Oszustwa w internecie coraz bardziej wyrafinowane. Jak nie dać się nabrać?

2021-12-27, 08:57

Oszustwa w internecie coraz bardziej wyrafinowane. Jak nie dać się nabrać?
Policja ostrzega przed zlodziejami działającymi na internetowych portalach handlowych.Foto: Melchakov/Shutterstock

Najwięcej przypadków oszustw odnotowuje się w sieci. Wiele z nich ma na celu kradzież danych osobowych (loginy i hasła, numery kart kredytowych lub płatniczych, numery PESEL), które potem mogą ułatwić oszustowi wyczyszczenie konta, do którego dane dostępowe wyłudził, wzięcie kredytu w imieniu okradzionej osoby lub zostać wykorzystane do innego rodzaju przestępstwa.

Grupa Kapitałowa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa prowadzi kampanię, która ma na celu uświadamiać klientów firmy na temat zagrożeń ze strony oszustów, pokazywać metody ich działania i pomagać w ich unikaniu. Sposobów na wyłudzenie pieniędzy jest wiele, warto poznać te najpowszechniejsze, by móc się przed nimi uchronić.

Nadzwyczajna okazja kupna

Do oszustw w sieci służą przesyłane w e-mailach i wiadomościach SMS linki, których kliknięcie powoduje zainstalowanie niewidocznego dla klikającego szkodliwego oprogramowania, na przykład zbierającego dane osobowe. Coraz częściej oszuści działają także za pośrednictwem komunikatorów i portali społecznościowych.

Aby przyciągnąć uwagę osoby, która ma zostać oszukana i doprowadzić do takiego kliknięcia, wiadomość zawiera na ogół informacje o jakiejś nadzwyczajnej okazji kupna, promocji, rabacie lub jak w przypadku klientów PGNiG, obniżce rachunku lub konieczności dopłaty w związku z rzekomymi zaległościami wobec dostawcy.

Jednocześnie pojawia się sugestia, że aby z tej oferty skorzystać, należy się pospieszyć, inaczej będzie ona nieaktualna lub pojawia się ostrzeżenie, że w razie niedopłaty gaz lub prąd zostanie odłączony.

Dla dodania sobie wiarygodności nadawca-oszust podszywa się pod znaną markę, na przykład PGNiG, często tworząc fałszywą stronę internetową firmy albo bezprawnie wykorzystując jej dane identyfikacyjne.

Innowacyjne inwestycje energetyczne

Kolejna metoda skierowana do osób, które myślą o korzystnym, zyskownym ulokowaniu swoich pieniędzy - to kuszenie intratnymi inwestycjami. Te oszustwa nasiliły się podczas pandemii. Oszuści wykorzystują dostępne w mediach informacje o rzeczywistych, innowacyjnych inwestycjach energetycznych: w farmy wiatrowe czy słoneczne, pozyskiwanie energii z wodoru itp. Następnie podszywają się pod podmioty działające w ramach dużych spółek Skarbu Państwa - grupy kapitałowej PKN ORLEN, PGE czy ostatnio PGNiG, rozsyłając oferty zachęcające do lokowania kapitału w tych przedsięwzięciach oraz obiecujące szybkie i bardzo wysokie zyski. Takie oferty najczęściej pojawiają się na Facebooku i w innych mediach społecznościowych.

Dla przykładu oszuści podszywają się m.in. pod program dla akcjonariuszy indywidualnych dużego koncernu, proponując fałszywe inwestycje w gaz lub paliwa. Obiecują, że już przy wkładzie kilkuset złotych, można dziennie zarabiać kilkadziesiąt złotych, nie tracąc ani grosza z zainwestowanej kwoty. Zawarcie umowy odbywa się drogą elektroniczną - mailem czy komunikatorem.

Wystarczy wpisać nazwę "podejrzanej" firmy

By uchronić się przed zainwestowaniem pieniędzy w takie fałszywe inwestycje, warto zaglądać na stronę Komisji Nadzoru Finansowego, która publikuje listę ostrzeżeń publicznych przed podmiotami, w przypadku których zachodzi podejrzenie działań niezgodnych z prawem.

Można też skorzystać z wyszukiwarki pomagającej zidentyfikować oszustów - wystarczy wpisać nazwę "podejrzanej" firmy, by uzyskać wiedzę na przykład o toczących się przeciwko niej postępowaniach, w tym dotyczących stwierdzonych prób wyłudzeń.

PR24.pl, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej