X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rusza Krajowy Rejestr Zadłużonych. Ma być nowoczesnym i wiarygodnym system teleinformatycznym

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 07:47
Krajowy Rejestr Zadłużonych, jako jedna baza danych, w której będą ujawniane dane m.in. dotyczące osób, wobec których prowadzi się postępowania restrukturyzacyjne i upadłościowe, wchodzi w życie 1 grudnia. Ma być nowoczesnym, jawnym, wygodnym i wiarygodnym system teleinformatycznym.
Powszechnie dostępny w internecie KRZ zastąpi od 1 grudnia dotychczasowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych.
Powszechnie dostępny w internecie KRZ zastąpi od 1 grudnia dotychczasowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych.Foto: Shutterstock.com/GaudiLab

- Jest to system, który zakłada, że wnioski i dokumenty do Krajowego Rejestr Zadłużonych będą przesyłane on-line. Zmiana umożliwi też cyfryzację postępowania upadłościowego i restrukturyzacyjnego, czyli szybszą naprawę zadłużonych firm, co jest szczególnie ważne w pandemii - uważa wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Ustawę o KRZ Sejm uchwalił w końcu 2018 r. Pierwotnie miała wejść w życie od 1 grudnia 2020 r., ale ostatecznie termin ten przesunięto o rok. Jednocześnie wiosną tego roku Sejm uchwalił nowelizację ustawy o KRZ, która dostosowała przepisy tej regulacji do uchwalonej pod koniec sierpnia 2019 r. nowelizacji Prawa upadłościowego.

Znajdą się tam też dłużnicy alimentacyjni

Resort sprawiedliwości zapowiadał, że powszechnie dostępny w internecie KRZ zastąpi od 1 grudnia dotychczasowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych i obejmie dane związane z brakiem wypłacalności lub zagrożeniem niewypłacalnością, istotne dla bezpieczeństwa obrotu gospodarczego.

Nowy rejestr ujawni informacje m.in. na temat firm znajdujących się w postępowaniu upadłościowym i restrukturyzacyjnym, osób objętych upadłością konsumencką, dłużników z umorzonym postępowaniem egzekucyjnym. Znajda się w nim również zamieszczane orzeczenia o zakazie prowadzenia działalności gospodarczej.

- W nowym rejestrze znajdą się też dłużnicy alimentacyjni - przypomniał Marcin Warchoł.

Do KRZ trafią bowiem informacje o osobach fizycznych, wobec których toczy się egzekucja świadczeń alimentacyjnych lub egzekucja należności budżetu państwa powstałych z tytułu świadczeń wypłacanych w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, a które zalegają ze spełnieniem tych świadczeń za okres dłuższy niż trzy miesiące.

Za  KRZ nie będą pobierane opłaty

- Portal ma mieć charakter publiczny, a obywatel w każdej chwili będzie mógł sprawdzić, czy nie toczy się jakieś postępowanie w stosunku do niego, albo wobec innej osoby, z którą właśnie zawiązuje umowę. Będzie to dawało pewność, że kontrahent nie jest objęty postępowaniem upadłościowym - tłumaczy wiceminister sprawiedliwości.

Ustawa przewiduje wprowadzenie obowiązku składania w postępowaniu restrukturyzacyjnym oraz w postępowaniu upadłościowym przedsiębiorców wniosków, oraz dokumentów drogą elektroniczną, oraz wprowadzenie jako zasady dokonywania elektronicznych doręczeń. Według resortu oznacza to szybsze postępowania, krótszy czas od wydania orzeczenia do jego wysyłki i eliminacja opóźnień w doręczaniu korespondencji.

Wiceminister Marcin Warchoł zastrzegł, iż informacje w rejestrze nie dotyczą dłużników, którzy nie spłacają na bieżąco swoich zobowiązań, chyba że wszczęte zostało postępowanie upadłościowe.

- KRZ nie jest narzędziem komercyjnym i nie będą pobierane opłaty. Rejestr nie zapewnia też nieograniczonego dostępu do wszelkich zawartych informacji, część z tych informacji będzie przeznaczona wyłącznie dla stron postępowania - zaznaczył wiceszef resortu sprawiedliwości.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Kontrahenci są winni najmniejszym firmom ponad 820 mln zł. KRD podał nowe dane

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 10:00
Długi kontrahentów wobec jednoosobowych działalności gospodarczych wynoszą 821,5 mln zł. Największy problem z zatorami płatniczymi mają najmniejsze firmy transportowe, handlowe, budowlane i przemysłowe oraz te z Mazowsza, Śląska i Kujawsko-Pomorskiego - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmniejsza się zadłużenie emerytów. Ekspert: należy spodziewać się dalszej poprawy ich sytuacji finansowej

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 07:23
Zadłużenie emerytów spadło z 6,4 mld zł w styczniu do 5,9 mld zł obecnie - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Największe zaległości, 996 mln zł, mają seniorzy ze Śląska. Według danych KRD sytuacja finansowa emerytów poprawia się.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co czwarty dłużnik ma przynajmniej trzech wierzycieli. Znamy nowe dane KRD

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 07:44
Niemal co czwarta osoba notowana w rejestrze długów została do niego zgłoszona przez co najmniej trzech wierzycieli. Zobowiązania multidłużników, wśród których przeważają mężczyźni, wynoszą 21,8 mld zł - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów.
rozwiń zwiń