Minister Szczurek zapewnia: odwrócona hipoteka bezpieczna dla seniorów

2014-04-30, 12:46

Minister Szczurek zapewnia: odwrócona hipoteka bezpieczna dla seniorów
Minister Finansów Mateusz Szczurek . Foto: Materiały prasowe, Ministerstwo Finansów

Odwrócona hipoteka będzie bezpiecznym produktem dla seniorów - zapewnia minister finansów Mateusz Szczurek. Przyznaje, że prace nad projektem w tej sprawie trwały długo, gdyż trzeba było pogodzić sprzeczne interesy - banków i seniorów.

Projekt dotyczący odwróconego kredytu hipotecznego rząd przyjął we wtorek.
- Prace nad projektem ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym trwały bardzo długo. Trzeba było pogodzić sprzeczne interesy. Z jednej strony bezpieczeństwo klientów banków oraz instytucji kredytowych, a z drugiej strony samych banków, które pożyczają pieniądze być może na bardzo długi okres i muszą mieć możliwość dochodzenia swoich roszczeń po śmierci kredytobiorcy - powiedział w środę szef resortu finansów.

Odwrócona hipoteka: rząd przyjął projekt ustawy. Jakie przewiduje rozwiązania? >>>

Minister ocenił, że "udało się te pozornie sprzeczne interesy pogodzić w bardzo rozsądny sposób". - Dzięki temu powstaje produkt, który jest bezpieczny dla seniorów. Pozostają oni właścicielami swoich nieruchomości, a jednocześnie mają dostęp do finansowania, które zasila ich emerytury - podkreślił.
Pytany, czy spodziewa się dużego zainteresowania takim kredytem wśród osób starszych, odparł: Zobaczymy, jaki będzie finalny kształt tej ustawy, bo ona dopiero została przekazana do Sejmu. - Zainteresowanie tym produktem będzie zależeć od zainteresowania instytucji kredytujących, bo to przecież one będą oferowały ten produkt - powiedział Szczurek.
Co zapisano w projekcie?
Zgodnie z projektem autorstwa resortu finansów, właściciel mieszkania, domu lub działki będzie mógł zawrzeć umowę z bankiem na tak zwany odwrócony kredyt hipoteczny.

Po podpisaniu umowy bank wypłaci świadczenie jednorazowo, lub w ratach.

Przepisy nie precyzują limitu wieku osób chętnych na odwrócony kredyt hipoteczny, ale z doświadczeń krajów, w których funkcjonuje to rozwiązanie wynika, że najczęściej korzystają z niego osoby starsze.

Po śmierci zawierającego umowę, stroną staje się współmałżonek. Dzieci korzystających z kredytu mogą potem spłacić dług rodziców i przejąć nieruchomość.

IAR/PAP, awi

Polecane

Wróć do strony głównej