ANR: w Zachodniopomorskiem oferta dzierżawy ziemi dużo mniejsza niż oczekiwania rolników

2016-04-19, 10:23

ANR: w Zachodniopomorskiem oferta dzierżawy ziemi dużo mniejsza niż oczekiwania rolników
W tym roku, ANR zorganizuje około 900 przetargów, na powierzchnię prawie 20 tys. hektarów

Dzierżawa, a nie sprzedaż jest obecnie podstawową formą zagospodarowania państwowych gruntów rolnych. Protestujący kilka lat temu rolnicy woj. zachodniopomorskiego tego się domagali.

Posłuchaj

Jesienią będziemy chcieli również wystawić około 10 tys. hektarów. Czyli razem około 20 tys. hektarów powinniśmy w tym roku wydzierżawić – ocenia gość Jedynki Jan Białkowski, dyrektor Oddziału Terenowego ANR w Szczecinie. (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Nic więc dziwnego, że chętnych do dzierżawy w Zachodniopomorskiem nie brakuje.

Ile ziemi ma w zasobach zachodniopomorski Oddział ANR?

– Obecnie mamy jeszcze około 270 tys. hektarów. W zeszłym roku jesienią planowano sprzedaż około 15 tys. hektarów i były to już grunty przygotowane, działki były podzielone. Po wstrzymaniu sprzedaży postanowiliśmy jak najszybciej te grunty rozdysponować, i dlatego ogłosiliśmy przetargi na dzierżawę. Natomiast następne 15 tys. hektarów wymaga przygotowań, ponieważ są to grunty w gorszej kulturze, gdyż oczekują na dzierżawcę lub właściciela już po kilka lat – wyjaśnia gość Jedynki Jan Białkowski, dyrektor Oddziału Terenowego Agencji Nieruchomości Rolnych w Szczecinie.

W sumie tych gruntów jest około 50 tys., w tym gruntów rolnych około 37 tys., takich które nadają się do zagospodarowania. W tym roku, w tych przetargach które organizuje ANR, to jest około 900 przetargów, na powierzchnię prawie 13 tys. hektarów.

– Jesienią będziemy chcieli również wystawić około 10 tys. hektarów. Czyli razem około 20 tys. hektarów powinniśmy w tym roku wydzierżawić –  ocenia dyrektor Jan Białkowski.

Czy będzie organizowana jakaś inna forma przetargów?

– O formie przetargu decyduje Rada Społeczna, która na swoim posiedzeniu 2 lutego stwierdziła, że wszystkie przetargi będą przetargami ograniczonymi, w formie przetargów ofertowych. I muszą one się zakończyć do 30 kwietnia. Rada Społeczna zdecyduje też – co dalej? Czy te przetargi, które będą organizowane jesienią będą również tylko przetargami ofertowymi, czy też będą także przetargami licytacyjnymi – tłumaczy gość Jedynki.

Czy oczekiwania rolników są możliwe do spełnienia?

– Zainteresowanie w tej chwili jest ogromne, na poszczególne działki mamy po 30 oferentów. Nie spodziewaliśmy się, że będzie aż takie zainteresowanie. A to również świadczy o tym, że forma dzierżawy jest akceptowana i pożądana przez rolników – podkreśla dyrektor Jan Białkowski.

Kto przede wszystkim jest zainteresowany wydzierżawieniem ziemi? Są to rolnicy indywidualni, rodzinne gospodarstwa, i ta oferta trafiła właśnie do tych mniejszych rolników.

– Wszystkie kontrole, które były prowadzone w ANR zarzucały, że oferta dotychczas była kierowana do tych większych rolników, a przetargi ofertowe premiują właśnie tych mniejszych rolników, w przedziale między 3 a 45 hektarów. Jest to około 1,5 wielkości średniego gospodarstwa w województwie zachodniopomorskim, gdzie średnia wielkość wynosi około 30 hektarów, czyli do 45 hektarów te gospodarstwa są premiowane – zwraca uwagę gość Jedynki.

 Czy dzierżawa jest znacząco tańsza niż zakup ziemi rolnej?

– W naszej sytuacji jest znacząco tańsza. Jeśli chodzi o gospodarstwa wielkości 200–300 hektarów, to różnica w rocznych obciążeniach na korzyść dzierżawy wynosi ok. 300 tys. złotych. Mieć do dyspozycji w gospodarstwie 300 tys. zł,  a nie mieć – to jest ogromna różnica – zauważa dyrektor Białkowski.

Ile wynosi czynsz dzierżawny w Zachodniopomorskiem?

– Średnio, przy gruntach klasy IV A wynosi to ok. 7 kwintali pszenicy za hektar, czyli nieco mniej niż 1000 zł za hektar. Ale są też takie rejony, jak Pyrzyce czy Myślibórz, gdzie te ceny na czynsz dzierżawny są znacznie wyższe, i tam rolnicy troszeczkę się buntują. Ale naprzeciw wychodzi ustawa, która wejdzie 30 kwietnia, ponieważ jest tam zapowiedziane, że minister w formie rozporządzenia określi nowe zasady naliczania czynszów. Myślę, że będą one bardziej obiektywne – prognozuje gość Jedynki Jan Białkowski, dyrektor Oddziału Terenowego Agencji Nieruchomości Rolnych w Szczecinie.

Rolnicy mogą dzięki dzierżawie powiększyć gospodarstwa do 300 hektarów. Tyle może mieć maksymalnie gospodarstwo uważane za rodzinne.

Aleksandra Tycner, mb

Audycja powstała przy współpracy z Agencją Nieruchomości Rolnych.

Polecane

Wróć do strony głównej