X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rozliczanie podatków coraz prostsze. Co zmienił Twój e-PIT?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 20:25
Kto jeszcze nie sprawdził swojego zeznania podatkowego w systemie Twój e-PIT - ma na to czas tylko do wtorku 30 kwietnia. Również tego dnia upływa termin złożenia zeznania w sposób tradycyjny.
Audio
  • W Polskim Radiu 24 - ekspert podatkowy Aleksander Dyl – z kancelarii Ożóg Tomczykowski - mówił o rozliczeniu podatków za ubiegły rok, którego termin upływa 30 kwietnia. (Elżbieta Szczerbak)
  • Kto jeszcze nie sprawdził swojego zeznania podatkowego w systemie Twój e-PIT - ma na to czas tylko do wtorku 30 kwietnia. Deklarację wypełnia za nas od tego roku Krajowa Administracja Skarbowa, ale w internetowym systemie możemy zmienić na przykład organizację pożytku publicznego, której przekazujemy 1 procent podatku, zaktualizować ulgi lub rozlic
  • Szczególnie czujni powinni być wpłacający na Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. Dane dotyczące tych wpłat musimy uzupełnić w systemie sami - mówi Jędrzej Wieczorkowski ze Szkoły Głównej Handlowej. (Marcin Jagielowicz)
  • System elektronicznej deklaracji ewoluuje już od wielu lat. Kierunek jest dobry, bo składanie deklaracji jest coraz prostsze - ocenia Jędrzej Wieczorkowski. (Marcin Jagiełowicz)
  • Do systemu na stronie podatki.gov.pl można się zalogować na pomocą profilu zaufanego - to nie jedyna, ale najlepsza metoda - ocenia Jędrzej Wieczorkowski. (Marcin Jagiełowicz)
  • Do systemu na stronie podatki.gov.pl można się zalogować na pomocą profilu zaufanego - to nie jedyna, ale najlepsza metoda - ocenia ekspert Jędrzej Wieczorkowski.
  • Gościem radiowej Jedynki była minister finansów Teresa Czerwińska, która mówiła m.in. o rozliczeniu podatków za ubiegły rok oraz usłudze Twoj e-PIT. (Sylwia Zadrożna)
PIT
PITFoto: REDPIXEL.PL/shutterstock

Deklarację wypełnia za nas od tego roku Krajowa Administracja Skarbowa, ale w internetowym systemie możemy zmienić na przykład organizację pożytku publicznego (OPP), której przekazujemy 1 procent podatku, zaktualizować ulgi lub rozliczyć się z małżonkiem.

Zdaniem minister finansów Teresy Czerwińskiej, która była gościem radiowej Jedynki – w tym roku nikt się z PIT-em (PIT-37, PIT-38) nie spóźni, bowiem już ponad 13 mln podatników rozliczyło się w sposób elektroniczny korzystając z kanałów cyfrowych, w tym z usługi Twój e-PIT, działającej od 15 lutego tego roku.

Minister zachwalała usługę jako prostą, intuicyjną i „prowadzącą za rękę” w jaki sposób należy szybko i sprawnie rozliczyć zeznanie podatkowe za ubiegły rok. Do tego – dodała – oszczędza stresu, bo w tym roku nikt z podatników się nie spóźni i np. „nie będzie musiał składać tzw. czynnego żalu za niedochowanie terminu”.

Teresa Czerwińska poinformowała, że system jest czynny do końca dnia, we wtorek 30 kwietnia, czyli ostatniego dnia na rozliczenie podatków, choć radziła, żeby lepiej nie czekać na ostatni moment i zrobić to w spokoju np. w weekend 27 kwietnia.

Tego dnia  mówiła minister – zostanie udostępniona dodatkowa infolinia Krajowej Informacji Skarbowej, gdzie urzędnicy będą udzielali odpowiedzi na pytania dzwoniących.

Jak powiedziała minister Teresa Czerwińska – w tym roku został wprowadzony przyśpieszony zwrot nadpłaconego podatku wynoszący maksymalnie 45 dni, a w praktyce Urzędy Skarbowe zwracały go "nawet w kilka dni” tym, którzy skorzystali z usługi Twój e-PIT.

– W przypadku osób rozliczających się w sposób tradycyjny, czyli papierowy termin zwrotu wynosi 90 dni  dodała.

 Natomiast jeżeli by się okazało, że ktoś nie podjął żadnej aktywności, czyli miał automatycznie rozliczone zeznanie podatkowe, a będzie wynikała pewna niedopłata, to podatnik do 31 maja otrzyma informację z urzędu skarbowego na wskazany przez siebie adres (…) i będzie miał 7 dni od dnia doręczenia, aby wpłacić kwotę niedopłaty na konto do urzędu skarbowego – poinformowała w radiowej Jedynce szefowa resortu finansów.

Dodała, że usługa Twój e-PIT pobiera dane z rejestrów, ale niektórych danych nie posiada  jak ulga na dziecko, rehabilitacyjna, na internet czy związana z posiadaniem Indywidualnego Konta Emerytalnego. Ulgi te – mówiła Teresa Czerwińska, „należy uzupełnić”, a ich katalog jest zawarty w usłudze Twój e-PIT.

Ekspert podatkowy Aleksander Dyl  z kancelarii Ożóg TomczykowskiJak przypomniał w Polskim Radiu 24 – że usługa Twój e-PIT została wprowadzona w tym roku. Podatnik, przypomniał, może zalogować się na stronie internetowej podatki.gov.pl, gdzie znajdzie zakładkę e-PIT, w której po krótkim zweryfikowaniu swojej tożsamości może uzyskać dostęp do zeznania podatkowego przygotowanego dla niego przez organy podatkowe.

Następuje to – mówił ekspert – na dwa sposoby – przez tzw. profil zaufany, a drugą drogą jest wskazanie przychodu osiągniętego w 2017 roku, a także jednego z przychodów osiągniętych w roku 2018, którego dane możemy znaleźć na PIT-11 otrzymanym od naszego pracodawcy, a następnie wskazaniu wysokości nadpłaty, która wynikała z zeszłorocznego zeznania. Wówczas system dopuszcza nas do zeznania podatkowego przygotowanego dla nas w tym roku.

Jak kontynuował Aleksander Dyl – możemy dokonać sprawdzenia (a nawet powinniśmy to zrobić) ponieważ jest to dopiero pierwszy rok funkcjonowania systemu, by sprawdzić czy wszystko się zgadza, co będzie szczególnie istotne w przypadku osiągania dochodów od kilku pracodawców.

Błędy się zdarzają

 Doświadczenie podpowiada mi, że tam zdarzają się pewne błędy (…). W niektórych przypadkach jeżeli osiągamy dochody od kilku pracodawców, maksymalna suma kosztów, która może być wykazywana na zeznaniu podatkowym, wynosi określoną wartość a niekiedy system automatycznie sumuje wszystkie koszty wykazywane przez poszczególnych pracodawców, przez co sumarycznie zgodnie z zeznaniem przygotowanym w ramach sytemu e-PIT, zobowiązanie podatkowe jest mniejsze niż rzeczywiste do zapłaty, co teoretycznie nie powinno być problemem ponieważ odpowiedzialność za błędy kalkulacyjne spoczywa na Krajowej Administracji Skarbowej, jako organizacji, która przygotowuje to zeznanie – powiedział ekspert.

Dodał, że niemniej jednak, jeśli organy podatkowe dojdą do wniosku, że koszty zostały zawyżone, to będziemy musieli dopłacić za zaległe zobowiązanie podatkowe, choć nie będzie wówczas obowiązku zapłacenia odsetek za zwłokę.

Co możemy zrobić?

Jak mówił gość Polskiego Radia 24, możemy zeznanie podatkowe zaakceptować, odrzucić lub nic nie zrobić, ponieważ w tym ostatnim przypadku zeznanie jest traktowane tak, jakby zostało złożone.

Ekspert wspomniał również o modyfikacjach, takich jak możliwość wspólnego opodatkowania z małżonkiem albo rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko, ponieważ domyślnie system przygotował w tym roku zeznanie indywidualne. Jeśli chcemy rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, należy „kliknąć kilka razy” i takie zeznanie zostaje wygenerowane jako wspólne "nie mniej jednak musimy to zrobić, ponieważ normalnie byłoby ono złożone jako indywidualne”.

1 procent na OPP

Jak dodał Aleksander Dyl – kolejne rzeczy, które możemy zmodyfikować to np. wskazanie organizacji pożytku publicznego (OPP), której przekażemy swój 1 procent podatku.

Zauważył, że jeżeli w zeszłych latach wskazywaliśmy taką organizację i nadal znajduje się ona na liście organizacji, którym możemy przekazywać 1 procent podatku, to wówczas ta organizacja zostanie przeniesiona. Natomiast – kontynuował rozmówca – jeśli organizacja taka została skreślona z listy i w tym roku nie można jej przekazać 1 proc., to wówczas pole będzie puste i warto wybrać inną organizację, której chcemy przyznać środki w tym roku.

Ekspert przypomniał, że nadal mamy dostęp do wszelkich ulg podatkowych, które istnieją, a jedną z nich jest domyślnie uwzględniana ulga na dziecko, jeśli korzystaliśmy z niej w ubiegłych latach. Jeśli w 2018 roku urodziło nam się kolejne dziecko, to musimy „dodać je ręcznie” ponieważ w tym roku system nie jest aż tak dobrze skoordynowany z systemem PESEL, i nie ma jeszcze informacji o tym nowym potomku.

Zdaniem eksperta podatkowego, takie rozwiązania jak Twój e-PIT pomagają najbardziej tym osobom, których dochody są „najbardziej podstawowe”.

 Jeżeli co roku obowiązek składania zeznania podatkowego był przepisaniem kilku wartości z PIT-11 na PIT-37, to teraz nawet tego nie musimy robić – ocenił ekspert.

Tradycyjnie też można

Zauważył, że jeżeli ktoś osiąga dochody bardzie złożone, np. z zagranicy albo prowadzi działalność gospodarczą  to nie skorzysta z tej możliwości w tym roku, ponieważ organy nie przygotowują ani zeznań PIT-36 ani zeznań PIT-36L.

Ekspert przypomniał, że nadal możemy też składać zeznanie podatkowe w sposób tradycyjny, czyli papierowy.

Adam Kaliński, Sylwia Zadrożna, Elżbieta Szczerbak, Marcin Jagiełowicz, NRG, jk

.
Zobacz więcej na temat: NBP PIT 2018 finanse podatki

Czytaj także

PIT po nowemu: zeznanie wypełni za nas urzędnik. Ale nie każdy z tego skorzysta

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 20:55
Można powiedzieć, że ten rok będzie rewolucyjny dla polskiego podatnika - po raz pierwszy zeznanie podatkowe PIT zostanie przygotowane nie przez nas, ale przez urząd skarbowy. Oczywiście nie wszyscy muszą skorzystać z tego ułatwienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PIT 2018: kiedy emeryta lub rencistę rozlicza ZUS lub KRUS?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2019 18:05
Już niespełna miesiąc pozostał na rozliczenie z urzędem skarbowym. Za emeryta i rencistę robi to ZUS lub KRUS. Tyle, że nie zawsze.
rozwiń zwiń