X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Kolejny krok w walce z suszą. Jest projekt ustawy dotyczącej małej retencji

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 11:20
Uproszczenie oraz przyspieszenie prac przygotowawczych związanych z retencją, mających na celu ograniczenie skutków suszy w Polsce, znalazły się w założeniach projektu ustawy, który trafił do konsultacji publicznych.  
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Projekt przewiduje – poprzez zmiany w innych ustawach – wprowadzenie rozwiązań sprzyjających zatrzymywaniu wody w środowisku – w lasach, na terenach rolniczych oraz na obszarach zurbanizowanych.

Jak napisano w uzasadnieniu do projektu, w Polsce w ostatniej dekadzie obserwuje się częstsze występowanie suszy i problemów związanych z tym zjawiskiem. Scenariusze zmian klimatu oraz obserwacje wskazują na pogłębienie się skali tego zjawiska. Negatywne skutki suszy w Polsce odczuwane są w szczególności w pasie środkowej Polski, jednak problem jest dotkliwy na terenie całego kraju.


SUSZA1200.jpg
Susza, brak wody? Sprawdź, jak uzyskać dopłaty do małej retencji

Zagrożenie dla rolnictwa i obszarów wiejskich

"W Polsce na jednego mieszkańca przypada około 1600 m3/rok (ilość wody odpływającej z danego kraju na jednego mieszkańca na rok). W trakcie suszy wskaźnik ten spada poniżej 1000 m3/rok/osobę. Średnia wartość ww. wskaźnika w Europie jest prawie 3 razy większa i wynosi ok. 4500 m3/rok/osobę. Biorąc powyższe pod uwagę nasz kraj należy do grupy państw zagrożonych deficytem wody" – czytamy w uzasadnieniu.

Jak dodano w Ocenie Skutków Regulacji, susza jest obok powodzi jednym z najbardziej dotkliwych zjawisk naturalnych oddziałujących na społeczeństwo, środowisko i gospodarkę, a straty w rolnictwie wywołane tym zjawiskiem są bardzo dotkliwe.

"Już teraz w Polsce trwale zagrożonych suszą jest 35 proc. gruntów ornych, a blisko 70 proc. powierzchni użytków zielonych znajduje się na obszarach z deficytem wody. Tylko w 2018 roku Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi udzieliło pomocy finansowej producentom rolnym w wysokości ponad 3,3 mld zł. Dalsze zmiany klimatu i związane z nimi ekstremalne zjawiska hydrologiczne – susze i powodzie będą w kolejnych latach jednymi z najpoważniejszych zagrożeń dla rolnictwa i obszarów wiejskich" – czytamy w dokumencie.

Łatwiej Lasom Państwowym i parkom narodowym

Nowe rozwiązania mają na celu zwiększenie tak zwanej małej retencji. Obecnie większość wód jest retencjonowana w zbiornikach o dużej pojemności. Największy udział w retencji ma 11 zbiorników o pojemności powyżej 100 mln m3 i łącznej pojemności ponad 2,3 mld m3.

W obiektach małej retencji (poniżej 5 mln m3) gromadzone jest 826 mln m3. "W celu zwiększenia małej retencji wodnej planuje się wzrost liczby niedużych zbiorników, tj. stawów kopanych, w których mogą być gromadzone wody opadowe, a także wody odpływające z systemów melioracyjnych i źródeł naturalnych. Realizacja tego rodzaju zadań może być prowadzona przez indywidualnych rolników – uważają autorzy projektu.

Projekt zakłada też wprowadzenie ułatwień w wykonywaniu urządzeń umożliwiających zahamowanie odpływu wody z istniejących systemów melioracyjnych i zgromadzenie jej. Ponadto, dzięki nowym regulacjom możliwe będą zmiany systemowe postulowane w odniesieniu do utrzymania sieci melioracji wodnych na użytkach rolnych. Ustawa będzie wspierać budowę systemów nawadniających.

Przewiduje się, że ustawa usprawni również realizację inwestycji prowadzonych przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, parki narodowe oraz jednostki samorządu terytorialnego.


1200_susza_woda_EN.jpg
Samorządy mogą ubiegać się o dofinansowanie retencji na obszarach wiejskich

Pozytywny wpływ na MŚP

Z uzasadnienia wynika też, że projekt przewiduje wiele uproszczeń w procedurze przygotowania i realizacji inwestycji, które obejmują w szczególności ustalenie specjalnego trybu uzyskiwania pozwolenia na realizację inwestycji związanej z przeciwdziałaniem skutkom suszy przez skrócenie terminów na dokonanie uzgodnień i opinii, a także na wydawanie niezbędnych decyzji, w tym zgód wodnoprawnych i decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

"Pośrednio, poprzez realizację inwestycji w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy, projekt może mieć pozytywny wpływ na funkcjonowanie dużych przedsiębiorstw oraz sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw ze względu na poprawę dostępności zasobów wodnych oraz stworzenie nowych miejsc pracy przy realizacji inwestycji – dodano w uzasadnieniu.

 

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nadchodzi susza, ale wody pitnej nie zabraknie

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 12:30
Mimo iż w Polsce mamy okres suszy, wody do picia nam nie zabraknie. Nie zmienia to jednak faktu, że najwyższej jakości wody pitnej nie można marnować – informuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lasy Państwowe wydały prawie 1 mld złotych na walkę z suszą

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2020 11:00
Przez ponad 20 lat Lasy Państwowe wydały na realizację projektów z tzw. małej retencji 914 mln zł - poinformowały dziś Lasy Państwowe. Dotąd zrealizowano ponad 10,6 tys. inwestycji, a kolejnych ponad 2,2 tys. będzie ukończonych do 2022 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od kilku lat pogłębia się w Polsce problem suszy. Czy pomoże retencja wody?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 09:00
Z raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa wynika, że w całym kraju występuje susza rolnicza. Największe niedobory wody zanotowano w woj. lubuskim i wielkopolskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert prezydenta RP: woda jest dziś surowcem strategicznym

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 21:00
Kraje które nie potrafią zapewnić sobie i swoim obywatelom wody, takie jak np. Jemen, mogą zniknąć z politycznej mapy świata, w ciągu najbliższych 20-30 lat - powiedział ekonomista, prof. Konrad Raczkowski, z Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, gość audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.  
rozwiń zwiń