X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

GUS: rośliny uprawne dobrze zniosły ciepłą zimę

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 13:15
Z badań polowych przeprowadzonych przez rzeczoznawców wojewódzkich w lutym i marcu br. wynika, że w tym roku uprawy ozime przezimowały znacznie lepiej niż w 2019 roku, praktycznie bez strat - poinformował w środę GUS.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock, Aleksandar Malivuk

Według oceny rzeczoznawców wojewódzkich GUS, przebieg warunków agrometeorologicznych podczas tegorocznej zimy był na ogół korzystny dla zimujących roślin, a krótkotrwałe spadki temperatury nie zagrażały oziminom. 


melioracja1200.jpg
Można składać wnioski o dotacje na nawadnianie gospodarstwa. Nawet 60 proc. refundacji


"Oceniając stan upraw w końcu zimy, można było stwierdzić, że są one w dobrej kondycji. Z nadejściem wiosny na przeważającym obszarze kraju odnotowano deficyt opadów i narastającą suszę rolniczą" - twierdzą analitycy GUS.

Zagrożeniem jest brak opadów  

Największy deficyt opadów w marcu i w pierwszej połowie kwietnia dotyczył zachodniego i centralnego obszaru Polski. W pierwszej połowie kwietnia wzrost przyczynił się do przyspieszenia siewów roślin jarych. Jednak spadki temperatury w nocy dochodzące do -8°C zahamowały wzrost zbóż jarych oraz wegetację zbóż ozimych, rzepaku i traw.


Przymrozki spowolniły rozwój roślin 

Na terytorium całego kraju obserwuje się nadmierne przesuszenie wierzchniej warstwy gleby i związane z tym nierównomierne wschody zbóż jarych.


rolnictwo1200.jpg
Rolnicy mają więcej czasu na składanie wniosków. ARiMR przedłuża terminy


W 2020 roku wegetacja drzew i krzewów owocowych oraz truskawek rozpoczęła się wcześniej niż zwykle, choć przymrozki spowolniły ten proces. W niektórych rejonach zaobserwowano uszkodzenia zawiązków kwiatów na plantacjach brzoskwini, moreli, czereśni, borówki wysokiej oraz malin. 


PolskieRadio24/IAR/PAP/sw 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Można składać wnioski o dotacje na nawadnianie gospodarstwa. Nawet 60 proc. refundacji

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 04:37
Od piątku rolnicy, którzy chcą zabezpieczyć uprawy przed suszą, mogą ubiegać się o dotacje na inwestycje w nawadnianie gospodarstwa. Wnioski można składać do 20 kwietnia w oddziałach regionalnych i biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pomoc finansowa wynosi maksymalnie 100 tysięcy złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dopłaty dla rolników w czasie suszy. Ardanowski: wydłużamy termin

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 15:47
Ministerstwo Rolnictwa zdecydowało się wydłużyć termin składania wniosków o dopłaty dla rolników w związku z suszą. - Wnioski o dopłaty do zbiorników retencyjnych i systemów nawodnieniowych będą przyjmowane do 20 lipca - poinformował w TVP Info minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że trwają negocjacje z Unią Europejską w sprawie zwiększenia dopłat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Roszczenia będą zrealizowane". Prezydent zapewnił, że rolnicy dostaną odszkodowania za suszę

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 18:00
W oświadczeniu wyemitowanym na koncie Kancelarii Prezydenta na Facebooku Andrzej Duda poinformował, że w czwartek spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim, a jednym z tematów rozmów była wypłata odszkodowań dla 10 proc. rolników, którzy dotąd nie otrzymali pieniędzy za straty spowodowane suszą w 2019 r. Przypomniał, że zwrócił się w środę o wypłatę tych środków.
rozwiń zwiń