Krajowa Rada Sądownictwa chce ponownego otworzenia fazy ustnej postępowania przed TSUE

2019-06-28, 13:20

Krajowa Rada Sądownictwa chce ponownego otworzenia fazy ustnej postępowania przed TSUE
Siedziba TSUE w Luksemburgu. Foto: Martyn Jandula / Shutterstock.com

Krajowa Rada Sądownictwa skieruje do TSUE wniosek o ponowne otworzenie ustnego etapu postępowania - wynika z przyjętej w piątek uchwały Rady ws. opinii rzecznika generalnego TSUE. Według KRS opinia rzecznika nie spełnia standardów opinii prawnej oraz zawiera wewnętrzne sprzeczności.

  • Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE wydał krytyczne opinie nt. sposobu powołania członków KRS
  • Według KRS opinia "zawiera wewnętrzne sprzeczności, jest jednostronna"
  • Rada skieruje wniosek o ponowne otworzenie ustnej fazy postępowania

Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał opinię, w której stwierdził, że powoływanie członków Krajowej Rady Sądownictwa przez Sejm ujawnia nieprawidłowości, które mogą zagrozić jej niezależności od organów ustawodawczych i wykonawczych. 

Ocenił również, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie spełnia wymogów niezawisłości sędziowskiej ustanowionych prawem Unii. Opinia to wstęp do wyroku Trybunału w tej sprawie. Zwykle jest to wyrok zgodny z oceną rzecznika, ale nie jest to regułą.

Powiązany Artykuł

tsue free 1200.jpg
Michał Wójcik: jeżeli wyrok TSUE będzie taki jak opinia, to w UE może czekać nas chaos

Powtórzenie fazy ustnej?

"Krajowa Rada Sądownictwa zobowiązuje swoich przedstawicieli do złożenia wniosku w trybie art. 84 Statutu Trybunału z 2012 r. o otwarcie fazy ustnej na nowo, a Przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa do upowszechnienia zarówno stanowiska Krajowej Rady Sądownictwa, które zostało zwrócone przez Trybunał (niedopuszczone w fazie pisemnej), jak i wniosku o otwarcie ustnej fazy postępowania wraz z jego uzasadnieniem" - czytamy w uchwale podpisanej przez przewodniczącego KRS sędziego Leszka Mazura.

Rada podkreśliła ponadto, że jej zdaniem opinia rzecznika generalnego TSUE nie spełnia standardów opinii prawnej. "Zawiera wewnętrzne sprzeczności, jest jednostronna, a także formułuje zasady prawne bez wskazania źródeł prawa, albo zasady nieznane, które zostały skonstruowane tylko na użytek toczącego się postępowania" - napisano.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] – Opinia rzecznika TSUE i ewentualne idące w ślad za nią orzeczenie jest przejawem niebezpiecznego dla UE rozszerzania kompetencji instytucji wspólnotowych – ocenił Jarosław Gowin

"Niebezpieczeństwo wybiórczego, dyskryminacyjnego stosowania prawa"

KRS wskazała jednocześnie, że rzecznik "expressis verbis odżegnuje się od stosowania podwójnych standardów, ale jednocześnie formułuje zasady, które sam relatywizuje, stwierdzając, że nie w każdym przypadku będą miały one zastosowanie".

- Rodzi to niebezpieczeństwo wybiórczego, dyskryminacyjnego stosowania prawa, a zatem uderza w fundamentalne zasady Unii Europejskiej - równości państw - czytamy w uchwale Rady.

Powodem, dla którego TSUE zajął się sprawą, były pytania prejudycjalne Sądu Najwyższego, które dotyczą m.in. tego, czy po przeprowadzonych reformach w Polsce KRS jest w stanie stać na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów. 

Nowelizacja ustawy o Radzie

Nowelizacja ustawy o KRS, uchwalona w grudniu 2017 roku, wprowadziła wybór przez Sejm 15 członków KRS - sędziów - na czteroletnią kadencję (poprzednio wybierały ich środowiska sędziowskie). Zgodnie z nowelą każdy klub poselski ma wskazać nie więcej niż dziewięciu możliwych kandydatów.

Izba ma ich wybierać co do zasady większością 3/5 głosów, głosując na ustaloną przez sejmową komisję listę 15 kandydatów, na której musi być co najmniej jeden kandydat wskazany przez każdy klub. W przypadku niemożności wyboru większością 3/5 głosowano by na tę samą listę, ale o wyborze decydowałaby bezwzględna większość głosów.

msze

Polecane

Wróć do strony głównej