X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polski Ład to 17 mld złotych oszczędności dla podatników

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 08:00
Od 1 stycznia 2022 roku weszły w życie nowe regulacje podatkowe, które są korzystne dla niemal 18 mln Polaków. Na zmianach skorzystają przede wszystkim najmniej zarabiający, rodziny z dziećmi i emeryci. Zmiany podatkowe obejma także przedsiębiorców.
W ramach Polskiego Ładu pojawi się także PIT-0 dla rodzin 4+.
W ramach Polskiego Ładu pojawi się także PIT-0 dla rodzin 4+.Foto: Monkey Business Images/Shutterstock

Dzięki podwyższeniu kwoty wolnej od podatku do 30 tys. i podniesieniu drugiego progu podatkowego do 120 tys. w kieszeni większości podatników zostanie więcej pieniędzy. Nowy system podatkowy ma być bardziej sprawiedliwy - podatki będą płacone przez obywateli proporcjonalnie - bez względu na wysokość zarobków.

"Tym samym tworzymy podatkowe fair play - wyrównujemy zasady opodatkowania dla każdego mieszkańca Polski. Do tej pory system bardziej obciążał osoby o niskich zarobkach niż te o wysokich" - czytamy w materiałach rządowych.

W portfelach Polaków zostanie aż 17 mld zł

Kwota wolna od podatku wrośnie z 8 tys. zł do 30 tys. zł. Po takiej zmianie kwota ta w Polsce będzie porównywalna do tej w krajach europejskich. To niższe podatki dla osób o niskich i średnich dochodach. Ale będą ją stosować wszyscy podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych według skali podatkowej, a nie tylko ci najmniej zarabiający. Niezależnie, kto ile zarobił, zapłaci podatek tylko od nadwyżki ponad 30 tys. złotych rocznie.

Według szacunków, dzięki temu w portfelach Polaków zostanie aż 17 mld zł.

Z kolei próg podatkowy wzrośnie z 85 tys. do 120 tys. zł. Co prawda od 2019 roku jako podatnicy płacimy niższy podatek - stawka została obniżona z 18 do 17 proc. ale osoby, które wchodzą w wyższy próg podatkowy płacą 32 proc. podatku. Teraz ta grupa znacząco się zmniejszy. Wysokość progu podatkowego zostanie dostosowana do rozwoju gospodarczego.

Dochody objęte stawką 32 proc. będą dotyczyć tylko tych uzyskanych powyżej 120 tys. zł. Z każdej złotówki od kwoty 120 tys. zł podatek będzie wynosił 32 grosze, a od tej powyżej 85 tys. do 120 tys. - 17 groszy zamiast wcześniejszych 32.

Według wstępnych ocen po zmianach liczba osób w drugim przedziale podatkowym spadnie o połowę. Zmniejszy się ona z ok. 5 proc. podatników do 2,5 proc. Oznacza to, że podatek dochodowy według stawki 32 proc. zapłaci aż o 620 tys. mniej podatników.

Emeryci i renciści otrzymają wyższe świadczenia

Polski Ład wprowadza korzystne rozwiązania finansowe dla rodzin. Zaproponowane zmiany to profity za wspólne rozliczanie się małżonków: będą mogli skorzystać z 60 tys. zł kwoty wolnej od podatku.

Prawie wszyscy emeryci i renciści otrzymają wyższe świadczenia. To ponad 8 mln osób. Podatek od emerytury będą od przyszłego roku płacili tylko ci, których emerytury są bardzo wysokie. Przykładowo:

 • osoba otrzymująca 3,2 tys. zł emerytury zyska ok. 1,6 tys. zł rocznie,
 • emeryt z emeryturą 2,5 tys. zł zyska 2,25 tys. zł – to prawie tyle co dodatkowa emerytura,
 • małżeństwo emerytów, w którym jedna osoba otrzymuje emeryturę minimalną, a druga na poziomie średniej, zyska ok 3 tys. zł rocznie,
 • małżeństwo emerytów, w którym każda osoba otrzymuje 1,8 tys zł emerytury, zyska ok. 3 tys. zł rocznie.

Dla osób pracujących po osiągnięciu wieku emerytalnego przewidziany został PIT-0. To kolejne pieniądze dla seniorów. Nowy instrument zachęci do kontynuacji pracy na emeryturze.

Rodzic czwórki dzieci nie będzie płacić PIT

W ramach Polskiego Ładu pojawi się także PIT-0 dla rodzin 4+. To prawdziwa prorodzinna rewolucja w podatkach i realna pomoc dla polskich rodzin. Dzięki niej zdecydowana większość rodziców, którzy wychowują co najmniej 4 dzieci, przestanie płacić PIT. Dzięki PIT-0 dla rodzin 4+ w portfelach rodziców zostanie rocznie ok. 335 mln zł.

Rozwiązanie to skierowane jest do wszystkich rodziców, którzy wychowują co najmniej 4 dzieci - niezależnie od tego czy są zatrudnieni na etacie, czy są przedsiębiorcami. Czy wychowują dzieci razem, czy są samotnymi rodzicami. Każdy rodzic co najmniej czwórki dzieci, którego dochód wynosi do 85.528 zł, nie będzie płacić PIT. Przy wyższych zarobkach podatek będzie płacony dopiero od nadwyżki ponad tę kwotę.

Rodzice, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych (według skali podatkowej), dzięki reformie Polskiego Ładu też będą korzystać z 30 tys. zł kwoty wolnej. Oznacza to że rodzic, który rozlicza się na zasadach ogólnych, nie będzie płacić PIT przy dochodzie do 115.528 zł. Przy wspólnym rozliczeniu małżonków kwota bez PIT wynosić będzie 231.056 zł
Dzięki nowej uldze rodzina 2+4, w której np. jeden z małżonków zarabia miesięcznie 10 tys. zł brutto, a drugi nie pracuje, zyska 8.018 zł. A kiedy oboje rodzice pracują i zarabiają 5,5 tys. brutto miesięcznie, na zmianach w Polskim Ładzie zyskają rocznie 8.466 zł.

Nie zwiększą się obciążenia podatkiem i składką

Zmiany obejmą także przedsiębiorców. Dla rozliczających się na zasadach ogólnych, składka zdrowotna wyniesie 9 proc. od dochodu (tak jak dla pracowników). Nie będzie też odliczana od podatku. Dlatego przygotowany został dla nich specjalny mechanizm, który będzie polegał na odliczeniu od dochodu określonej kwoty. Obejmie on przedsiębiorców, których dochody (czyli przychody pomniejszone o koszty prowadzenia działalności z wyłączeniem składek na ubezpieczenia społeczne) wynoszą od 68.412 zł do 133.692 zł. Dzięki temu nie zwiększą się istotnie ich obciążenia podatkiem i składką.

Przedsiębiorcy na podatku liniowym, będą od 2022 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 4,9 proc. swojego dochodu, a nie 9 proc. jak pierwotnie zakładano. Zapłacą prawie o połowę mniej, jednak nie mniej niż 270 zł miesięcznie w 2022 r.

Dla przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem składka zdrowotna będzie niska i bardzo prosta do zastosowania - wyniesie 9 proc., które będą liczone od podstawy:

 • dla firm o rocznych przychodach do 60 tys. zł miesięczna podstawa składki zdrowotnej wyniesie 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia,
 • dla przychodów do 300 tys. zł 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia,
 • dla wyższych 180 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

U ok. 107 tys. podatników rozliczających się na karcie podatkowej, składka zdrowotna wyniesie 9 proc. Będzie liczona od minimalnego (a nie jak pierwotnie zakładano średniego) wynagrodzenia. Tym samym składki będą niższe prawie o połowę od pierwotnych propozycji.

Pakiet ulg podatkowych i niższe stawki

Równocześnie Ministerstwo Finansów przygotowało kompleksowy program zachęt podatkowych dla firm. Wśród nich znaleźć można wsparcie dla inwestycji finansowych i biznesów rodzinnych, uproszczenia i zachęty dla inwestorów, inwestycje w nowe technologie i w pracowników, wsparcie dla firm w ekspansji na nowe rynki.

Dla przedsiębiorców, oprócz pakietu ulg podatkowych, przygotowane zostały także niższe stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i znaczne poszerzenie estońskiego CIT.

Poza tym, dzięki wyższej kwocie wolnej niższe podatki zapłaci aż 40 proc. przedsiębiorców, dlatego wprowadzenie równych zasad w podatkach i składkach to moment, w którym jednoosobowe firmy, które korzystają ze stawki 19 proc., powinny podjąć decyzję, czy dotychczasowe zasady rozliczania odpowiadają ich rzeczywistym potrzebom.

Na przykład mniejsza firma, która służy utrzymaniu przedsiębiorcy i jego rodziny, może wybrać między rozliczeniem się na zasadach ogólnych a ryczałtem. Ogólne zasady opodatkowania są przeznaczone dla osób, które mają rodziny, opiekują się dziećmi czy osobami starszymi. Jeśli rozliczają się w ten sposób, wówczas korzystają z:

 • 30.000 zł kwoty wolnej od podatku,
 • podwyższonego do 120.000 progu podatkowego,
 • a dodatkowo rozliczą się wspólnie z małżonkiem, skorzystają z ulgi na dzieci czy ulgi rehabilitacyjnej.

Mogą też korzystać z kilkunastu nowych ulg, które da firmom Polski Ład.

Ryczałt - duża wygoda i oszczędność czasu

Dla osób, dla których najważniejsza jest prostota obliczeń, przeznaczony jest ryczałt. Ryczałt nie wymaga liczenia kosztów czy amortyzacji. To po prostu wpływy do kasy razy niska stawka: 3 proc. dla handlu czy 5,5 proc. dla produkcji. To duża wygoda i oszczędność czasu. Od 2021 roku ryczałt przestał być przywilejem dla nielicznych - jest dostępny dla każdej firmy. Pierwszy raz w ten sposób mogą rozliczyć się prawnicy, architekci, księgowi czy inżynierowie.

Polski Ład zawiera zmiany w ryczałcie, które polegają na dalszym obniżeniu stawek. Z 17 na 14 proc. dla zawodów medycznych, tj. lekarzy, dentystów, weterynarzy, pielęgniarek, położnych czy fizjoterapeutów. Obniżka dotyczy też zawodów technicznych: architektów, inżynierów budownictwa czy rzeczoznawców budowlanych. Zmniejsza się również stawka ryczałtu z 15 na 12 proc. dla informatyków, programistów i osób świadczących usługi IT.

Z kolei w biznesie, który inwestuje i rośnie, gdzie pojawiają się wspólnicy czy kredyty, firma powinna wybrać estoński CIT. Dzięki niemu podatku ani składki nie będzie tak długo, jak firma będzie inwestować. Polski Ład otwiera estoński CIT dla wszystkich biznesów rodzinnych, bez warunków i limitów.

Zmiany podatkowe będą korzystne lub neutralne

Zgodnie z założeniami Polskiego Ładu dla ponad 23 mln Polaków zmiany podatkowe będą korzystne lub neutralne.

Przykłady - pracownicy na etacie/emeryci:

 • kasjer zarabiający 3 tys. zł, zyska na reformie ok. 1.840 zł w ciągu roku,
 • pracownik fizyczny zarabiający 4 tys. zł, zyska ponad 1.360 zł w ciągu roku,
 • księgowa zarabiająca w firmie 5 tys. zł, zyska ponad 560 zł w ciągu roku,
 • emeryt otrzymujący emeryturę w kwocie 3,2 tys. zł zyska ok. 1.600 zł rocznie,
 • rodzina 2+2, w której rodzice zarabiają w sumie 6,5 tys. zł brutto, gdy rozliczą się wspólnie, miesięcznie zyskają 328 zł, czyli prawie 4 tys. zł rocznie; małżeństwo będzie mogło też odliczyć od podatku ulgi na dwójkę dzieci, czyli 2,2 tys. zł.

Przykłady - osoby prowadzące działalność:

 • mechanik z dochodem 5 tys. zł, zaoszczędzi ok. 1000 zł rocznie,
 • krawiec z dochodem 3 tys. zł, zaoszczędzi około 1.300 zł rocznie,
 • fryzjer z dochodem 4 tys. zł, zaoszczędzi rocznie ok. 2.000 zł rocznie.

PolskieRadio24.pl, DoS

Czytaj także

90 proc. emerytów i 45 proc. przedsiębiorców skorzysta na zapisach Polskiego Ładu. Zyskają także samorządy

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 17:35
- Rząd planuje, że 6 z 8 mld zł, które ma kosztować reforma podatkowa w ramach Polskiego Ładu, zostanie pokryte z uszczelnienia systemu podatkowego - oświadczył wiceminister finansów Jan Sarnowski. Na Polskim Ładzie skorzysta prawie 90 proc. emerytów i 45 proc. przedsiębiorców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Największa reforma podatkowa od 30 lat". Piotr Arak: celem zmian jest większa sprawiedliwość systemu

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 06:54
- Wprowadzana reforma to pierwsza tak duża zmiana w polskich podatkach od 30 lat - uważa szef Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak. Zwraca przy tym uwagę, że po zmianach system ma być bardziej sprawiedliwy, m.in. ma zmniejszyć różnicę w opodatkowaniu między jednoosobową działalnością gospodarczą a umową o pracę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ciężko znaleźć osobę, która na tym traci". Waldemar Buda o zmianach podatkowych

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 13:18
- System staje się coraz bardziej sprawiedliwy. Albo ci najubożsi przestają płacić podatki, albo radykalnie zmniejszamy te wartości, począwszy od emerytów - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

2022 rok z rekordowymi podwyżkami dla emerytów. Efekt Polskiego Ładu w praktyce

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 07:50
Dla polskich seniorów rok 2022 będzie rekordowy pod względem podwyżek świadczeń. Niektórzy w całym roku zauważą na koncie nawet 5 tys. zł więcej. "Tak dużych podwyżek rent i emerytur jeszcze nie było" - informuje we wtorek "Super Express".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister finansów nagrodził na Kongresie 590 najlepszych płatników CIT. "Cenimy firmy, które uczciwie płacą podatki"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 11:38
Przychody z CIT mają ogromny wpływ na rozwój kraju i pozwalają realizować programy społeczne - mówił minister finansów Tadeusz Kościński, wręczając na Kongresie 590 wyróżnienia dla firm i grup kapitałowych, największych płatników podatku dochodowego od osób prawnych za 2020 r.
rozwiń zwiń