X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Cyfryzacja w rolniczych rozliczeniach jest nieunikniona. Komunikacja elektroniczna staje się standardem

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 09:29
Wszystko wskazuje na to, że nowy okres programowania unijnej polityki rolnej będzie wymagał rozwiązań cyfrowych. Jeszcze kilka lat temu niewielka grupa beneficjentów (1 proc.) składała wnioski o dopłaty bezpośrednie przez internet, teraz jest to powszechne.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/ GaudiLab

Oczywiście część rolników wciąż korzysta z tradycyjnych rozwiązań i pozostaną one dostępne, ale Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zachęca do korzystania z narzędzi cyfrowych. Zarówno ARiMR, jak i ośrodki doradztwa rolniczego pomagają i informują, jak to wygląda w praktyce.

- Dążymy do tego, żeby umożliwić rolnikom załatwienie jak największej liczby spraw drogą elektroniczną. Mamy wiele sygnałów, że akceptują oni takie rozwiązania - mówi prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Tomasz Nowakowski.

plony_1200_KOW.jpg
Rekordowe plony to sukces polskiej nauki. Problemem są jednak niedobory wody

Zaczęło się od aplikacji eWniosekPlus

Prezes Nowakowski przyznał, że jeszcze w tym roku część rolników (ok. 300 tys.) ubiegała się o dopłaty poprzez złożenie oświadczenia w formie pisemnej.

- Ale to prawdopodobnie ostatni rok, gdy taka forma była możliwa - podkreślił szef Agencji.

Przyznał, że wszyscy potrzebują czasu na mentalne przestawienie się na komunikację cyfrową, dlatego "dajemy tę możliwość, żeby bez konieczności odwiedzania placówki ARiMR móc załatwić sprawę".

Zaczęło się od wypełniania wniosków o dopłaty bezpośrednie, w 2018 r. została uruchomiona aplikacja eWniosekPlus i był to technologiczny przełom. Kolejnym krokiem był portal do rejestracji zwierząt gospodarskich (IRZplus). Chodzi o to, że wszystkie zmiany w stadzie rolnik może zgłaszać przez internet. Obecnie producent rolny ma możliwość sprawdzenia w portalu IRZplus, jak wygląda stan zwierząt w jego gospodarstwie i jednocześnie może zgłosić dokument o zmianach w stadzie, który jest "procedowany" przez pracowników Agencji już tylko w celu sprawdzenia, czy został wypełniony poprawnie.

Usprawnienie funkcjonowania tej bazy będzie polegało na tym, że wnioski o zmianach będą zgłaszane drogą elektroniczną, a zatwierdzać będą nadal pracownicy ARiMR.

Elektroniczny obieg dokumentów i teledetekcja

Najbliższe plany cyfryzacyjne Agencji to wprowadzenie mobilnej aplikacji na smartfony dla rolników, która usprawni prace tzw. kontroli na miejscu; wprowadzenie elektronicznego obiegu dokumentów w całej instytucji i teledetekcja, czyli wykorzystanie zdjęć satelitarnych do rozpoznawania upraw na działkach rolnych. Tomasz Nowakowski poinformował także, iż w najbliższym czasie Agencja ogłosi przetarg na przygotowanie systemu elektronicznego obiegu dokumentów, bo taki system jest konieczny do usprawnienia pracy całej instytucji.

telefon aplikacja technologia 1200.jpg
ARiMR: wkrótce papier zbędny. Rolnicze dopłaty za pomocą mobilnej aplikacji

Prace dotyczące cyfryzacji Agencji będą też szły w kierunku stworzenia systemu, dzięki któremu będzie można przyjmować przez internet wnioski o płatność z działań inwestycyjnych takich jak na przykład modernizacja gospodarstw.

– Chciałbym, żeby ten system był na tyle elastyczny, byśmy mogli w tym systemie zaprogramować inne wnioski – podkreślił prezes ARiMR.

 

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Internet otwiera nowe możliwości dla biznesu. Większość małych firm zamierza to wykorzystać

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 13:33
Epidemia koronawirusa zmusiła wielu przedsiębiorców do przeniesienia działalności do sieci, najszybciej przystosowały się do tego małe firmy - wynika z badania "KoronaBilansu MŚP". W najbliższym czasie aktywniejsze działania online planuje 62,5 proc. z nich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dodatkowe wsparcie dla rolników. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 09:33
Rolnicy poszkodowani kryzysem wywołanym pandemią COVID-19 mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z Europejskiego Funduszu Rolnego. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aplikacja dla rolników. Smartfon ograniczy liczbę kontroli

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 09:00
- Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa chce we wrześniu uruchomić w całym kraju aplikację na smartfony, która ma być platformą do kontaktu Agencji z rolnikami – poinformował prezes ARiMR Tomasz Nowakowski. Obecnie system funkcjonuje pilotażowo w trzech województwach: wielkopolskim, lubelskim i podkarpackim.  
rozwiń zwiń