X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rośnie liczba faktur kierowanych do windykacji. Nie pogarsza to relacji między kontrahentami

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 07:35
O 1/3 zwiększyła się od sierpnia ubiegłego roku do sierpnia 2021 r. liczba faktur przekazywanych przez przedsiębiorców do odzyskania. Średni okres przeterminowania faktur skrócił się w tym czasie od 222 do 180 dni - wynika z danych Kaczmarski Inkasso, partnera Krajowego Rejestru Długów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Najnowsze dane pokazują, że średni okres przeterminowania faktur przekazywanych do odzyskania skrócił się z 222 dni w sierpniu 2020 r. do 180 dni w sierpniu 2021 r.

notariusz 1200 free
Windykacja motywuje do rzetelnego opłacania faktur. Ekspert: to tworzy atmosferę do dalszej współpracy

"Oznacza to, że przedsiębiorcy zabiegają o odmrożenie gotówki, która jest im potrzebna na bieżącą działalność (pensje pracowników, podatki, raty kredytów i leasingu) i na inwestycje (maszyny, powierzchnie magazynowe, systemy IT)" - napisali we wnioskach autorzy badania.

Problemy jednoosobowych działalności

Zaobserwowali też wzrost wartości faktur przekazywanych do odzyskania. Od sierpnia ubiegłego roku do sierpnia 2021 r. zwiększyła się ona o 1/3.

Jak zaznaczył prezes Kaczmarski Inkasso Jakub Kostecki, każda przeterminowana faktura zmniejsza płynność finansową przedsiębiorstwa, a w pandemicznych warunkach gospodarczych jest to odczuwalne szczególnie mocno.

- Problemy widać choćby na przykładzie jednoosobowych działalności gospodarczych - dodał.

Przywołał dane Krajowego Rejestru Długów, z których wynika, że zaległości takich firm wynoszą obecnie 6,2 mld zł; ale one same również czekają na zapłatę od kontrahentów - wierzyciele są im winni 815 mln zł.

Więcej faktur opłacanych w terminie

Z kolei według badania "Relacje między kontrahentami po zleceniu windykacji" przeprowadzonego przez Instytut Mands dla Kaczmarski Inkaso, niemal 40 proc. przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na skorzystanie z usług zewnętrznej firmy windykacyjnej, nie doświadczyło nieprzyjaznego odzewu ze strony kontrahentów. Co 5. stwierdził, że relacje polepszyły się.

Z kolei 1/3 firm zaobserwowała, że w efekcie takiego działania zwiększyła się liczba faktur, które partnerzy biznesowi zaczęli opłacać w terminie. 73 proc. małych i średnich przedsiębiorstw wskazuje, że firmy korzystające z profesjonalnej windykacji są postrzegane jako "wiarygodne i odpowiedzialnie traktują zapłatę za swoją pracę".

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Polskie firmy mają problem z zagranicznymi kontrahentami. Długi sięgają 27 mln złotych

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 07:55
Zagraniczne firmy zalegają polskim przedsiębiorcom z płatnościami na kwotę blisko 27 mln zł - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Za niemal połowę tej sumy odpowiadają firmy z Litwy, Niemiec i Włoch, rekord zadłużenia - ponad 4,7 mln zł - należy do litewskiego kontrahenta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mikrofirmy walczą z problemami finansowymi, ich długi przekraczają 6 mld zł. KRD: najbardziej zadłużony jest handel

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 06:59
Dług najmniejszych firm przekracza 6,2 mld zł - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Najbardziej zadłużone jednoosobowe działalności gospodarcze działają w branży handlowej i transportowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najwięcej faktur do windykacji trafia z sektora budowlanego. Znamy wyniki badania

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 07:48
Największy odsetek wśród wystawianych faktur przekazuje do windykacji budownictwo, a najrzadziej z takiej możliwości korzysta sektor usług i handlu - wynika z badania "Relacje między kontrahentami po zleceniu windykacji". Skuteczność odzyskiwania należności rośnie wraz z wielkością firmy.
rozwiń zwiń