liście abp Zvolenský.

Zaznaczył, że w tym samym kontekście Konferencja Episkopatu Słowacji wyraża "pełne wsparcie i solidarność wobec arcybiskupa krakowskiego Marka Jędraszewskiego oraz wobec całej Konferencji Episkopatu Polski". "Jednocześnie pragniemy podkreślić znaczenie komunikacji i współpracy między naszymi państwami" - dodał abp Zvolenský.

Wcześniej solidarność z arcybiskupem Jędraszewskim wyraził prymas Czech kardynał Dominik Duka.

"Choroba antropologiczna"

Słowa uznania z Medjugorie przesłał również arcybiskup Henryk Hoser. W liście skierowanym do arcybiskupa Jędraszewskiego arcybiskup Hoser gratulował odwagi metropolicie krakowskiemu. "Użyta przez Ekscelencję alegoria o tęczowej zarazie jest bardzo adekwatna" - pisze arcybiskup. Jak dodał, chodzi o chorobę antropologiczną zaraźliwą o cechach pandemii. "Jej ofiarami padają rzesze ludzi uczestniczących w marszach czarnych i kolorowych. Potrzebują intensywnej modlitwy" - napisał arcybiskup Hoser.

Abp Jędraszewski jest atakowany przez środowiska lewicowo-liberalne i homoseksualistów za słowa o "tęczowej zarazie", które wypowiedział 1 sierpnia, w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Duchownego krytykują środowiska popierające ideologię LGBT. Lider Wiosny Robert Biedroń w liście do papieża Franciszka nawiązał do słów abp. Jędraszewskiego i poprosił go o "reakcję, która zmieni nienajlepsze dzisiaj oblicze polskiego Kościoła". Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych złożył do krakowskiej prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez abp. Jędraszewskiego.

pg

Polecane

Wróć do strony głównej