X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Przeważająca większość Polaków ma konto w banku. NBP publikuje dane

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 12:35
Jak wynika z opublikowanego dziś raportu Narodowego Banku Polskiego, 88,5 procent dorosłych Polaków ma rachunek płatniczy. Posiadanie konta jest najczęściej powiązane z wykształceniem.
Zdecydowana większość Polaków ma konto w banku - wynika z nowego raportu NBP.
Zdecydowana większość Polaków ma konto w banku - wynika z nowego raportu NBP.Foto: shutterstock

Celem badania była analiza sposobu dokonywania detalicznych transakcji płatniczych, a także takich aspektów jak zakres i metody korzystania z usług instytucji finansowych oraz poszczególnych instrumentów płatniczych. Dostarczyło ono jednocześnie informacji na temat wiedzy finansowej mieszkańców Polski.

Wykształcenie i wiek a posiadanie konta

Z badania wynika, że ponad 88,5 proc. dorosłych Polaków miało rachunek płatniczy. Posiadanie konta było najczęściej powiązane z wykształceniem - najmniej osób posiadających konto (55,7 proc.) znajdowało się wśród respondentów z wykształceniem podstawowym, gimnazjalnym lub niemających formalnego wykształcenia.

Zgodnie z danymi NBP rachunków nie posiadała znaczna większość osób (93,3 proc.) wśród najmłodszej badanej grupy wiekowej – młodzieży w wieku od 15 do 17 lat. Wśród przyczyn niekorzystania z rachunku płatniczego respondenci wskazywali najczęściej brak takiej potrzeby (80,6 proc.), preferencje przechowywania pieniędzy w gotówce (30,3 proc.), ale też postrzeganie kosztów z tym związanych jako zbyt wysokich (21,2 proc.) i brak zaufania do instytucji finansowych (17,7 proc.).

Gotówka czy karta?

Jak poinformował bank centralny, w ciągu ostatnich 12 miesięcy poprzedzających badanie z gotówki skorzystało 97,8 proc. badanych, przy czym dla 17,3 proc. gotówka była jedynym wykorzystywanym instrumentem płatniczym. W tym samym okresie 82,7 proc. badanych skorzystało z bezgotówkowych instrumentów płatniczych, wśród których najpowszechniej używanym instrumentem była karta płatnicza – skorzystało z niej 81,7 proc. wszystkich respondentów. Powszechnie używane były również polecenia przelewu, skorzystanie z których zadeklarowało 69,8 proc. respondentów.

Jak przekazał NBP, instrumenty płatnicze są dobrze oceniane pod względem podstawowych cech związanych z ich użyciem. Podczas zakupów w kanale stacjonarnym za najszybsze uznawane są karty płatnicze z funkcją zbliżeniową (94 proc.). Gotówka zaś oceniona została jako łatwa w użyciu (94 proc.), bezpieczna (92 proc.), tania (94 proc.) i powszechnie akceptowana (98 proc.). W kanale internetowym za najszybszą uważana była płatność mobilna z wykorzystaniem kodu (88 proc.). Gotówka uważana była natomiast za najłatwiejszy w użyciu (95 proc.), najbezpieczniejszy (95 proc.) i powszechnie akceptowany (91 proc.) instrument płatniczy wykorzystywany w płatnościach zdalnych. Za najtańszą uchodzi płatność kartą płatniczą (85 proc.).

"Analizując metody i miejsca pozyskiwania gotówki, dla badanych najłatwiejszy był dostęp do bankomatu (bardzo łatwo i całkiem łatwo mogło dotrzeć do niego 76,4 proc. badanych), z którego korzystała też największa liczba respondentów (83 proc.). Na kolejnym miejscu pod względem łatwości dostępu plasował się oddział bankowy (łatwo i całkiem łatwo docierało tam 45,5 proc. respondentów), z tej metody pobrania gotówki korzystało 58,4 proc.respondentów. Do placówki Poczty Polskiej łatwo i bardzo łatwo mogło dotrzeć 24,3 proc. badanych, zaś 67,7 proc. badanych nie pozyskiwało gotówki w tym miejscu. Usługa cash back była łatwo lub bardzo łatwo dostępna dla 17,6 proc. badanych, była też najmniej popularna - 75 proc. osób nie korzystało z tej metody" - odnotowano w raporcie.

Czytaj także:

NBP przypomniał, że wiosną 2021 r. został opublikowany raport pt. "Zwyczaje płatnicze w Polsce w 2020 r. Podstawowe wyniki badania", który zawierał wybrane, podstawowe wyniki. W opublikowanym w czwartek opracowaniu przedstawiono pełne wyniki badania, obejmujące zarówno wcześniej opublikowane wyniki podstawowe, jak i nowe, uzupełniające.

PolskieRadio24.pl, NBP, PAP, md

Czytaj także

Rusza Krajowy Rejestr Zadłużonych. Ma być nowoczesnym i wiarygodnym system teleinformatycznym

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 07:47
Krajowy Rejestr Zadłużonych, jako jedna baza danych, w której będą ujawniane dane m.in. dotyczące osób, wobec których prowadzi się postępowania restrukturyzacyjne i upadłościowe, wchodzi w życie 1 grudnia. Ma być nowoczesnym, jawnym, wygodnym i wiarygodnym system teleinformatycznym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdecydowana większość z nas płaci rachunki w terminie. Znamy wyniki badania

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 07:56
Prawie 82 procent Polaków płaci rachunki na czas - wynika z badania przeprowadzonego przez UCE RESEARCH i SYNO Poland. Jeśli z czymś się spóźniamy, to zazwyczaj są to opłaty za prąd oraz czynsz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Banki nie realizują na razie swojej groźby. Wytoczyły jedynie kilka z 30 tys. spraw frankowych

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 08:00
Według danych za III kwartał 2021 r. w Sądzie Okręgowym w Warszawie toczy się ponad 30 tys. spraw dotyczących kredytów frankowych, z których tylko pięć dotyczy pozwów banków wobec klientów o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Jak na razie dane te nie odzwierciedlają informacji przekazywanych przez banki, że rozpoczęły akcję składania przeciw klientom pozwów o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału.
rozwiń zwiń