PIT 2019: fiskus obliczy nasz podatek. Co z odliczeniem 1 procenta?

2019-01-04, 08:08

PIT 2019: fiskus obliczy nasz podatek. Co z odliczeniem 1 procenta?
zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock

Polacy doczekali się wreszcie systemu rozliczania podatku dochodowego (PIT) na miarę czasów – nie tylko nie muszą już wypełniać papierowego (czytaj zawiłego) zeznania i składać go osobiście w urzędzie skarbowym. Zrobi to za nas urząd, i jeśli nie wniesiemy modyfikacji, to automatycznie zostanie ono zaakceptowane. To wszystko – drogą elektroniczną. Trzeba jednak pamietać - jeśli chcemy przekazać 1 proc. na organizację pożytku publicznego - to zeznanie trzeba zmodyfikować.

Zeznanie podatkowe za 2018 r, czyli PIT 2019 wypełni  za nas Krajowa Administracja Skarbowa i przyśle nam do akceptacji drogą elektroniczną.

PIT-37 i PIT-38 – kiedy nic nie robimy

W przypadku zeznań PIT-37 i PIT-38 można z zeznaniem nic nie robić – wtedy, z upływem terminu do składania zeznań rocznych (w tym roku to 30 kwietnia), zeznanie przygotowane przez KAS zostanie automatycznie zaakceptowane.

Możliwość rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) dotyczy podatników rozliczających się: indywidualnie, wspólnie z małżonkiem, w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Można zeznanie odrzucić

Jeśli odrzucimy zeznanie przygotowane przez KAS, rozliczymy się z fiskusem samodzielnie.

Zeznanie można też zmodyfikować

Zeznanie przygotowane przez KAS można też zmodyfikować lub uzupełnić o dane, których nie ma KAS i następnie je zaakceptować. Dotyczy to szczególnie rozliczenia ulg i przekazania 1 procenta dochodu na organizacje pożytku publicznego.

Rozliczenie ulg i jednego procenta

Modyfikacja dotyczyć może rozliczenia ulg, albo przekazania 1 proc. podatku na organizację pożytku publicznego.

Poniżej przedstawiamy szczegółowa instrukcję jak przekazć 1 procent na organizacje pożytku publicznego (opp).

 

. .
e-PIT na Portalu Podatkowym od 15 lutego

Z wypełnionym PIT-em będzie można zapoznać się na Portalu Podatkowym od 15 lutego do 30 kwietnia. Ewentualnego zwrotu podatku będziemy mogli się natomiast spodziewać po około 45 dniach. W przypadku papierowej deklaracji, fiskus ma na to 90 dni.

W zeznaniu przygotowanym przez KAS podatnicy będą mogli wskazać lub zaktualizować numer konta bankowego zgłoszony w urzędzie skarbowym do zwrotu nadpłaty.

NRG, Ministerstwo Finansów, jk

Polecane

Wróć do strony głównej