X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ile Polacy wydadzą na święta? Znamy wyniki badania

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2021 08:09
Jak wynika z badania wykonanego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, w tym roku na organizację Świąt Bożego Narodzenia przeznaczą średnio 1142 złotych. To o 144 zł mniej niż przed rokiem i o 286 zł mniej niż dwa lata temu.
W tym roku Polacy wydadzą na święta mniej niż w poprzednich latach.
W tym roku Polacy wydadzą na święta mniej niż w poprzednich latach.Foto: Adam Melnyk/ Shutterstock

"Na tegoroczne wydatki świąteczne przeznaczymy średnio 1142 zł, czyli o 11 proc. mniej niż w 2020 r. i o 286 zł mniej niż dwa lata temu" - przekazał w informacji prasowej BIG InfoMonitor.

Jak zauważają analitycy BIG InfoMonitor, biorąc pod uwagę wzrost cen, w praktyce zmiany te są jeszcze większe.

"Cięcia dotknęły niemal wszystkie pozycje na liście, z wyjątkiem choinki i wyjazdów, które już w zeszłym roku zostały mocno ograniczone" - podkreślono.

Świąteczny budżet Polaków

Polacy mniej pieniędzy wydadzą na żywność, na którą przeznaczą w tym roku 386 zł zamiast 442 zł w ub.r. (spadek o 15 proc.) oraz na środki czystości, które przed rokiem jako jedyne odnotowały znaczący wzrost - tym razem zamiast średnio 70 zł mają kosztować 51 zł.

O ponad jedną trzecią mniej pieniędzy zostanie wydanych na inne wydatki świąteczne (97 zł).

"Skromniejszy budżet – 451 zł - jest też przewidziany na najbardziej znaczący punkt bożonarodzeniowych kosztów czyli prezenty. Tym razem mają one być tańsze o 35 zł (7 proc.)" - przekazał BIG InfoMonitor.

Czytaj także:


Z badania wynika, że deklaracje dotyczące cięcia kosztów, znajdują też potwierdzenie w ocenie świąt 2021 r. Według ponad jednej czwartej (26 proc.) ankietowanych mają one być skromniejsze niż zwykle, w opinii ponad dwóch trzecich (71 proc.) takie jak zawsze, a zdaniem jedynie 3 proc. bardziej wystawne niż zwykle.

- Problemów budżetu domowego z powodu nadmiernych wydatków na organizację świąt Bożego Narodzenia obawia się tym razem 13 proc. badanych. W porównaniu z minionym rokiem nie jest to może duża zmiana, bo w wówczas postrzegało święta, jako zły finansowy scenariusz 14 proc. ankietowanych, ale i tak jest to zmiana na lepsze. Warto przypomnieć, że jeszcze w 2017 r. turbulencji finansowych, ze względu na wigilijną kolację i gwiazdkowe prezenty, spodziewał się nawet co piąty ankietowany - zauważa cytowany w informacji prasowej prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak.

Jak dodano, o zauważalnym wpływie Wigilii na finanse mówi ponad 40 proc. ankietowanych; 27 proc. informuje, że wyjątkowe grudniowe wydatki odczuwa przez kolejny miesiąc; 13 proc. przez następne dwa, trzy miesiące; a 3 proc. nawet dłużej.

Wigilia głównie w gronie najbliższych

Z badania wynika, że 90 proc. badanych spędzi wieczór wigilijny w gronie najbliższej rodziny, a w przypadku 8 proc. w spotkaniach wigilijnych będzie uczestniczyć też dalsza rodzina. W tym roku 15 proc. osób deklaruje, że będzie celebrować Wigilię w mniejszym gronie niż przed rokiem, 9 proc., że w większym, a 5 proc. Polaków, podobnie jak w 2020, spędzi Wigilię samotnie.

58 proc. ankietowanych powiedziało, że ubierze w tym roku stare lub nowe, plastikowe drzewko; żywą choinkę kupi 28 proc., a 6 proc. poprzestanie na innych ozdobach świątecznych. Tego typu wydatki - jako jedyne - pochłoną w tym roku większe sumy niż w 2020 r., czyli 67 zł zamiast 50 zł.

Badanie wykonano przez Quality Watch metodą CAWI wśród Polaków w wieku 18+ na reprezentatywnej próbie 1033 Polaków w dniach 11-13 grudnia 2021 r.

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) prowadzi Rejestr Dłużników BIG; przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm.

PolskieRadio24.pl, BIG, PAP, md

Czytaj także

Polski Ład to 17 mld złotych oszczędności dla podatników

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 08:00
Od 1 stycznia 2022 roku weszły w życie nowe regulacje podatkowe, które są korzystne dla niemal 18 mln Polaków. Na zmianach skorzystają przede wszystkim najmniej zarabiający, rodziny z dziećmi i emeryci. Zmiany podatkowe obejma także przedsiębiorców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gwiazdkowe prezenty kupuj rozważnie". UOKiK radzi, na co zwrócić uwagę

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 11:53
Okres przedświąteczny to czas, kiedy chętnie kupujemy i wydajemy więcej, z myślą o prezentach dla bliskich. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta przypomina o podstawowych prawach konsumentów oraz podpowiada, na co zwrócić uwagę przy świątecznych zakupach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile Polacy wydadzą na świąteczne prezenty? Jest nowe badanie

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 07:53
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez UCE Research i Grupę Blix, na prezenty w te święta Polacy wydadzą od 50 do 100 złotych na osobę. Średnio chcemy obdarować nimi trzy-cztery osoby.
rozwiń zwiń