X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Kredyt mieszkaniowy. Znamy dane dot. jego średniej wartości w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 10:54
Od czerwca 2020 r. średnia wartość kredytu mieszkaniowego, o jaką starają się Polacy, jest w trendzie wzrostowym. W trendzie spadkowym rozpoczętym w kwietniu br. jest natomiast liczba osób ubiegających się o kredyt mieszkaniowy - podało we wtorek Biuro Informacji Kredytowej.
Spada liczba osób starających się o kredyt mieszkaniowy.
Spada liczba osób starających się o kredyt mieszkaniowy.Foto: fizkes/Shutterstock

BIK zwraca uwagę, że w pierwszych miesiącach pandemii odnotowano duże spadki na rynku kredytów hipotecznych, popyt na kredyt zaczął się jednak odbudowywać już w lecie.

Od czerwca ubiegłego roku zaobserwowano stopniowy wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu mieszkaniowego, co było konsekwencją wzrostu cen na polskim rynku nieruchomości i powrotu banków do 20 proc. wymogu wkładu własnego, czyli do poziomu sprzed pandemii.

Od lipca 2020 r. - z wyjątkiem stycznia tego roku - co miesiąc rośnie wysokość średniej kwoty wnioskowanego kredytu. W listopadzie ponownie został ustanowiony historyczny rekord na poziomie prawie 338 tys. zł.

Spadnie popyt nie tylko w ujęciu liczbowym

Spada liczba osób starających się o kredyt mieszkaniowy. Jak zauważył główny analityk Biura Informacji Kredytowej prof. Waldemar Rogowski, od szczytu w marcu 2021 r. w ujęciu miesiąc do miesiąca widać comiesięczny spadek liczby wnioskodawców, co przekłada się na spadek popytu na hipoteki w ujęciu ilościowym.

- Popyt mierzony wartością kwot z wniosków kredytowych jest w silnym trendzie wzrostowym. Jednak w przypadku stabilizacji lub spadku cen na rynku nieruchomości oraz gdy liczba wnioskodawców nadal będzie spadała, to przestanie rosnąć średnia wartość wnioskowanego kredytu. W konsekwencji spadnie popyt nie tylko w ujęciu liczbowym, ale i wartościowym. To z kolei wyhamuje, a nawet zmniejszy akcję kredytową w ujęciu wartościowym - podkreślił Waldemar Rogowski.

Dodał, że innym ważnym czynnikiem, który może osłabić zainteresowanie Polaków kredytami, to kolejne podwyżki stóp procentowych.

- Oznacza to wprost niższą zdolność kredytową dla osób ubiegających się o finansowanie w bankach - stwierdził analityk.

Informacja o podwyżce stóp procentowych zniechęca

- BIK obserwuje z uwagą rynek hipotek, prowadząc analizy predykcyjne za pomocą m.in. Indeksu Popytu. Jest to narzędzie informujące o poziomie popytu w ujęciu wartościowym. Z uwagi na specyfikę udzielania kredytów mieszkaniowych, gdzie od złożenia wniosku do decyzji kredytowej mija nawet dwa miesiące, dopiero wówczas odczyt BIK Indeksu pokazuje wpływ na akcję kredytów - powiedział Waldemar Rogowski.

W badaniu opinii na zlecenie BIK, 31 proc. osób potwierdziło, że informacja o podwyżce stóp procentowych zniechęca ich do zaciągania kredytu.

Sondaż "Nastawienie Polaków do kredytów w sytuacji podwyżek stóp procentowych" zrealizował 25 października 2021 Quality Watch.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Spłaciłeś kredyt przed czasem? Bank nie zwrócił części kosztów? Złóż reklamację, masz do tego prawo

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 06:45
Jeśli spłaciłeś kredyt przed terminem, a mimo to poniosłeś pełne koszty kredytu, takie jak prowizja, odsetki czy ubezpieczenie, masz prawo ubiegać się o zwrot proporcjonalnej części poniesionych kosztów. Banki i instytucje pożyczkowe nie zawsze jednak stosują tę zasadę z własnej inicjatywy. Czasami trzeba im o tym przypomnieć...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przeważająca większość Polaków ma konto w banku. NBP publikuje dane

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 12:35
Jak wynika z opublikowanego dziś raportu Narodowego Banku Polskiego, 88,5 procent dorosłych Polaków ma rachunek płatniczy. Posiadanie konta jest najczęściej powiązane z wykształceniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Praca banków w okresie świąteczno-noworocznym. KIR: przelewy warto zrobić z wyprzedzeniem

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 12:12
W nadchodzącym okresie świąteczno-sylwestrowym banki będą pracowały w innym zakresie czasowym niż zwykle, dlatego świąteczne przelewy warto zrealizować z odpowiednim wyprzedzeniem albo skorzystać z przelewów natychmiastowych - przypomina Krajowa Izba Rozliczeniowa.
rozwiń zwiń