Bankowość może wspierać cyfryzację polskiej gospodarki

2016-06-14, 16:54

Bankowość może wspierać cyfryzację polskiej gospodarki
Rozwiązania, które sprawdzają się w cyfrowej bankowości warto powielać. Foto: Pixabay.com

Cyfryzacja coraz bardziej wpływa na gospodarkę. W 2020 roku co czwarta firma na świecie oprze swoją działalność na technologiach cyfrowych. Niestety pod tym względem Polska ma jeszcze wiele do zrobienia.

Posłuchaj

O szczegółach nowego programu Mieszkanie Plus mówili w audycji „Po pierwsze ekonomia” radiowej Jedynki: premier Beata Szydło, Kazimierz Smoliński, wiceminister infrastruktury i budownictwa, Marcin Jańczuk, analityk Metrohouse i Bartosz Turek, analityk Lion’s Banku (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Ucyfrowienie gospodarki następuje u nas bardzo powoli – najgorzej jest z wykorzystaniem technologii informatycznych przez przedsiębiorstwa. Polska znajduje się w tej "kategorii" na 24. miejscu w Unii Europejskiej.

Zdaniem ekspertów w tym procesie cyfryzacji Polski dużą rolę mogą odegrać nasze nowoczesne banki.

Nowoczesne technologie informacyjne i telekomunikacyjne są jednym z najistotniejszych stymulatorów wzrostu gospodarczego oraz poziomu zatrudnienia. Ale niestety Polska pod względem ucyfrowienia gospodarki i społeczeństwa jest w ogonie Europy, tłumaczy Michał Kryński z Bankier.pl.

- Według najnowszego indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego wypadamy fatalnie. 22. miejsce  na 28 państw członkowskich Unii Europejskiej to nadal bardzo daleko. Oczywiście bierzemy pod uwagę nasze zapóźnienie technologiczne, dołączyliśmy do tej grupy dosyć późno – wyjaśnia ekspert.

Polskie banki mają najnowsze technologie

Inaczej jest w sektorze bankowym. Jak mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, nasze banki mają dziś najnowsze technologie cyfrowe.

-  Udało nam się zbudować w ostatnich 25 latach nie tylko stabilny, ale i nowoczesny od strony technologicznej system bankowy. System rozliczeń oparliśmy na protokole internetowym, system wymiany informacji na nowoczesnych narzędziach, także wdrożyliśmy bardzo dobre rozwiązania związane chociażby z bankowością mobilną. Grupa polskich banków znajduje się w pierwszej dwudziestce najnowocześniejszych banków na świecie – podkreśla prezes ZBP.

Cyfrowa bankowość daje dobry przykład

Dlatego rozwiązania, które sprawdzają się w cyfrowej bankowości warto powielać.

 - Jeśli 1,5 mln polskich przedsiębiorstw korzysta z bankowości internetowej, to znaczy, że Polacy są gotowi do zastosowania na wielką skalę gospodarki elektronicznej. Dlatego też cieszymy się, że rząd idzie w tym kierunku, żeby wykorzystać wiedzę, doświadczenia z obszaru stosowania bankowości elektronicznej do rozwoju w ogóle gospodarki elektronicznej w Polsce. Żeby wykorzystać np. systemy identyfikacji, które stosujemy w bankach, do realizacji różnych innych projektów gospodarczych polskich przedsiębiorców, czyli komunikowania się z urzędami – mówi Krzysztof Pietraszkiewicz.

Cyfryzacja to ułatwienia dla przedsiębiorców

Dzięki ucyfrowieniu gospodarki zyskają także przedsiębiorcy, bo cyfryzacja to ułatwianie prowadzenia działalności gospodarczej, dodaje Katarzyna Siwek z Idea Banku.

 - To jest przede wszystkim ułatwienie pewnych procesów i ogromna oszczędność czasu. Dzisiaj polski przedsiębiorca tonie w dokumentach. W relacji z administracją publiczną, ma też skłonność, żeby mieć wszystko na papierze. Z badań, które prowadziliśmy wynika, że godzinę i kwadrans dziennie średnio przedsiębiorca przeznaczana sprawy administracyjne, biurokratyczne, czyli w skali tygodnia jest to jeden dzień, który można by zyskać na rozwój biznesu, dlatego bardzo ważne jest to, co się dzieje w sferze e-administracji z wykorzystaniem technologii, którymi dzisiaj dysponują banki – mówi ekspertka.

Na razie poziom ucyfrowienie naszych firm jest niski. Tylko 55 proc. mikro-, małych i średnich firm obsługuje klientów przez Internet, wykorzystując do tego celu pocztę elektroniczną. Tylko 42 proc. MMŚP wystawia e-faktury.

Justyna Golonko, awi

Polecane

Wróć do strony głównej