X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Pieniądze z OZE na rozbudowę sieci dystrybucyjnej? Prezes URE: to odciąży odbiorców

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 07:28
- Należy rozważyć, czy wparcia kierowanego dotychczas na budowę OZE nie należy przesunąć na rozbudowę sieci. Transformacja na jej obecnym etapie wymaga bowiem rozbudowy sieci, a OZE przy dzisiejszych cenach energii radzą sobie same - mówi prezes URE Rafał Gawin.
Publicyści dyskutowali o wizji codzienności po wprowadzeniu w życie unijnej polityki klimatycznej i energetycznej
Publicyści dyskutowali o wizji codzienności po wprowadzeniu w życie unijnej polityki klimatycznej i energetycznejFoto: shutterstock.com/Vladimka production

W październiku 2021 r., z inicjatywy Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki ruszyły prace specjalnego zespołu, który ma wypracować "Kartę efektywnej transformacji sieci dystrybucyjnych polskiej energetyki", czyli Porozumienie Społeczne Regulatora Sektorowego i Branży Dystrybucyjnej.

- Zaangażowaliśmy w ten projekt organizacje zrzeszające dystrybutorów energii elektrycznej - zarówno pięciu największych jak i tych małych, PSE, ekspertów, oraz stronę rządową - ministerstwa: klimatu i środowiska, aktywów państwowych, rozwoju i technologii, funduszy i polityki regionalnej a także pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej - powiedział prezes URE Rafał Gawin.

"Mniej dotować wytwarzanie"

Jednym z obszarów, nad którymi pracuje zespół jest struktura finansowania transformacji sieci dystrybucyjnych. Jak zauważył Rafał Gawin, dziś istnieje wiele systemów i źródeł wsparcia dla źródeł wytwórczych OZE. Tymczasem - jak ocenił - przy obecnych cenach energii wytwarzanie radzi sobie samo, a inwestycje w odnawialne źródła w znaczniej mierze są w stanie sfinansować się rynkowo.

Z drugiej strony dynamika powstawania nowych źródeł wytwórczych wymaga rozbudowy i transformacji sieci, do czego potrzebne są znaczące nakłady finansowe.

- Można by mniej dotować wytwarzanie, a więcej środków przesunąć na dystrybucję. Między innymi tym, jakie działania należy podjąć w obszarze OSD oraz z jakich środków je finansować zajmuje się zespół - podkreślił prezes URE.

Rafał Gawin podkreślił, że programy wsparcia mają sens, gdy ceny energii na rynku nie dają odpowiedniej stopy zwrotu.

- Ale patrząc na dzisiejsze ceny, to wydaje się, że warto przesunąć do OSD te środki, które do tej pory dotowały wytwarzanie. To odciąży odbiorców, ponieważ spadną obciążenia finansowe zawarte w taryfie - powiedział.

Nie tylko przyłączanie nowych źródeł

Jak wyjaśnił szef Urzędu, w ramach prac zespołu w pierwszej kolejności należy ustalić, jakie inwestycje należy przeprowadzić, by w perspektywie kolejnych 10 lat osiągnąć cele wynikające z polityki energetycznej państwa.

- Jednym z takich celów jest szeroko rozumiana integracja OZE - nie tylko przyłączanie nowych źródeł do sieci, ale i absorpcja energii do sieci - zaznaczył prezes URE.

Kolejny obszar zidentyfikowany jako strategiczny to cyfryzacja sieci, która jest niezbędna do skutecznego i efektywnego zarządzania siecią przy dynamicznie rosnącym rozproszeniu źródeł.

URE podaje, że aby uwzględnić te dwa kluczowe obszary w Karcie efektywnej transformacji należy podzielić działania na cztery główne etapy:

  • określenie zakresu niezbędnych do podjęcia działań,
  • ocena kosztu ich realizacji,
  • ustalenie możliwej struktury finansowania tych działań,
  • ocena przełożenia tego finansowania na taryfy - czyli kosztu dla odbiorców końcowych.

"Trzeba będzie powtórzyć szacunki"

- Jeśli chcemy osiągnąć określony stopień cyfryzacji i jednocześnie integrować OZE, to musimy sobie odpowiedzieć na pytania: jakie inwestycje należy zrealizować, ile pieniędzy na to wydać w ciągu 10 lat, skąd wziąć te pieniądze i jaki będzie to miało wpływ na taryfy dystrybucyjne - wyjaśnił Rafał Gawin.

Zastrzegł, że jeżeli zespół oceni, iż przełożenie założonych działań na taryfy będzie nieakceptowalne społecznie, trzeba będzie powtórzyć szacunki dla zmienionych parametrów.

- Liczę, że finalnie wypracowany zostanie taki plan, który będzie zawierał cele, środki ich realizacji i koszty akceptowalne przez wszystkich uczestników rynku - zaznaczył.
Prace trwają i są dość zaawansowane.

- Zakładamy, ze efekty pojawią się do połowy 2022 r. tak, aby wypracowane rozwiązania mogły znaleźć odzwierciedlenie już w decyzjach dotyczących finansowania inwestycji w sektorze na rok 2023 - dodał prezes URE.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Energia z wody, wiatru i słońca w jednym systemie. Ruszyła wirtualna elektrownia Tauronu

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 15:34
Tauron stworzył wirtualną elektrownię o potencjale 70 megawatów. Polega to na połączeniu swych rozproszonych, odnawialnych źródeł energii w system umożliwiający wspólne zarządzanie nimi. Będą do niej przyłączane kolejne źródła, instalacje i magazyny energii - także należące do partnerów zewnętrznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Blackout w Polsce? Trudności w zbilansowaniu krajowego systemu

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 16:28
W poniedziałek 6 grudnia pojawiły się trudności w zbilansowaniu krajowego systemu elektroenergetycznego. Jak poinformowała spółka PSE, niedobór bilansowy dotyczył braku możliwości dotrzymania wymaganego poziomu rezerw mocy. Sytuacja wynikała ze względu na niską generację wiatrową oraz postoje awaryjne i remontowe kilku jednostek wytwórczych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ceny energii elektrycznej w Polsce najniższe w Europie. Eksperci komentują

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 15:27
W czasie kryzysu energetycznego w Europie portal Energy Live odnotował różnice stawek, jakie należy zapłacić za 1 megawatogodzinę energii elektrycznej. Podczas gdy ceny w większości państw znacznie przekraczały 300 euro, 20 grudnia w Polsce za 1 MWh energii płacono 163,77 euro.
rozwiń zwiń