Znamy wykonawcę obwodnicy Kołbieli. Ciężki ruch zostanie wyprowadzony poza miasto

2021-12-03, 13:12

Znamy wykonawcę obwodnicy Kołbieli. Ciężki ruch zostanie wyprowadzony poza miasto
Znamy wykonawcę obwodnicy Kołbieli na Mazowszu. Foto: shutterstock

Oferta PUT Intercor została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu na realizację obwodnicy Kołbieli w województwie mazowieckim. Powstanie ona w ciągu drogi krajowej numer 50. Zaprojektowanie i budowę blisko 11-kilometrowej dwujezdniowej trasy wyceniono na około 342 miliony złotych. Dziś Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę z wykonawcą prac. Inwestycja powstaje w ramach programu budowy stu obwodnic w całej Polsce.

Kołbiel to niewielka miejscowość w województwie mazowieckim. Przez jej środek przebiega droga krajowa numer 50, która jest jednym z ważniejszych szlaków komunikacyjnych na całym Mazowszu. Skutek? Przez Kołbiel dzień w dzień przetacza się potężny ruch tranzytowy. Dzień w dzień ciężarówki i tiry przejeżdżają, powodując hałas, emitując spaliny i powodując zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców. Ten stan się jednak zmieni. Kołbiel dostała się na listę stu miejscowości, w których powstaną obwodnicę. Dziś inwestycja została skierowana do realizacji.

Kołbiel zyska obwodnicę

Zadaniem wykonawcy będzie opracowanie projektu budowlanego, uzyskanie niezbędnych decyzji oraz wybudowanie drogi. 

Planowana obwodnica przebiegać będzie po północnej stronie miejscowości, przez tereny powiatu otwockiego w gminie Kołbiel oraz powiatu mińskiego. 

 - To bardzo ważna umowa, obwodnica odciąży ruch tranzytowy. Tysiące dużych i ciężkich pojazdów przetacza się przez Kołbiel,  utrudniając nie tylko ruch  lokalny, ale powoduje także duże niedogodności związane z bezpieczeństwem i emisją spalin. Nowa obwodnica będzie miała duże znaczenie transportowe, a mieszkańcom Kołbieli pozwoli odetchnąć, pozwoli na spokój i ciszę a także na życie w bardziej przyjaznym otoczeniu i klimacie.

Najistotniejszym efektem budowy obwodnicy będzie wyprowadzenie ruchu tranzytowego, który obecnie odbywa się drogą krajową  50, przez Kołbiel. Nowa droga o klasie GP - droga główna ruchu przyspieszonego, będzie posiadała dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu.  

Wybudowane zostaną obiekty inżynierskie, chodniki, drogi do obsługi terenów przyległych, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Przypomnijmy, że Kołbiel już ma jedną obwodnicę. Kierowcy mogą ją omijać po zachodniej stronie trasą S17, która została udostępniona do ruchu w wakacje 2020 roku.

Dziewięć nowych obwodnic na Mazowszu

W ramach programu budowy stu obwodnic w województwie mazowieckim powstanie w sumie dziewięć takich inwestycji. Obwodnice zyskają między innymi Ciechanów, Ostrołęka, Pułtusk oraz Łąck. Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł.

Budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
Jednym z najważniejszych efektów realizacji Programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Jak wskazuje Ministerstwo Infrastruktury, pomimo sukcesywnej poprawy jakości dróg i działań na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa na drogach, Polska zajmuje odległe miejsce w rankingu państw Unii Europejskiej. Do większości wypadków dochodzi na terenie zabudowanym (71,2% ogółu). W wielu wypadkach biorą udział niechronieni uczestnicy ruchu, czyli piesi i rowerzyści. Obwodnice mają więc poprawić bezpieczeństwo i zmniejszyć  liczbę wypadków. Celem jest też poprawa jakości powietrza, a także usprawnienie systemu transportowego w Polsce. Jak argumentuje resort, przełoży się to na kondycję gospodarki. 

PolskieRadio24.pl, Aleksander Pszoniak, md

Polecane

Wróć do strony głównej