Rosja 2018: mistrzostwa bez Włochów. Pierwszy raz od 60 lat

2017-11-13, 23:30

Włochy zremisowały ze Szwecją 0:0 w rewanżowym meczu barażowym o awans na mistrzostwa świata. Pierwsze spotkanie w Szwecji 1:0 wygrali gospodarze i po raz pierwszy od 1958 roku na mundialu zabraknie reprezentacji Italii.

Jeśli chcieć wskazać kraj, który najgorzej kojarzy się Włochom, byłaby to właśnie Szwecja. Italii na mistrzostwach świata ostatni raz nie było w 1958 roku, a turniej rozgrywano w... Szwecji. Na Euro natomiast Włochów po raz ostatni zabrakło w 1992 roku. Oczywiście mistrzostwa były wówczas rozgrywane w Szwecji. Podczas Euro 2004 odpadli z grupy po tym jak w meczu Szwecja - Dania padł wynik 2:2, gdzie już przed meczem wiadomo było, że takie rozstrzygnięcie eliminuje Włochów. I w końcu historia najnowsza - 2017 rok i przegrane baraże o udział w mistrzostwach świata w Rosji właśnie ze Szwedami.

Włosi przegrali pierwszy mecz w Sztokholmie 0:1, co było ich pierwszą porażką ze Szwecją od 30 lat i jak się okazało wystarczyło to do tego żeby nie pojechać na największą piłkarską imprezę świata. Mimo wszystko to oni byli faworytami rewanżu, osiągnęli optyczną przewagę, ale bili głową w mur.

Los trenera Gian Piero Ventury wydaje się przesądzony, a wśród jego następców wymienia się Carlo Ancelottiego i Antonio Conte. Reprezentacyjną karierę prawdopodobnie zakończy również Gianluigi Buffon. Szkoda, że taka legenda żegna się po meczu, który dostanie we Włoszech status jednej z największych klęsk w historii reprezentacji.

A Szwedzi wrócą na mundial po 12 latach. Po raz ostatni można było ich oglądać w 2006 roku na niemieckich boiskach. Mistrzem świata została wówczas Italia...

Włochy - Szwecja 0:0

Włochy: Buffon - Chiellini, Bonucci, Barzagli - Darmian (63. El Shaarawy), Parolo, Jorginho, Florenzi, Candreva (76. Bernardeschi) - Immobile, Gabbiadini (63. Belotti)

Szwecja: Olsen - Lustig, Lindelof, Granqvist, Augustinsson - Claesson (72. Rohden), Johansson (19. Svensson), Larsson, Forsberg - Toivonen (54. Thelin), Berg

Tak relacjonowaliśmy na żywo:

90+5. min. - KONIEC MECZU!!! Szwecja ma swój zwycięski remis, nie zobaczymy Włochów na mundialu

90. min. - Pięć minut doliczonych do podstawowego czasu gry. Niespodzianka coraz bliżej

87. min. - El Shaarawy huknął z powietrza, ale piłka nie chce dzisiaj wpaść do szwedzkiej bramki

83. min. - Sprytny strzał głową Parolo, ale Olsen popisuje się refleksem i paruje piłkę w bok

79. min. - Belotti pada w polu karnym, gwizdek arbitra milczy

77. min. - Florenzi odchylił się przy strzale i piłka leci wysoko nad bramką

70. min. - Coraz mniej czasu mają Włosi, coraz bardziej się odkrywają

67. min. - Gospodarze zdominowali Szwedów, którzy dali się zepchnąć do głębokiej defensywy

61. min. - Thelin miał niezłą okazję, ale nie zdołał pokonać Buffona. Gdyby teraz padł gol, raczej rozstrzygnąłby losy awansu

58. min. - Teraz uderza Chiellini, ale prosto w ręce bramkarza

53. min. - Świetna akcja Włochów, którą strzałem z woleja kończy Florenzi. Centymetry obok słupka...

46. min. - Zaczynamy drugą połowę. Włosi mają 45 minut żeby awansować na mundial

45+3. min. - Włosi są drużyną dominującą, ale pierwsza połowa kończy się bezbramkowo. Ten wynik daje w tym momencie awans Szwedom

40. min. - Immobile znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem, oddał strzał, piłka zmierzała do pustej bramki, ale Grannqvist wybija ją tuż przed linią

34. min. - Italia osiągnęła teraz optyczną przewagę, ale nie przekłada się to na gole

27. min. - To powinno być 1:0 dla Włochów. Immobile posłał piłkę wzdłuż bramki, ale stojący na piątym metrze Cendreva fatalnie się pomylił i uderzył nad poprzeczką

23. min. - Claesson strzela z obrębu pola karnego, ale Buffon na posterunku

20. min. - Mieliśmy dłuższą przerwę z powodu kontuzji Johanssona

16. min. - Immobile z ostrego kąta trafia w boczną siatkę

11. min. - Niepotrzebna zabawa włoskiej obrony i było groźnie pod bramką Buffona

6. min. - Szwedzi nie zaczęli jakoś głęboko cofnięci. Widocznie uważają, że najlepszą obroną jest atak bo w pierwszych minutach piłka częściej jest pod polem karnym Włochów

20.45 - Zaczynamy

20.20 - Generalnie znanych jest już 28 z 32 uczestników mundialu. W tym gronie są Polacy, którzy spokojnie mogą się już przygotowywać do turnieju. O tej samej porze w Gdańsku rozgrywac będę towarzyski mecz z Meksykiem, do którego śledzenia również zapraszamy

Czytaj dalej
Kadra eksperymentuje z "El Tri". Drugi test przed mundialem

20.10 - Jest i zestawienie Szwedów

20.00 - Skład gospodarzy na dzisiejszy mecz

19.50 - Szwedzi opuścili natomiast dwa poprzednie mundiale, mają więc szasnę pojechać na mistrzostwa po 12 latach przerwy. Ze Zlatanem ostatnio się nie udawało, uda się bez niego? Przypomnijmy jedyną bramkę pierwszego meczu

19.40 - Po raz ostatni Włochów na mundialu zabrakło w 1958 roku, a turniej odbywał się wówczas w... Szwecji. Czy 60 lat później Włochów zabraknie na rosyjskich boiskach? Ciężko wyobrazić sobie taki scenariusz, ale fakty są takie, że pierwszy mecz 1:0 wygrała reprezentacja "Trzech Koron"

Pippi zagrała na nosie Pinokia

19.30 - Zapraszamy na relację NA ŻYWO z rewanżowego meczu barażowego, w którym Włosi podejmą Szwecję