Gminy nie będą płacić same sobie podatków

2015-08-28, 12:20

Gminy nie będą płacić same sobie podatków
Ułatwienia w prawie podatkowym dla gmin. Foto: Pixabay.com

Gminy nie będą same sobie płacić podatku od nieruchomości za budynki będące ich własnością, gdy te nie są wykorzystywane na prowadzenie działalności gospodarczej - przewiduje nowela ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Nowelę ustawy o podatkach i opłatach lokalnych Sejm uchwalił 23 lipca, a prezydent, jak informuje jego kancelaria, podpisał ją 27 sierpnia br.

Ustawa była inicjatywą legislacyjną Senatu, podjętą po petycji wójta gminy Ostrów Mazowiecka.

Gminy nie będą pobierać podatku od samych siebie
Nowelizacja wprowadza zwolnienie przedmiotowe w podatku od nieruchomości dla gruntów i budynków lub ich części, stanowiących własność gminy, z wyjątkiem zajętych na działalność gospodarczą lub będących w posiadaniu innych niż gmina jednostek sektora finansów publicznych oraz pozostałych podmiotów.

W efekcie gminy w takich przypadkach nie będą musiały pobierać podatku od samych siebie, czyli właściciela nieruchomości.

Wśród nieruchomości, które mają być objęte wyłączeniem, znajdują się m.in. nieruchomości zajęte na potrzeby organów jednostek samorządu terytorialnego oraz grunty zajęte pod pasy drogowe dróg publicznych. Wyłączenie to ma nie dotyczyć dróg wewnętrznych.
Gminy unikną oskarżeń o nierówne traktowanie

Jak wskazano w uzasadnieniu do noweli, podatkiem od nieruchomości w dalszym ciągu objęte będą, stanowiące własność gminy, grunty i budynki lub ich części znajdujące się w posiadaniu samorządowych zakładów i samorządowych jednostek budżetowych, a także innych podmiotów.

- Ograniczenie zakresu zwolnienia jedynie do przedmiotów opodatkowania niezajętych na prowadzenie działalności gospodarczej, pozwoli na uniknięcie zarzutu co do nierównego traktowania podmiotów z zależności od statusu właściciela (podmiot publiczny lub prywatny) - napisano w uzasadnieniu.

Zmiana ma wejść w życie 1 stycznia 2016 r.
PAP, fko

Polecane

Wróć do strony głównej