X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Andżelika Możdżanowska: polskie kobiety są wyjątkowe i przedsiębiorcze

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 13:02
- To rewolucyjny dokument, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom kobiet gospodarnych i wyjątkowych - oceniała w Polskim Radiu 24 Andżelika Możdżanowska. Wiceminister inwestycji i rozwoju, z okazji Dnia Kobiet, mówiła na naszej antenie m.in. o ustawie o kołach gospodyń wiejskich, która weszła w życie pod koniec listopada 2018 roku. 
Audio
  • 8.03.19 Andżelika Możdżanowska: polskie kobiety są wyjątkowe i przedsiębiorcze
Andżelika Możdżanowska, foto: PR24PJ
Andżelika Możdżanowska, foto: PR24/PJ

Jak podkreślała w PR24 Andżelika Możdżanowska, nowa ustawa pozwala kobietom na szerszą działalność w ramach kół gospodyń wiejskich. - Ta ustawa jest rewolucyjna, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom kobiet gospodarnych i wyjątkowych. Panie do tej pory działające w kołach gospodyń wiejskich realizowały inicjatywy lokalne, mobilizowały mieszkańców, łączyły tradycję z nowoczesnością. Brakowało im jednak niezależności, bo nie miały osobowości prawnej - wskazywała wiceminister inwestycji i rozwoju.

- Nadanie kołom osobowości prawnej pozwala na pozyskiwanie środków finansowych, nie tylko tych zagwarantowanych przez rząd, po raz pierwszy w historii, w wysokości od trzech do pięciu tysięcy złotych. Teraz panie są w fazie wydawania środków, przyznanych właśnie w ramach wsparcia systemowego - mówiła Andżelika Możdżanowska, dodając przy tym, że kolejne środki dla kół są przygotowywane w resorcie. - Oprócz tego teraz koła gospodyń wiejskich mogą również pozyskiwać fundusze z urzędów marszałkowskich, gmin, powiatów, a także innych ministerstw. Dodatkowo koła mogą się ubiegać np. o środki unijne - tłumaczyła polityk. 

Drugim filarem ustawy - jak zauważyła minister Możdżanowska - jest fakt, że koła gospodyń wiejskich otrzymały prawo do prowadzenia działalności zarobkowej. - Koła mogą to robić w ramach działalności tradycyjnej, ludowej. Bez kasy fiskalnej - podkreślała gość PR24. To oznacza, że tego typu podmioty mogą, w świetle ustawy, sprzedawać wyroby sztuki ludowej, w tym rękodzieła i wyroby rzemiosła ludowego i artystycznego, lub żywność regionalną. Andżelika Możdżanowska zauważyła również, że koła gospodyń wiejskich mogą korzystać z przywilejów fiskalnych - przychód z takiej działalności jest zwolniony z podatku dochodowego. 

Zgodnie z ustawą o kołach gospodyń wiejskich tego rodzaju podmiot jest "dobrowolną, niezależną od administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego, samorządną społeczną organizacją mieszkańców wsi, wspierającą rozwój przedsiębiorczości na wsi i aktywnie działającą na rzecz środowisk wiejskich". Wśród wymienionych w ustawie celów działalności kół znajduje się m.in. "wspieranie rozwoju przedsiębiorczości kobiet", "inicjowanie i prowadzenie działań na rzecz poprawy warunków życia i pracy kobiet na wsi" czy "reprezentowanie interesów środowiska kobiet wiejskich wobec organów administracji publicznej".

Więcej - również o pozycji kobiet na rynku pracy w perspektywie awansu zawodowego - w całej audycji. 

Gospodarzem programu była Anna Grabowska. 

Polskie Radio 24/zz

-----------------------------

Data emisji: 8.03.19

Godzina emisji: 12.45

 

 


Czytaj także

Andżelika Możdżanowska: wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom społecznym

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 14:45
- Na realizację propozycji możemy sobie pozwolić dzięki dobrej sytuacji ekonomicznej, ożywieniu gospodarczym i właściwej redystrybucji środków – mówiła w Polskim Radiu 24 Andżelika Możdżanowska, wiceminister w resorcie inwestycji i rozwoju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport KE: kobiety mają średnio niższe zarobki, brakuje ich w wielu dziedzinach życia

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 08:58
W wielu dziedzinach kobiety zmagają się z nierównościami - zarabiają średnio o 16 procent mniej niż mężczyźni, są bardziej zagrożone ubóstwem i niedostatecznie reprezentowane w polityce i biznesie. Tak wynika z raportu, który opublikowała Komisja Europejska w związku z Międzynarodowym Dniem Kobiet.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobiety radzą sobie lepiej ze spłacaniem długów. Nowy raport

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 09:37
Kobiety stanowią blisko 39 proc. z 2,78 mln osób opóźniających spłaty kredytów i bieżących rachunków - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy BIK. Mężczyźni częściej wolą pożyczać niż oszczędzać, rzadziej planują wydatki, mniej się stresują przy pożyczaniu pieniędzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ministerstwo Zdrowia i NFZ organizują akcję bezpłatnych badań profilaktycznych dla kobiet

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 10:37
– Badania profilaktyczne mogą przyczynić się do poprawy jakości życia, a nawet do jego uratowania. Należy o tym pamiętać i dlatego zachęcam do ich wykonywania – powiedziała Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia. Przy okazji Dnia Kobiet, Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia organizują akcję darmowych badań profilaktycznych. Jakie badania będą mogły wykonać panie 8 marca? O tym w rozmowie z gościem Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń