X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Minister rozwoju i technologii: Polska powinna dostać więcej środków na transformację

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 07:41
Kraje jak nasz, z energetyką opartą na węglu, powinny dostać więcej środków na transformację - uważa minister rozwoju i technologii Piotr Nowak. Jak dodaje w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" sytuacja, w której "kraje wyżej rozwinięte weszły na technologiczny szczyt, wciągnęły drabinę i mówią nam: wspinajcie się" nie jest sprawiedliwa.
Powinniśmy otrzymać więcej środków na transformację energetyczną - ocenia minister Piotr Nowak.
Powinniśmy otrzymać więcej środków na transformację energetyczną - ocenia minister Piotr Nowak.Foto: west cowboy/shutterstock

Piotr Nowak zapytany został m.in., jak w kontekście inflacji i kondycji złotego postrzega transformację energetyczną.

- Bez zgody dużych graczy – Chin czy USA – decyzja UE, żeby osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r., nie jest najzdrowsza dla europejskiej gospodarki. Pekin tylko w zeszłym roku zbudował tyle elektrowni węglowych, ile ma cała Unia. To pokazuje, że Wspólnota zakłada sobie pętlę na szyję – ocenił.

Jego zdaniem "na pewno kraje takie jak nasz, z energetyką opartą na węglu, powinny dostać więcej środków na transformację".

- Tymczasem Europejski Bank Inwestycyjny wyciął wsparcie dla gazu i atomu. W efekcie mamy sytuację, w której kraje wyżej rozwinięte weszły na technologiczny szczyt, wciągnęły drabinę i mówią nam: wspinajcie się. To nie fair – podkreślił.

Co dalej z atomem?

W tym kontekście nawiązał też do energii atomowej.

- Nie jesteśmy terenem aktywnym sejsmicznie, więc inwestujmy w to. Wydaje się, że jesteśmy teraz najbliżej podjęcia tej decyzji. Ale wpływ na nią ma również KE. Pieniądze na energetykę jądrową zablokowano, warunki zmieniają się cały czas. Nie można przecież dać 3 mld zł i rozgrzebać inwestycję bez pewności jej domknięcia – wskazał Nowak.

Pytany, co można zrobić, jeśli Polska została w Unii praktycznie sama, szef MRiT odparł, że "były niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier sygnalizował, że niemiecki biznes też podchodzi bardzo sceptycznie do transformacji energetycznej".

- Zobaczymy, jak to będzie w innych krajach. Obserwatorzy ze Stanów czy Wielkiej Brytanii ten nurt, w jaki wpadli liderzy Unii, nazywają śmiertelną pułapką. Przemysł w UE stanie się niekonkurencyjny. Liczę, że nastąpi opamiętanie – dodał.

Nowak: Unia zmieni politykę

Według ministra dojdzie do rewizji unijnego podejścia.

- Istnieje potężne ryzyko w postaci wysokich cen prądu i paliw. Na przykład w Hiszpanii czy Włoszech już zaczyna się ubóstwo energetyczne. Zmiana źródeł energii nie trwa pięć lat, to proces rozpisany na kilka dekad – zaznaczył.

- Jeśli polityka jest taka, że nie finansujemy wydobycia paliw węglowodorowych, to przestają płynąć inwestycje w ten sektor. Nie ma inwestycji, popyt rośnie, a w efekcie ceny szybują – wyjaśnił Nowak.

Czytaj także:


W kwestii emisji, jak zaznaczył szef MRiT, "bez USA i Chin nic się nie zmieni".

- Jako społeczność powinniśmy się skupić na zalaniu pieniędzmi naukowców pracujących nad nowymi źródłami energii. Społeczność międzynarodowa winna też przygotować plan B. Jeżeli wieszczymy, że w krajach Afryki na pewnej szerokości geograficznej za 30 lat nie będzie się dało żyć, to może już dziś powinniśmy szukać terenów, które będą dostępne i będzie można tam żyć, np. na Syberii czy w Kanadzie – powiedział.

Pandemia ciąży gospodarce

Pytany o inne zagrożenia dla gospodarki, Nowak ocenił, że "największym ryzykiem cały czas jest pandemia".

- Inwestorom spędza sen z powiek obawa, że pojawi się wariant wirusa, który będzie odporny na dostępne szczepionki. Najważniejsze w tej sytuacji jest to, by się szczepić – powiedział.

- Społeczność międzynarodowa powinna dążyć do tego, by każdy kraj miał dostęp do wakcyn. Niezrozumiałe w tym kontekście jest to, dlaczego wśród najbogatszych krajów brakuje woli, by zbudować fabryki szczepionek w Afryce czy Azji. Z globalnego punktu widzenia uodpornienie całej społeczności, by uniknąć mutacji, jest kluczowe – podkreślił minister.

PolskieRadio24.pl, PAP, DGP, md

Czytaj także

Polska złożyła wniosek do KE o kompleksową reformę systemu ETS. Minister klimatu mówi o "konieczności zmian"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 20:23
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że Polska złożyła do Komisji Europejskiej wniosek o kompleksową reformę unijnego systemu ETS, czyli systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Porozumienie z Czechami ws. Turowa coraz bliżej? Zalewska: kwestia tylko i wyłącznie podpisania

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 12:06
Europosłanka PiS Anna Zalewska wyraziła na antenie Radia Wrocław nadzieję, że porozumienie z Czechami w sprawie kopalni Turów zostanie podpisane do końca stycznia. Wyraziła też opinię, że Polska "nie ma obowiązku płacić żadnych kar" za utrzymanie działalności kopalni Turów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiedy możemy spodziewać się obniżek cen energii? Mariusz Marszałkowski wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 15:37
- Tak jak w zeszłym roku ceny surowców były bardzo niskie, tak teraz ta dźwignia została przesunięta w drugą stronę i są one bardzo wysokie - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Marszałkowski, redaktor BiznesAlert.pl.
rozwiń zwiń