X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Zdecydowana większość z nas płaci rachunki w terminie. Znamy wyniki badania

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 07:56
Prawie 82 procent Polaków płaci rachunki na czas - wynika z badania przeprowadzonego przez UCE RESEARCH i SYNO Poland. Jeśli z czymś się spóźniamy, to zazwyczaj są to opłaty za prąd oraz czynsz.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ WAYHOME studio

Z badania wynika, że większość Polaków reguluje wszystkie swoje opłaty w terminie - 81,7 proc. ankietowanych tak deklaruje. Problem z terminowym regulowaniem bieżących rachunków lub innych stałych zobowiązań finansowych ma 14,1 proc.

Kto najczęściej spóźnia się z opłatami?

Problem z płaceniem rachunków w terminie dotyczy przede wszystkim osób w wieku 23-35 lat. - 18,6 proc. Najrzadziej z płatnościami spóźniają się starsze osoby.

Autorzy badania wskazują, że największe trudności w terminowym regulowaniu rachunków wcale nie dotyczą najuboższych Polaków. W grupie osób, których miesięczne dochody netto nie dochodzą do 1000 zł, tylko 18 proc. płaci rachunki po terminie. Większy odsetek spóźnialskich (21,1 proc.) to osoby zarabiające 5000-6999 zł netto. Natomiast na końcu tego zestawienia są respondenci, którzy uzyskują 3000-4999 zł oraz 7000-8999 zł na rękę – odpowiednio po 12,2 proc. - podali.

Biorąc pod uwagę miejsca zamieszkania, najwięcej opóźnień w regulowaniu rachunków mają osoby z miast liczących od 100 tys. do 199 tys. ludności – 16,2 proc. Najrzadziej z wynikiem 11,1 proc. spóźniają się mieszkańcy z miejscowości od 50 tys. do 99 tys. mieszkańców - dodali.

Na pytanie, za co najczęściej Polacy płacą po terminie, na pierwszym miejscu wymienia się czynsz za mieszkanie – 25,5 wskazań. Drugie w zestawieniu, z wynikiem 24,8 proc. są rachunki za prąd, następnie jest abonament za telefon - tu 18,8 proc. respondentów płaci je po terminie. Na dalszych miejscach, z wynikiem 17,5 proc. są opłaty za wodę, abonament za internet (13,4 proc.), oraz raty za pożyczkę lub kredyt gotówkowy, z którymi spóźnia się 12,8 proc. pytanych.

Najrzadziej spóźniają się posiadacze rat za samochód – 4 proc., oraz zakupy ratalne – 4,7 proc. wskazań. Ponad 8 proc. pytanych nie pamięta, co dokładnie płaci po terminie - podano w badaniu.

Zazwyczaj opóźnienie nie jest wielkie

Z badania wynika ponadto, że 39,6 proc. spóźnialskich ma zaległości od 7 do 14 dni. Niespełna co trzeci(28,2 proc.) wskazuje na zaległości do tygodnia wskazuje. Opóźnienie od 15 do 21 dni deklaruje 16,1 proc. badanych, 8,7 proc. spóźnialskich reguluje zaległości w terminie powyżej 21 dni. 7,4 proc. respondentów nie pamięta, jak długo trwa opóźnienie.

Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI na reprezentatywnej próbie 1057 Polaków w wieku 18-80 lat. Dobrana próba była reprezentatywna pod względem płci, wieku, wielkości miejscowości, wykształcenia oraz regionu.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Czytaj także

Ceny paliw, gazu i energii elektrycznej idą w dół. Tarcza antyinflacyjna przyniesie wszystkim spore oszczędności

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 12:45
Tarcza antyinflacyjna składa się z sześciu elementów, wśród których dominują obniżki cen nośników energii. Paliwa silnikowe, gaz, energia elektryczna będą tańsze dzięki maksymalnemu obniżeniu podatków. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły rządowej propozycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rusza Krajowy Rejestr Zadłużonych. Ma być nowoczesnym i wiarygodnym system teleinformatycznym

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 07:47
Krajowy Rejestr Zadłużonych, jako jedna baza danych, w której będą ujawniane dane m.in. dotyczące osób, wobec których prowadzi się postępowania restrukturyzacyjne i upadłościowe, wchodzi w życie 1 grudnia. Ma być nowoczesnym, jawnym, wygodnym i wiarygodnym system teleinformatycznym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emerytura młodych. Oszczędzać, inwestować czy postawić na rozwój?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 10:42
Z badań wynika, że jedynie niespełna 1/4 Polaków odkłada na przyszłą emeryturę. Dużą częścią tej grupy są ludzie młodzi. Eksperci nie są tym zaskoczeni, w Czwórce podpowiadają, co jest lepszym rozwiązaniem dla 20-latków, niż "ścibolenie" 100 złotych miesięcznie na starość.
rozwiń zwiń